Президентликка номзод қашқадарёлик сайловчилар билан учрашди
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан номзод Улуғбек Иноятов Қарши шаҳрида қашқадарёлик сайловчилар билан учрашди. Унда нуронийлар, ёшлар, маҳаллалар фаоллари, маҳаллий Кенгашлар депутатлари, партия аъзолари қатнашди.
Учрашувни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Қашқадарё вилоят кенгаши раиси Олим Равшанов олиб борди. Номзоднинг ишончли вакили Фирдавс Шарипов сайловчиларга номзоднинг таржимаи ҳоли билан боғлиқ яқиндан таништирди.
Президентликка номзод сайловолди дастурида белгиланган устувор йўналишларга тўхталиб ўтар экан, унда 9 та йўналишдаги 100 га яқин ғоя ҳамда ташаббуслар илгари сурилаётганини қайд этди.
Дастурда партия дастурий мақсадларидан келиб чиқиб, ижтимоий ҳимоя ва тенгликни таъминлаш масалаларига алоҳида эътибор қаратилган. Асосий таклиф ва ташаббуслар электорат вакилларидан “қуйидан юқорига” тизими асосида шакллантирилгани қайд этилди.
Хусусан, дастурда ижтимоий тенглик тушунчасига урғу берилган. Яъни, бу ҳуқуқларнинг тенглиги бўлиб, ижтимоий, мулкий ҳолати ва даромад даражасидан қати назар, қонун олдида барчанинг тенглигини таъминлашни англатади.
Шу билан бирга, дастурда ижтимоий ҳимояни кафолатлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритиш, ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётини шакллантириш каби жиҳатларга ҳам кенг ўрин берилган. Ҳар бир инсоннинг бирламчи ҳаётий эҳтиёжларига етадиган энг кам истеъмол харажатларини қонун даражасида белгилаш эса устувор масала саналади. Дастурда бу борада алоҳида қонун қабул қилиш таклифи илгари сурилган.
Номзод дастуридаги ҳар бир таклифни атрофлича тушунтириб берди.
Очиқ мулоқот руҳида ўтган учрашувда Президентликка номзод сайловчиларнинг саволларига ҳам жавоб берди. Учрашув давомида сайловчилар дастур, ундаги таклиф ва ташаббуслар ҳақида фикр-мулоҳазаларини билдирди.
Учрашувда сўзга чиққан фаоллар Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Президентлигига номзод дастурини қўллаб-қувватлашга, сайловда фаол фуқаролик позициясини намоён этган ҳолда иштирок этишга даъват қилишди.

The presidential candidate meets with Kashkadarya voters
The candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan Ulugbek Inoyatov met with voters in Kashkadarya region. It was attended by older people, youth, mahalla activists, deputies of local councils, and party members.
Chairman of Kashkadarya Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Olim Ravshanov moderated the meeting. The proxy of the candidate, Firdavs Sharipov, gave the voters detailed information about the candidate’s biography.
While referring to the priority directions in the election program, the presidential candidate noted that about 100 ideas and initiatives in 9 directions are being put forward.
In the program, based on the party’s program goals, special attention is paid to the issues of social protection and equality. It was noted that the main proposals and initiatives were formed from representatives of the electorate based on the “bottom-up” system.
In particular, the program emphasizes the concept of social equality. It is equality of rights, which means ensuring equality for all before the law, regardless of social, property status, and income level.
At the same time, aspects such as guaranteeing social protection, conducting a strong social policy, and forming a socially oriented market economy are given a wide place in the program. Setting the minimum consumption costs for the basic life needs of every person at the legal level is considered a priority issue. The program proposes to adopt a separate law in this regard.
The candidate explained in detail every proposal in the program.
At the meeting, which took place in the spirit of open communication, the voters addressed the presidential candidate with the questions they were interested in. At the meeting, the voters expressed their opinions about the program, its proposals, and its initiatives.
Activists who addressed the meeting called to support the candidate’s program for the President of Uzbekistan from the People’s Democratic Party, to participate in the election, showing an active citizenship position.