Президентликка номзод қашқадарёлик сайловчилар билан учрашди
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятов Қарши шаҳрида қашқадарёлик сайловчилар билан учрашди. Унда нуронийлар, ёшлар, маҳаллалар фаоллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия аъзолари қатнашди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қашқадарё вилоят кенгаши раиси Олим Равшанов олиб борди. Номзоднинг ишончли вакили Фирдавс Шарипов сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳоли билан боғлиқ яқиндан таништирди.
Президентликка номзод сайловолди дастурида белгиланган устувор йўналишларга тўхталиб ўтар экан, унда 9 та йўналишдаги 100 га яқин ғоя ҳамда ташаббуслар илгари сурилаётганини қайд этди.
Дастурда партия дастурий мақсадларидан келиб чиқиб, ижтимоий ҳимоя ва тенгликни таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган. Асосий таклиф ва ташаббуслар электорат вакилларидан “қуйидан юқорига” тизими асосида шакллантирилгани қайд этилди.
Хусусан, дастурда ижтимоий тенглик тушунчасига урғу берилган. Яъни, бу ҳуқуқларнинг тенглиги бўлиб, ижтимоий, мулкий ҳолати ва даромад даражасидан қати назар, қонун олдида барчанинг тенглигини таъминлашни англатади.
Шу билан бирга, дастурда ижтимоий ҳимояни кафолатлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритиш, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётини шакллантириш каби жиҳатларга ҳам кенг ўрин берилган. Ҳар бир инсоннинг бирламчи ҳаётий эҳтиёжларига етадиган энг кам истеъмол харажатларини қонун даражасида белгилаш эса устувор масала саналади. Дастурда бу борада алоҳида қонун қабул қилиш таклифи илгари сурилган.
Номзод дастуридаги ҳар бир таклифни атрофлича тушунтириб берди.
Очиқ мулоқот руҳида ўтган учрашувда Президентликка номзод сайловчиларнинг саволларига ҳам жавоб берди. Учрашув давомида сайловчилар дастур, ундаги таклиф ва ташаббуслар ҳақида фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Учрашувда сўзга чиққан фаоллар Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Президентлигига номзод дастурини қўллаб-қувватлашга, сайловда фаол фуқаролик позициясини намоён этган ҳолда иштирок этишга даъват қилишди.

Кандидат в Президенты встретился с избирателями из Кашкадарьи
Кандидат от Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов встретился с избирателями Кашкадарьи в городе Карши. В нем приняли участие представители старшего поколения, молодежь, активисты махалли, депутаты местных Кенгашей, члены партий.
Вел встречу председатель Кашкадарьинского областного Кенгаша Народно-демократической партии Узбекистана Олим Равшанов. Доверенное лицо Фирдавс Шарипов ознакомил избирателей с биографией кандидата.
Кандидат в Президенты, отмечая приоритетные направления, определенные в предвыборной программе, подчеркнул, что в ней выдвигается около 100 идей и инициатив по 9 направлениям.
В программе, исходя из программных целей партии, особое внимание уделяется вопросам социальной защиты и обеспечения равенства. Отмечено, что основные предложения и инициативы формировались представителями электората по системе «снизу вверх».
В частности, в программе акцент сделан на концепцию социального равенства. То есть это равное обеспечение прав, а это значит обеспечение равенства всех перед законом, независимо от социального, имущественного положения и уровня доходов.
Наряду с этим широкое место в программе уделяется таким аспектам, как обеспечение социальной защиты, проведение сильной социальной политики, формирование социально ориентированной рыночной экономики. Приоритетной задачей определено установление на законодательном уровне минимальных потребительских расходов на основные жизненные потребности каждого человека. В программе предлагается принять отдельный закон в данном направлении.
Кандидат дал подробное разъяснение по каждому предложению в программе.
В ходе встречи, прошедшей в духе открытого диалога, кандидат в президенты также ответил на вопросы избирателей, которые высказали свое мнение о программе, определенных в ней предложениях и инициативах.
Выступившие на встрече активисты призвали поддержать программу кандидата в Президенты Узбекистана от Народно-демократической партии, принять активное участие в выборах, проявив активную гражданскую позицию.