Бутун дунёни ташвишга солаётган пандемия шароитида Президентимиз мамлакатда ижтимоий барқарорликни сақлаш мақсадида бир неча муҳим қарор ва фармонлар қабул қилди. Ушбу ҳужжатларда аҳолига ҳар томонлама ёрдам бериш, эҳтиёжманд оилаларни қийин вазиятда қўллаб-қувватлаш, тадбиркорларга турли имтиёз ва енгилликлар бериш ўта долзарб ва кечиктириб бўлмайдиган вазифалар сифатида белгиланди.
Президент қарор ва фармонларида кўтарилан вазифаларни жумладан, тадбиркорларга берилган имтиёзлардан қай даражада фойдаланилаётгани, пандемия даврида аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш сифати, камбағалликни қисқартириш ва бандликни таъминлаш жараёнларини халқ билан мулоқот қилиб, яқиндан ўрганиш, ҳокимлик ва секторлар иштирокида чуқур таҳлилдан ўтказиш ва амалий кўмак бериш мақсадида Қонунчилик палатаси депутатларидан иборат ишчи гуруҳлар тузилди.
Ишчи гуруҳи аъзолари жорий йил 15-25 июнь кунлари Самарқанд вилоятида аҳолининг турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорларни қийнаб келаётган муаммоларни ҳал этиш бўйича секторлар томонидан амалга оширилаётган ишларнинг ҳақиқий ҳолатини жойларга чиқиб, аҳоли вакиллари, фермер ва тадбиркорлар билан бевосита мулоқотлар ўтказдилар.
Таҳлилий ўрганиш натижалари 2020 йилнинг 26 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Кенгаши йиғилишида муҳокама этилди. Онлайн видеомулоқот шаклида ўтган йиғилишда Самарқанд вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов, секторлар раҳбарлари, халқ депутатлари Самарқанд вилояти Кенгаши комиссияларининг раислари, вилоятдаги мутасадди идоралар вакиллари масофадан иштирок этди.
Йиғилишда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов ҳозирги шароитда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнига тўхталиб, Президентнинг инқирозга қарши чоралар дастури давлатимиз ижтимоий масъулиятининг янги стандартини шакллантиришга туртки бўлишини таъкидлади. Пандемия шароитида эҳтиёжманд аҳолига манзилли ёрдам бериш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ишларини тизимли бажариш, мавжуд муаммоларни ҳал этишда яқиндан кўмаклашиш парламент зиммасидаги жуда масъулиятли вазифа экани, депутатлар ҳудудлардаги ҳаётни чуқур ўрганиб, реал муаммолар ечимига ҳисса қўшиши зарурдир.
Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, ишчи гуруҳ раҳбари Улуғбек Иноятов таҳлилий ўрганиш натижалари, вилоятдаги умумий ҳолат, ечимини кутаётган муаммоли масалалар ҳақида маълумот берди.
Самарқанд вилоятида коронавирус пандемияси кенг тарқалишининг олдини олиш, унинг иқтисодиётга салбий таъсирини юмшатиш, қишлоқ хўжалиги, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида кечиктириб бўлмайдиган вазифалар ижроси алоҳида назоратга олинган.
Вилоятда 1096 та маҳалла фуқаролар йиғини, 3 млн. 878 минг нафар аҳоли, 904 мингдан ортиқ оила бўлиб, шундан 47703 таси камбағал оила сифатида қайд этилган.
Оилаларни камбағалликдан чиқаришда муаяйн йўналишда банд қилиш орқали доимий даромадга эга бўлишини таъминлаш, бу борада тизимли ишларни ҳудудларнинг табиий-географик хусусиятларига қараб ташкил этиш, меҳнатга лаёқатли бўлмаган кишиларни доимий ижтимоий ҳимоя қилиш, ижтимоий нафақалар ўз вақтида ва тўғри тайинланиши бажарилмоқда.
“Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати учун тижорат банкларида махсус ҳисоб-рақамлар очилиб, уларга жами 11 млрд. 362 млн. сўм маблағ келиб тушган. Вилоятнинг 16 та шаҳар ва туманида ташкил этилган “Саховат ва кўмак” жамғармалари бўлинмалари томонидан 13 хилдаги озиқ-овқат маҳсулотлари эҳтиёжманд оилаларга етказиб берилиши йўлга қўйилган.
