Ҳозир турмушимизни ахборот-коммуникация технологияларининг иштирокисиз тасаввур қилиш қийин. Рақамли тизим ҳар қандай масофа ва макондаги тафовутни қамраб олмоқда. Исталган жойдан туриб қатор давлат хизматларидан фойдаланиш имконияти пайдо бўляпти. Электрон тижорат орқали эса маҳсулотлар сотиб олиш, буюртма қилиш муаммо эмас.
Давлатимиз раҳбари 11 май куни рақамли иқтисодиёт ва электрон ҳукуматни кенг жорий этиш масалалари бўйича ўтказган йиғилишида рақамли иқтисодиётни ривожлантиришга қаратилган муҳим вазифалар белгиланди. Пандемия шароитида рақамли технологияларнинг нақадар муҳимлиги исботини топгани, таълим, давлат хизматлари, давлат бошқаруви тизими, савдо ва хизмат кўрсатиш, умуман, барча соҳа истиқболи рақамли иқтисодиёт билан боғлиқлиги яққол кўриниб қолгани алоҳида таъкидланди. Экспертларнинг фикрича, келгуси 3 йилда иқтисодиётни рақамлаштириш орқали дунёдаги 22 фоиз иш ўринлари интернет технологиялари ёрдамида яратилишининг ўзиёқ рақамли тизимни ривожлантириш вазифаси долзарб масала эканини яққол кўрсатиб турибди.
Халқ демократик партияси ҳам ўз тизимида ахборот-коммуникация технологияларидан унумли фойдаланишга, ходимлар ва депутатларнинг кўникмаларини мустаҳкамлашга алоҳида эътибор қаратмоқда. Хусусан, ўтган йилги сайлов кампанияси бошланишидан буён партиянинг республика даражасидаги барча йиғилишлари видеомулоқот тарзида ташкил этиляпти. Илгари маҳаллий партия кенгашлари вакиллари, фаоллар ва депутатлар пойтахтда ўтказиладиган йиғилишларда иштирок этиш учун вақт сарфлаб, узоқ масофа босиб келган бўлса, энди буларга ҳожат қолмади.
Яна бир аҳамиятли томони, бундай тадбирлар кенг аудиторияни қамраб олиши билан ҳам аҳамиятга эга. Битта мажлислар залида қатнашувчилар сони чекланган бўлади, албатта. Видеоселектор шаклидаги йиғилишларда студиялардан кўплаб хоҳловчилар иштирок этиб, ўз фикр-мулоҳазалари ва таклифларини билдириш имкониятига эга бўлмоқда.
Шунингдек, партия тизимида барча ҳудудий ташкилотларни қамраб олган электрон ҳужжат алмашинув йўлга қўйилди. Мурожаатларни кўриб чиқишда тезкорлик ва аниқлик янада ошди.
Ўтган йили бўлиб ўтган сайлов жараёнида ҳам ахборот-коммуникация технологиялари имкониятларидан кенг фойдаланилди. Сиёсий технологияларга ихтисослашган хориждаги бир қатор институтлар билан бир неча марта интернет орқали видеомулоқот ўтказилди. Мулоқотларда нафақат партия Марказий Кенгаши, Қорақалпоғистон республикаси ва барча вилоятлардан минглаб депутатликка номзодлар иштирок этиш имкониятига эга бўлди.
Тан олиш керак, яқин-яқингача партия ёпиқ ташкилотдай бўлиб фаолият юритар эди. Ҳозир ахборот технологиялари ёрдамида мулоқот учун, фикр алмашиш учун очиляпти. Бу жараённи янги даражага олиб чиқиш долзарб масалага айланди.
Албатта, тизимни такомиллаштиришнинг энг муҳим йўналишларидан бири партия ташкилотларини замонавий ахборот-коммуникация технологиялари билан жиҳозлаш ва тезкор интернет тармоқларига улаш ҳисобланади. Ўтган йили вилоят партия кенгашлари зарур технологиялар билан таъминланган эди, ҳозир туман партия кенгашларига ахборот-коммуникация технологияларини етказиб бериш, зарур инфратузилмани тўлиқ шакллантириш ишлари олиб бориляпти.
Пандемия шароитида фракция фаолияти, қонун лойиҳаларини кўриб чиқиш ва муҳокама этиш, асосли таклифлар бериш жараёнлари ҳам масофадан видеоконференция шаклида олиб борилмоқда. Шунингдек, ижтимоий тармоқларда Халқ демократик партияси депутатларининг фуқаролар билан тўғридан-тўғри онлайн мулоқоти ташкил этиляпти. Сайловчилар ўзларини қизиқтирган савол ёки масала бўйича депутатга мурожаат қилиш имконияти яратилди.
Бундан ташқари, ижтимоий муҳим масалаларда аҳоли вакилларининг муносабати, нуқтаи назари видеотасвирга ёзиб олиниб, партия сайти, телеграм канали ва бошқа ижтимоий тармоқларга бериб бориляпти. «Бўйинбоғсиз суҳбат» лойиҳаси йўлга қўйиляпти, қисқа ва енгил савол-жавоблар ёрдамида депутатларни ижтимоий тармоқларда жамоатчиликка танитишга, муҳим мавзуларда расмийликдан ҳоли тилда мулоқот қилишга эътибор қаратиляпти.
