Бутун дунёни ташвишга солаётган пандемия шароитида Президентимиз мамлакатда ижтимоий барқарорликни сақлаш мақсадида бир неча муҳим қарор ва фармонлар қабул қилди. Ушбу ҳужжатларда аҳолига ҳар томонлама ёрдам бериш, эҳтиёжманд оилаларни қийин вазиятда қўллаб-қувватлаш, тадбиркорларга турли имтиёз ва енгилликлар бериш ўта долзарб ва кечиктириб бўлмайдиган вазифалар сифатида белгиланди.
Президент қарор ва фармонларида кўтарилан вазифаларни жумладан, тадбиркорларга берилган имтиёзлардан қай даражада фойдаланилаётгани, пандемия даврида аҳолига тиббий хизмат кўрсатиш сифати, камбағалликни қисқартириш ва бандликни таъминлаш жараёнларини халқ билан мулоқот қилиб, яқиндан ўрганиш, ҳокимлик ва секторлар иштирокида чуқур таҳлилдан ўтказиш ва амалий кўмак бериш мақсадида Қонунчилик палатаси депутатларидан иборат ишчи гуруҳлар тузилди.
Ишчи гуруҳи аъзолари жорий йил 15-25 июнь кунлари Самарқанд вилоятида аҳолининг турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш, камбағалликни қисқартириш, тадбиркорларни қийнаб келаётган муаммоларни ҳал этиш бўйича секторлар томонидан амалга оширилаётган ишларнинг ҳақиқий ҳолатини жойларга чиқиб, аҳоли вакиллари, фермер ва тадбиркорлар билан бевосита мулоқотлар ўтказдилар.
Таҳлилий ўрганиш натижалари 2020 йилнинг 26 июнь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Кенгаши йиғилишида муҳокама этилди. Онлайн видеомулоқот шаклида ўтган йиғилишда Самарқанд вилоят ҳокими Эркинжон Турдимов, секторлар раҳбарлари, халқ депутатлари Самарқанд вилояти Кенгаши комиссияларининг раислари, вилоятдаги мутасадди идоралар вакиллари масофадан иштирок этди.
Йиғилишда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери Нурдинжон Исмоилов ҳозирги шароитда мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар жараёнига тўхталиб, Президентнинг инқирозга қарши чоралар дастури давлатимиз ижтимоий масъулиятининг янги стандартини шакллантиришга туртки бўлишини таъкидлади. Пандемия шароитида эҳтиёжманд аҳолига манзилли ёрдам бериш, тадбиркорларни қўллаб-қувватлаш ишларини тизимли бажариш, мавжуд муаммоларни ҳал этишда яқиндан кўмаклашиш парламент зиммасидаги жуда масъулиятли вазифа экани, депутатлар ҳудудлардаги ҳаётни чуқур ўрганиб, реал муаммолар ечимига ҳисса қўшиши зарурдир.
Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари, ишчи гуруҳ раҳбари Улуғбек Иноятов таҳлилий ўрганиш натижалари, вилоятдаги умумий ҳолат, ечимини кутаётган муаммоли масалалар ҳақида маълумот берди.
Самарқанд вилоятида коронавирус пандемияси кенг тарқалишининг олдини олиш, унинг иқтисодиётга салбий таъсирини юмшатиш, қишлоқ хўжалиги, ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатиш соҳаларида кечиктириб бўлмайдиган вазифалар ижроси алоҳида назоратга олинган.
Вилоятда 1096 та маҳалла фуқаролар йиғини, 3 млн. 878 минг нафар аҳоли, 904 мингдан ортиқ оила бўлиб, шундан 47703 таси камбағал оила сифатида қайд этилган.
Оилаларни камбағалликдан чиқаришда муаяйн йўналишда банд қилиш орқали доимий даромадга эга бўлишини таъминлаш, бу борада тизимли ишларни ҳудудларнинг табиий-географик хусусиятларига қараб ташкил этиш, меҳнатга лаёқатли бўлмаган кишиларни доимий ижтимоий ҳимоя қилиш, ижтимоий нафақалар ўз вақтида ва тўғри тайинланиши бажарилмоқда.
“Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати учун тижорат банкларида махсус ҳисоб-рақамлар очилиб, уларга жами 11 млрд. 362 млн. сўм маблағ келиб тушган. Вилоятнинг 16 та шаҳар ва туманида ташкил этилган “Саховат ва кўмак” жамғармалари бўлинмалари томонидан 13 хилдаги озиқ-овқат маҳсулотлари эҳтиёжманд оилаларга етказиб берилиши йўлга қўйилган.
