Оила мустаҳкамлигини таъминлашга барча масъул
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг “Оила ва аёллар масалалари” комиссияси томонидан Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмитаси билан ҳамкорликда “Пандемия даврида оилада соғлом муҳитни сақлаш: муаммолар ва ечимлар” мавзуида онлайн видеомулоқот шаклида давра суҳбати ўтказилди.
Оила ҳар биримиз камолга етадиган муқаддас қўрғондир. Ватан ҳам яшаб турган уйимиз остонасидан, оиламиздан бошланади. Ана шу қўрғон тинч, турмушимиз обод бўлса, хотиржам яшаймиз, ишимиз ҳам бароридан келаверади.
Шу маънода бугун мамлакатимизда яшаётган ҳар бир инсоннинг фаровон ва бахтли яшашини таъминлаш, аҳолининг турмуш даражасини ошириш, оилалар даромадини кўпайтириш масаласи кун тартибида турибди. Хусусан, карантин даврида ҳам мамлакатимизда бандликни таъминлаш, оилалар фаровонлигини сақлаш бўйича кенг кўламли ишлар олиб бориляпти, дейишди сўзга чиққанлар.
Хусусан, камбағалликни қисқартириш, оилалар даромадини ошириш бўйича кўплаб амалий саъй-ҳаракатлар олиб борилмоқда. Депутатлар, мутасадди ташкилотлар вакиллари уйма-уй юриб, аҳолининг турмуш тарзидан хабардор бўлмоқда. Иш бошлашга иштиёқи ва қизиқиши бор, лекин қўлида маблағи йўқ фуқаролар фаол қўллаб-қувватланмоқда. Томорқадан оқилона фойдаланиш бўйича кенг тушунтириш ишлари олиб бориляпти.
Бу орқали албатта, оилалар аввало ижтимоий жиҳатдан ҳимояланмоқда, оилавий муносабатлар мустаҳкамланиб, турли кўнгилсиз ҳолатларнинг олдини олиняти. Ҳудудлардаги муаммоли оилаларга ёрдам кўрсатиш чоралари кўрилмоқда, дейишди сўзга чиққанлар.
Ҳақиқаттан ҳам, оила бахти жамият бахтидир. Хонадонларимиз тинч ва фаровон бўлса, жамият ҳам мустаҳкам бўлади.
Ўрол Ўразбоев,
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, Ўзбекистон ХДП фракцияси ҳамда Меҳнат ва ижтимоий масалалар қўмитаси аъзоси.

Прочная семья – опора общества
Комиссией Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам семьи и женщин совместно с Комитетом по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан был организован видеодиалог на тему «Сохранение здоровой атмосферы в семьи в период пандемии: проблемы и решения».
Семья – священный очаг, в которой закладывается воспитание и нравственность человека. Именно с семьи, с порога наших домов начинается Родина. Если в этой крепости будет царить мир и спокойствие, то и наша жизнь будет счастливой, а дела увенчиваться успехом.
В этом смысле, сегодня главным вопросом повестки дня остается вопрос обеспечения благополучной и счастливой жизни каждого человека, проживающего в нашей стране, повышения уровня жизни и доходов населения. Участники онлайн диалога также отметили, что в период карантина в нашей стране проводится широкомасштабная работа по обеспечению занятости населения, сохранению благополучия семей.
В частности, предпринимаются практические меры по сокращению бедности, повышению доходов населения. Депутаты, представители ответственных организаций лично обходят дома населения, изучают их проблемы и заботы. Активно поддерживаются граждане, желающие начать свое дело, однако не имеющих для этого достаточных средств. Ведется широкая разъяснительная работа по эффективному использования приусадебных участков.
Это позволяет оказывать необходимую социальную защиту населению, укреплять семейные отношения, предупреждать различные неприятные случаи в семье. Выступившие отметили, что предпринимаются необходимые меры по оказанию помощи проживающим на территории проблемным семьям.
Крепкие и счастливые семьи – это основа зрелого, стабильного общества, великого государства, залог дальнейшего процветания нашей страны.
Урал Уразбаев,
депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса, член фракции НДПУ, Комитета по труду и социальным вопросам.