Албатта, барчамиз рақамли иқтисодиётга, рақамли дунёга, рақамли ахборот ва мулоқот воситаларига тезроқ мослашишимиз керак. Бу борада партиямиз тизимида қилиниши зарур бўлган ишлар оз эмас ва улар режа асосида изчил давом эттирилади. Партиянинг барча даражадаги ташкилотларида ахборот-коммуникация технологияларининг ўзига хос инфратузилмасини мустаҳкамлаш, ижтимоий тармоқларда фаол муҳокама ва мулоқот муҳитини яратиш муҳим вазифа бўлиб қолмоқда.
Электорат вакилларини ўйлантираётган, жойларда ечимини кутиб турган муаммоларни аниқлаш ва уларни ҳал этишда рақамли технологиялар имкониятларидан кенг фойдаланиш вақти келди. Шунинг учун партиямиз депутатларига видео, аудио ва электрон матн шаклларида мурожаат ва саволлар йўллаш имкониятини яратишга тайёргарлик кўриляпти.
Рақамли технологиялар ҳамма нарсани муҳрлайди, хотирада сақлайди, керак пайтда маълумотларни тез тақдим эта олади. Дунё жуда шиддат билан ўзгаряпти, унинг янги қоида ва тартибларига мослашган ташкилотгина жамиятда ўз ўрни, таъсир кучига эга бўлади.

Сегодня невозможно представить нашу жизнь без информационно-коммуникационных технологий. Цифровая система охватывает любое пространство и расстояние, дает возможность пользоваться государственными услугами, покупать, продавать и заказывать товары и продукцию из любой точки мира.
На заседании, проведенном 11 мая этого года руководителем нашей страны, посвященном вопросам широкого внедрения цифровой экономики и электронного правительства, были намечены важные задачи по развитию цифровой экономики. Особо отмечалось, что в нынешних условиях пандемии цифровые технологии приобретают как никогда важное значение. Становится все более очевидным, что именно цифровая экономика определяет сегодня будущее сферы образования, государственных услуг, государственного управления, торговли и сервиса, всех сфер и направлений жизни государства и общества в целом. По мнению экспертов, в ближайшие три года путем цифровизации экономики 22 процента рабочих мест во всем мире будут созданы с помощью интернет технологий, что уже свидетельствует о том, насколько актуальным и важным является вопрос развития цифровой системы.
Народно-демократическая партия Узбекистана также уделяет особое внимание эффективному использованию информационно-коммуникационных технологий в своей деятельности, укреплению навыков и знаний сотрудников и депутатов в данном направлении. В частности, с момента начала в прошлом году избирательной кампании все заседания партии республиканского уровня организуются в форме видеодиалога. Раньше представителям, активистам и депутатам территориальных советов партии приходилось приезжать в столицу для участия в таких мероприятиях, а сегодня в этом уже нет необходимости.
Следует также отметить, что такие мероприятия охватывают больше аудитории, нежели заседания, проходящие в помещениях. В видеоселекторных заседаниях могут участвовать все желающие из студий на местах, участвовать в обсуждениях, высказывать свои мнения и суждения, предложения.
Кроме того, в системе партии налажен электронный документооборот, охватывающий все территориальные организации в системе партии. Возросла оперативность и четкость в рассмотрении обращений.
Возможности информационно-коммуникационных технологий были широко использованы на прошедших в прошлом году выборах. Было организовано несколько видеодиалогов с рядом зарубежных институтов, специализирующихся на политических технологиях. В таких видеодиалогах могут участвовать не только представители Центрального совета партии, но и депутаты каракалпакского и всех областных советов НДПУ.
Следует признать, что еще до недавних времен партия работала как закрытая организация. Сегодня все кардинально изменилось, с помощью информационных технологий партия открыта для диалогов, споров и дискуссий.
Бесспорно, одним из главных условий дальнейшего совершенствования системы является оснащение партийных организаций современными информационно-коммуникационными технологиями, подключение к оперативным интернет сетям. В прошлом году областные партийные советы были оснащены необходимой технологией, в настоящее время ведется работа по полному обеспечению районных партийных советов необходимыми информационно-коммуникационными технологиями.
В нынешних условиях пандемии деятельность партии, процессы рассмотрения и обсуждения законопроектов ведется дистанционно в форме видеоконференций. Вместе с тем, в социальных сетях организуются прямые онлайн диалоги депутатов НДПУ с гражданами, избиратели имеют возможность обращаться к депутатам с интересующими вопросами.
Кроме того, отношение, точка зрение и мнение граждан касательно социально важных вопросов записываются и размещаются на сайте, телеграмм канале партии, а также других социальных сетях. Организован проект «Беседа без галстуков», в рамках которого идет представление депутатов населению, желающие могут побеседовать с ними на важные актуальные темы.
В системе партии еще немало работ, которые необходимо выполнить в данном направлении. Одним из первоочередных задач является укрепление своеобразной инфраструктуры информационно-коммуникационных технологий в партийных организациях всех уровней, создание атмосферы активного диалога и беседы в социальных сетях.
Пришло время широко использовать возможности цифровых технологий для выявления и решения важных проблем, волнующих представителей электората. В этих целях идет подготовка к созданию возможности для обращения к депутатам партии в форме видео, аудиообращения, а также в электронной письменной форме.
Цифровые технологии имеют возможность запоминать и хранить огромное количество информации, дают возможность получать их в любое время в любом месте. Наш мир стремительно меняется, и только организация, сумевшая адаптироваться к ее новым правилам и порядкам сможет сохранить и укрепить свое влияние, роль и значение в обществе.