Парламент ишчи гуруҳи вилоятда амалга оширилаётган ижобий ишлар билан бир қаторда, айрим хато-камчиликлар, сансоларликлар, имкониятлардан унумли фойдаланилмаётганини аниқлади. Қатор муаммоли масалалар депутатлар ташаббуси билан секторлар, мутасадди ташкилотлар билан ҳамкорликда жойда ҳал этилди. Ечимини кутаётган ҳолатлар кўрсатиб ўтилди.
Коронавирус пандемияси даврида тадбиркорлик субъектларига берилган имтиёз ва енгилликлар қай даражада қўлланилаётгани, тадбиркорларни яна қандай масалалар ўйлантираётганига эътибор қаратилди.
Вилоятда банклар томонидан аҳоли ва тадбиркорлик субъектларига берилиши лозим бўлган кредитларини кечиктириш, молиявий хизматларга талабни тўлиқ таъминламаслик, инвестиция лойиҳаларини вақтида қўллаб-қувватламаслик каби камчилик ва сусткашликлар кузатилгани қайд этилди.
Камбағалликни қисқартириш ва бандликни таъминлаш масалаларида ҳам хато-камчиликлар кузатилаётгани қайд этилди. Баъзи туманларда ижтимоий муҳофазага муҳтож ёки карантин шароитида оғир аҳволга тушиб қолган оилалар рўйхати тўлиқ шакллантирилмаган, етарли даражада ёрдам кўрсатилмаган.
Самарқанд вилоятида Бандликка кўмаклашиш давлат жамғармаси ҳисобидан уч томонлама шартномалар асосида субсидиялар ажратилмаётгани билан боғлиқ ҳолатлар кузатилган. Мутасаддилар томонидан ишлар етарли даражада олиб борилмагани натижасида иссиқхона қуриш, суғориш воситалари, уруғлик ва кўчатлар харид қилиш кечикиб кетмоқда.
Йиғилишда коронавирус пандемияси даврида тиббий хизмат кўрсатиш сифати ва самарадорлигини ошириш масаласи ҳам муҳокама этилди.
Санитария-эпидемиологик осойишталик агентлиги ва унинг ҳудудий бўлинмалари тиббиёт ходимларига тўланиши белгиланган қўшимча устамаларни ажратмаган ҳолатлар танқид қилинди. Айрим жойларда коронавирусга чалинган беморларни даволашда қатнашаётган ходимларга қўшимча тўловлар ўз вақтида амалга оширилмаган.
Парламент ишчи гуруҳи ўрганишлар давомида аниқланган хато-камчиликларни жойида бартараф этиш бўйича амалий ёрдам кўрсатган.
Қонунчилик палатаси Кенгаши йиғилишида пандемия шароитида ишларни янада самарали ташкил этиш, секторлар, бошқа мутасадди ташкилотлар масъулиятини кучайтириш, муаммоларни зудлик билан бартараф этиш бўйича тавсиялар берилди.
Ишчи гуруҳи аъзоларига қонун ҳужжатларига ўзгартиришлар киритиш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш, ўрганиш давомида вилоятда аниқланган, республика даражасида ҳал этиладиган муаммоли масалалар бўйича тегишли вазирлик ва идораларга парламент ва депутатлик сўровларини юбориш ҳамда “Ҳукумат соат”ларини ўтказиш бўйича таклифлар тайёрлаш тавсия қилинди.
Самарқанд вилоятида ўтказилган ўрганиш натижалари муҳокамаси якуни бўйича Қонунчилик палатаси Кенгашининг тегишли қарори қабул қилинди.

EXECUTION OF THE PRESIDENT’S DECREES AND RESOLUTIONS AT THE CENTER OF DEPUTIES’ ATTENTION
In the context of the ongoing coronavirus pandemic worldwide, the President of Uzbekistan adopted a number of important decrees and resolutions aimed at maintaining social stability in the country. Among the priority tasks, they identified such important issues as providing comprehensive assistance to the population, supporting families in need in such a difficult situation, providing various benefits and preferences to business entities.
Special working groups have been formed from the deputies of the Legislative Chamber, the purpose of which is to study the progress at places in fulfilling the tasks raised in the decrees and resolutions of the head of the state, how rationally the benefits provided to entrepreneurs are used, the effectiveness of the work carried out in a pandemic to provide qualitative medical care to the population, and reduce poverty, providing employment, conducting in-depth analysis together with khokims and heads of sectors and solving problems concerning the population.
