O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti lavozimiga nomzod
Inoyatov Ulug‘bek Ilyasovich 1962 yil 6 avgustda Toshkent shahrida xizmatchi oilasida tug‘ilgan. Millati – o‘zbek. Oliy ma’lumotli, 1985 yili Toshkent politexnika institutini, 1998 yili Toshkent moliya institutini tamomlagan. Muhandis-iqtisodchi, pedagogika fanlari doktori, professor. 2006 yilda «Shuhrat» medali bilan taqdirlangan.
Mehnat faoliyatini 1985 yil Toshkent politexnika institutida o‘qituvchi lavozimidan boshlagan. 1993-1999 yillarda Toshkent arxitektura qurilish institutida dekan o‘rinbosari, dekan lavozimlarida ishlagan.
1999-2011 yillar davomida Toshkent moliya va iqtisodiyot kolleji direktori lavozimida ishlagan.
2011 yildan Toshkent davlat pedagogika universiteti rektori, 2013 yildan xalq ta’limi vaziri, 2018 yildan esa, Namangan davlat universiteti rektori sifatida faoliyat yuritgan.
U.I.Inoyatov 2019 yildan O‘zbekiston Xalq demokratik partiyasi Markaziy Kengashi raisi hamda 2020 yildan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Qonunchilik palatasi Spikerining o‘rinbosari lavozimida ishlab kelmoqda.
U.I.Inoyatov o‘zining deputatlik faoliyati davrida davlat va jamiyat boshqaruvi, ichki va tashqi siyosat, sud-huquq va aholini ijtimoiy himoya qilish yo‘nalishlarida takliflari bilan mamlakatimiz taraqqiyotiga munosib hissa qo‘shmoqda.
U.I.Inoyatov 100 dan ortiq ilmiy ishlarning muallifi hisoblanadi. Bundan tashqari, uning taklifi asosida ta’lim sifatini oshirish, yoshlarni yuqori texnologiyalar bo‘yicha kasbga tayyorlash sohasida Germaniya, Rossiya kabi davlatlarning ilg‘or tajribasini mamlakatimizda qo‘llashga qaratilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.

кандидата в Президенты Республики Узбекистан
Иноятов Улугбек Илясович родился 6 августа 1962 года в городе Ташкенте в семье служащего. По национальности - узбек. Образование — высшее. В 1985 году окончил Ташкентский политехнический институт и в 1998 году Ташкентский финансовый институт. По специальности инженер-экономист, доктор педагогических наук, профессор. В 2006 году награжден медалью «Шухрат».
Трудовую деятельность начал в 1985 году преподавателем Ташкентского политехнического института. В 1993-1999 годах работал заместителем декана и деканом Ташкентского архитектурно-строительного института.
С 1999-2011 годы работал директором Ташкентского финансово-экономического колледжа.
С 2011 года — ректором Ташкентского государственного педагогического университета, с 2013 года — министром народного образования, а с 2018 года — ректором Наманганского государственного университета.
У. И. Иноятов с 2019 года занимает должность председателя Центрального совета Народно-демократической партии Узбекистана, с 2020 года – заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
За время своей депутатской карьеры У. И. Иноятов внес достойный вклад в развитие нашей страны своими предложениями в сферах государственного и общественного управления, внутренней и внешней политики, судебной системы и социальной защиты населения.
У. И. Иноятов является автором более 100 научных работ. Кроме того, на основе его предложения в нашей стране реализуются меры, направленные на повышение качества образования и применение передового опыта таких стран, как Германия и Россия, а также в области подготовки молодежи к высокотехнологичным профессиям.