Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентябрь куни Ўзбекистоннинг Биринчи Президенти Ислом Каримов ҳайкали пойига гулчамбар қўйиб, унинг ёрқин хотирасига ҳурмат бажо келтирди.
Давлатимиз раҳбарининг 2017 йил 25 январдаги қарорига мувофиқ, 2 сентябрь санаси Биринчи Президент Хотираси куни сифатида нишонланади. Мамлакатимиз тарихини, Ислом Каримов хизматларини эъзозлаш халқимизга, ёшларимизга маънавият етказади.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг йигирма тўққиз йиллигига бағишланган нутқида Биринчи Президентимиз бошчилигида қўлга киритилган давлат мустақиллиги асрий орзумизни амалда таъминлаган оламшумул воқеа эканини таъкидлади.
Ислом Каримов номидаги илмий-маърифий ёдгорлик мажмуасида Қуръон тиловат қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ва Қонунчилик палатаси, Президент Администрацияси, Вазирлар Маҳкамаси, вазирлик ва идоралар, пойтахт жамоатчилиги вакиллари ҳам монумент пойига гуллар қўйди.

Президент Шавкат Мирзиёев 2 сентября возложил венок к подножию памятника Первому Президенту Узбекистана Исламу Каримову и отдал дань уважения его светлой памяти.
В соответствии с постановлением главы нашего государства от 25 января 2017 года в нашей стране 2 сентября установлено Днем памяти Первого Президента. Уважение истории страны, почитание заслуг Ислама Каримова служит повышению духовности нашего народа, молодежи.
Шавкат Мирзиёев в своем выступлении по случаю двадцать девятой годовщины независимости Республики Узбекистан отметил, что достижение государственной независимости под руководством Первого Президента стало событием исключительной значимости, воплотившем в жизнь эту многовековую мечту.
В Научно-просветительском мемориальном комплексе имени Ислама Каримова прочитаны суры из Корана.
Представители Сената и Законодательной палаты Олий Мажлиса, Администрации Президента, Кабинета Министров, министерств и ведомств, общественности столицы также возложили цветы к монументу.