On June 15-25 this year, members of the working group visited Samarkand region to study the actual situation in the region, the status of work carried out in the sector to increase the level and quality of life of the population, reduce poverty, solve problems that concern entrepreneurs, held meetings and conversations with the population, farmers and entrepreneurs.
The results of the study were analyzed during the meeting of the Council of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis held on June 26, 2020. The meeting, which took place via videoconference, was attended by the khokim of Samarkand region Erkinjon Turdimov, sector leaders, chairmen of the commissions of Samarkand regional council of people’s deputies, representatives of responsible agencies.
The Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, Nurdinjon Ismoilov, spoke about the large-scale reforms being implemented in the country aimed at mitigating the effects of the pandemic, noted that the President’s anti-crisis measures program will stimulate the formation of a new standard of the state’s social responsibility. In the current difficult conditions, providing the necessary assistance to vulnerable segments of the population, supporting entrepreneurship, providing close assistance in the effective resolution of emerging problems is a crucial task entrusted to the Parliament. The Speaker emphasized that deputies need to study the problems and concerns of the local population more deeply and actively participate in their resolution.
Deputy Speaker of the Legislative Chamber, the head of the working group, Ulugbek Inoyatov, gave detailed information on the results of an analytical study of the general situation in the region, problematic issues requiring urgent solutions.
As noted, the activities in Samarkand region for preventing the spread of coronavirus infection, mitigating the impact of the pandemic on the economy of the region, fulfilling the most important tasks in agriculture, production and services are under special control.
There are 1,096 makhalla citizens’ assemblies in the region, 3 million 878 thousand people, more than 904 thousand families, 47703 of them are in poverty.
In order to remove families from poverty, work is underway to provide families with a stable source of income by ensuring their employment in a certain direction, organizing large-scale work in this direction based on the medical and geographical features of the territories, the constant social protection of disabled citizens, modern and proper assignment of social benefits.
Within the framework of the nationwide movement “Sakhovat va ko’mak”, special accounts were opened in commercial banks, which received a total of 11 billion 362 million UZS. Branches of “Sakhovat va ko’mak” Foundation organized in 16 cities and districts of the region supply 13 types of food products to needy families.
The working group of the parliament, along with the positive results achieved in the region, also revealed the presence of a number of problems and shortcomings, the assumption of excessive red tape in resolving some issues, and the irrational use of the opportunities provided. At the initiative of deputies, a number of problematic issues were resolved jointly with the heads of sectors and responsible organizations. Issues, the solution of which should be given special attention, were indicated.
Participants of the meeting also focused on how efficiently business entities enjoy the benefits and preferences provided during the pandemic and how their problems are resolved.
It was emphasized that regional banks allow cases of unreasonable delays in providing loans to the population and business entities, incomplete provision of financial services and untimely support of investment projects.
A number of problems and shortcomings in poverty reduction and employment were also indicated. In some districts, lists of families in need of social protection who find themselves in a difficult situation under quarantine are still not formed and the level of appropriate assistance to them remains low.
In some districts of Samarkand region, cases of non-provision of subsidies from the State Employment Promotion Fund on the basis of tripartite agreements have also been identified. As a result of passivity and inappropriate work of responsible persons, the construction of greenhouses, the purchase of irrigation equipment, seeds and seedlings are delayed.
At the meeting, special attention was also paid to issues of improving the quality and efficiency of the provision of medical services during the pandemic. Shortcomings made in this direction are subject to sharp criticism. Thus, additional allowances determined by law have not been paid to medical workers of the Agency for Sanitary and Epidemiological Welfare and its territorial branches. Cases of late payment of additional payments to medical workers involved in the treatment of patients with coronavirus infection have also been identified.
Thanks to the practical assistance of the working group of the Parliament, many problems and shortcomings were resolved on the spot.
At the meeting, proposals and recommendations were made to improve the efficiency of work in a pandemic, strengthen the responsibility of sectors and other responsible organizations and quickly solve problems.
Members of the working group were given relevant recommendations on development of proposals for amending legislative acts, sending parliamentary and deputy requests to relevant ministries and agencies on the problematic issues of the national level identified in the region and conducting Government Hours.
A corresponding resolution of the Council of the Legislative Chamber was adopted based on the results of the discussion of the study conducted in Samarkand region.