Парламент ишчи гуруҳи вилоятда амалга оширилаётган ижобий ишлар билан бир қаторда, айрим хато-камчиликлар, сансоларликлар, имкониятлардан унумли фойдаланилмаётганини аниқлади. Қатор муаммоли масалалар депутатлар ташаббуси билан секторлар, мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда жойда ҳал этилди. Ечимини кутаётган ҳолатлар кўрсатиб ўтилди.
Коронавирус пандемияси даврида тадбиркорлик субъектларига берилган имтиёз ва енгилликлар қай даражада қўлланилаётгани, тадбиркорларни яна қандай масалалар ўйлантираётганига эътибор қаратилди.
Вилоятда банклар томонидан аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига берилиши лозим бўлган кредитларини кечиктириш, молиявий хизматларга талабни тўлиқ таъминламаслик, инвестиция лойиҳаларини вақтида қўллаб-қувватламаслик каби камчилик ва сусткашликлар кузатилгани қайд этилди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандликни таъминлаш масалаларида ҳам хато-камчиликлар кузатилаётгани қайд этилди. Баъзи туманларда ижтимоий муҳофазага муҳтож ёки карантин шароитида оғир аҳволга тушиб қолган оилалар рўйхати тўлиқ шакллантирилмаган, етарли даражада ёрдам кўрсатилмаган.
Самарқанд вилоятида Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан уч томонлама шартномалар асосида субсидиялар ажратилмаётгани билан боғлиқ ҳолатлар кузатилган. Мутасаддилар томонидан ишлар етарли даражада олиб борилмагани натижасида иссиқхона қуриш, суғориш воситалари, уруғлик ва кўчатлар харид қилиш кечикиб кетмоқда.
Йиғилишда коронавирус пандемияси даврида тиббий хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлигини ошириш масаласи ҳам муҳокама этилди.
Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари тиббиёт ходимларига тўланиши белгиланган қўшимча устамаларни ажратмаган ҳолатлар танқид қилинди. Айрим жойларда коронавирусга чалинган беморларни даволашда қатнашаётган ходимларга қўшимча тўловлар ўз вақтида амалга оширилмаган.
Парламент ишчи гуруҳи ўрганишлар давомида аниқланган хато-камчиликларни жойида бартараф этиш бўйича амалий ёрдам кўрсатган.
Қонунчилик палатаси Кенгаши йиғилишида пандемия шароитида ишларни янада самарали ташкил этиш, секторлар, бошқа мутасадди ташкилотлар масъулиятини кучайтириш, муаммоларни зудлик билан бартараф этиш бўйича тавсиялар берилди.
Ишчи гуруҳи аъзоларига қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш, ўрганиш давомида вилоятда аниқланган, республика даражасида ҳал этиладиган муаммоли масалалар бўйича тегишли вазирлик ва идораларга парламент ва депутатлик сўровларини юбориш ҳамда “Ҳукумат соат”ларини ўтказиш бўйича таклифлар тайёрлаш тавсия қилинди.
Самарқанд вилоятида ўтказилган ўрганиш натижалари муҳокамаси якуни бўйича Қонунчилик палатаси Кенгашининг тегишли қарори қабул қилинди.

В условиях продолжающейся во всем мире пандемии коронавирусной инфекции Президентом нашей страны принят ряд важных указов и постановлений, направленных на сохранение социальной стабильности в стране. В числе первоочередных задач в них определены такие важные вопросы, как оказание всесторонней помощи населению, поддержка нуждающихся семей в такой непростой ситуации, предоставление различных льгот и преференций субъектам предпринимателей.
Из депутатов Законодательной палаты образованы специальные рабочие группы, цель которых - изучать ход исполнения на местах задач, поднятых в указах и постановлениях главы государства, насколько рационально используются предоставленные предпринимателям льготы, эффективность работ, проводимых в условиях пандемии по оказанию качественной медицинской помощи населению, сокращению бедности, обеспечению занятости, проведение совместно с хокимами и руководителями секторов глубокого анализа и решение волнующих население проблем и забот.
15-25 июня текущего года члены рабочей группы побывали в Самаркандской области для изучения фактической ситуации в регионе, состояния работ, проводимых в отрезке секторов по повышению уровня и качества жизни населения, сокращению бедности, решению волнующих предпринимателей проблем, провели встречи и беседы с населением, фермерами и предпринимателями.
Результаты проведенного изучения были проанализированы в ходе прошедшего 26 июня 2020 года заседания Совета Законодательной палаты Олий Мажлиса. В заседании, прошедшем в режиме видеоконференцсвязи, приняли участие хоким Самаркандской области Эркинжон Турдимов, руководители секторов, председатели комиссий Самаркандского областного кенгаша народных депутатов, представители ответственных ведомств.
Выступивший на заседании Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Нурдинжон Исмоилов говорил об осуществляемых в нашей стране широкомасштабных реформах, направленных на смягчение последствий пандемии, отметил, что Программа антикризисных мер Президента станет толчком к формированию нового стандарта социальной ответственности государства. В нынешних непростых условиях оказание необходимой помощи уязвимым слоям населения, поддержка предпринимательства, оказание тесного содействия в эффективном решении возникающих проблем является возложенной на парламент ответственной задачей, Спикер подчеркнул, что депутатам необходимо глубже изучить проблемы и заботы населения на местах, активно участвовать в их решении.
Заместитель Спикера Законодательной палаты, руководитель рабочей группы Улугбек Иноятов дал подробную информацию о результатах аналитического изучения общей ситуации в регионе, проблемных вопросах, требующих неотложного решения.
Как отмечалось, в Самаркандской области под особым контролем находится работа по предупреждению широкого распространения коронавирусной инфекции, смягчению воздействия пандемии на экономику региона, исполнению важнейших задач в сферах сельского хозяйства, производства и обслуживания.
В области насчитывается 1096 махаллинских сходов граждан, в них проживают 3 млн. 878 тысяч человек, более 904 тысяч семей, 47703 из них находятся в состоянии бедности.
В целях выведения семей из бедности ведется работа по обеспечению семей стабильным источником дохода путем обеспечения их занятости в определенном направлении, организации широкомасштабной работы в данном направлении исходя из медико-географических особенностей территорий, постоянной социальной защите нетрудоспособных граждан, современному и правильному назначению социальных пособий.
В рамках общенародного движения «Саховат ва кумак» в коммерческих банках открыты специальные расчетные счета, на которые поступило в общей сложности 11 млрд.362 млн.сумов. Организованные в 16 городах и районах области отделения фонда «Саховат ва кумак» поставляют 13 видов продовольственных товаров нуждающимся семьям.
Рабочая группа парламента наряду с достигаемыми в области положительными результатами также выявила наличие ряда проблем и недостатков, допущение излишней волокиты в решении некоторых вопросов, нерациональное использование предоставленных возможностей. По инициативе депутатов ряд проблемных вопросов решены совместно с руководителями секторов и ответственных организаций. Указаны вопросы, на решение которых следует уделить особое внимание.
Участники заседания также акцентировали внимание на том, насколько эффективно субъекты предпринимательства пользуются льготами и преференциями, предоставленными в период пандемии, как решаются их проблемы.
Было подчеркнуто, что областными банками допускаются случаи необоснованной задержки предоставления кредитов населению и субъектам предпринимательства, не полного обеспечения финансовыми услугами, несвоевременной поддержки инвестиционных проектов.
Также указано на наличие ряда проблем и недостатков в вопросах сокращения бедности и обеспечения занятости. В некоторых районах все еще не сформированы списки семей, нуждающихся в социальной защите, оказавшихся в сложном положении в условиях карантина, низким остается уровень оказания им соответствующей помощи.
В некоторых районах Самаркандской области также выявлены случаи не предоставления субсидий за счет Государственного фонда содействия занятости на основе трехсторонних договоров. Как результат пассивности и не соответствующей работы ответственных лиц задерживается строительство теплиц, закупка оросительного оборудования, семян и саженцев.
В ходе заседания особое внимание также уделялось вопросам повышения качества и эффективности оказания медицинских услуг в период пандемии. Под резкую критику подвергнуты допущенные в данном направлении ошибки и недочеты. Так, не выплачены определенные законом дополнительные надбавки медицинским работникам Агентства санитарно-эпидемиологического благополучия и его территориальных отделений. Также выявлены случаи несвоевременного осуществления дополнительных выплат медицинским работникам, участвующим в лечении больных с коронавирусной инфекцией.
Благодаря практическому содействию рабочей группы Парламента многие проблемы и недостатки были решены на месте.
На заседании были даны предложения и рекомендации по повышению эффективности работ в условиях пандемии, усилению ответственности секторов и других ответственных организаций, оперативному решению возникающих проблем.
Членам рабочей группы даны соответствующие рекомендации по разработке предложений по внесению изменений в законодательные акты, направлению парламентских и депутатских запросов в соответствующие министерства и ведомства по выявленным в области проблемным вопросам республиканского уровня, проведению «Правительственных часов».
По результатам обсуждения проведенного в Самаркандской области изучения принято соответствующее постановление Совета Законодательной палаты.