Тиббиёт ходимларини қўллаб-қувватлаш бугун ҳар қачонгидан муҳим
Бутун дунёда коронавирус билан касалланиш тобора авж олмоқда. Жаҳон давлатлари вирусга қарши курашмоқда. Бу курашда тиббиётлари ходимлари, мутасадди идоралар ва кенг жамоатчиликнинг ҳамжиҳатлиги ниҳоятда муҳим бўлиб турибди.
Ўзбекистон ҳам ўз халқи саломатлигини сақлаш, вирус билан зарарланганларга тезкор ёрдам кўрсатиш борасида босқичма-босқич тизимли ишларни амалга оширмоқда. Ҳозирги шароитда ҳеч кимга осон эмас.
Иқтисодиётимизга қанчалик оғир таъсир этмасин, халқимизни саломатлиги ҳимоялаш мақсадида мамлакатимизда карантин тадбирлари қайтадан кучайтирилди. Бугун тиббиёт ва бошқа соҳа ходимлари, жамоатчилик катта синовга дуч келди. Бундай вазиятда бир-биримизни тушуниш ва қўллаб-қувватлаш орқали вирус хафвини камайтириш мумкин.
Бир неча ойдан бери давом этаётган мураккаб вазият барқарор ривожланган давлатларда ҳам муаммоларни кўпайтирди, илғор тиббиёт тизимлари ҳам босимга дош беришга қийналмоқда.
Тўғри, бошқа соҳаларда бўлгани каби соғлиқни сақлаш тизими ҳам камчиликлардан ҳоли эмас. Кейинги йилларда муаммоларни ҳал этиш чоралари кўрилмоқда, хусусан, тиббиёт соҳасини ривожлантириш концепцияси қабул қилинди. Унга асосан тиббиёт ходимларининг малакасини ошириш, уларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, шаъни, қадр-қимматини эъзозлаш, жамиятдаги мавқеини кўтариш бўйича кенг кўламли ислоҳотлар бошланди. Бу ишлар натижасида соҳадаги вазият имконият даражасида яхшиланяпти.
Охирги кунларда айрим ОАВ ва ижтимоий тармоқларда тиббиёт тизимини, шундай синовли кунларда ўзларини аямасдан халқимиз саломатлиги йўлида туну кун ишлаётган шифокорларни, уларнинг меҳнатини қадрламаслик, обрўсизлантиришга уриниш ҳолатлари тиббиёт ходимларининг кўнглига қаттиқ тегяпти.
Айрим ҳудудларда субъектив сабаблар билан муаммоли вазиятлар юзага келаётган бўлса, уларни тезкор ҳал этиш учун ҳамкорликда, ҳамжиҳатликда ишлаш талаб этилади. Аммо бутун тиббиёт тизимини, соҳадаги барча ходимларни обрўсизлантириш, шифокорлар, ҳамшираларга нисбатан ишончсизлик кайфиятини кўтаришга уриниш ҳаракатларини умуман оқлаб бўлмайди.
Бугун ҳар биримиздан кутиладиган нарса карантин қоидаларига қатъий риоя қилиш, оиламиз, яқинларимиз, бошқаларни ҳам хавф остида қолдирмаслик, карантин маданиятини тарғиб ва керак пайтда талаб қилиш, шу тарзда бир-биримизга ёрдам беришдир. Ҳозир бетоқатлик қилиб, ваҳима қўзғайдиган эмас, вазмин бўлиб, юксак инсоний фазилатларимизни кўрсатадиган муҳим вақт, деб ўйлайман.
Тиббиёт ходимларини қўллаб-қувватлаб, уларнинг фидойи меҳнатини қадрлаб, ўз саломатлигимизга бефарқ бўлмасак, бу синовларни албатта енгиб ўтамиз. Касбига садоқатли, тиббиётнинг ҳақиқий ходимлари ҳар куни, ҳар соат курашаётганини унутмайлик, қадрлайлик.

Поддержка медицинских работников – сегодня важна как никогда!
С каждым днем по всему миру растет число людей, заразившихся коронавирусом. Страны мира ведут борьбу против его дальнейшего распространения. В этой борьбе как никогда важны сплоченность и единство государства, медицинских работников, ответственных организаций и широкой общественности.
В Узбекистане также поэтапно проводится системная работа по охране здоровья населения, оказанию необходимой помощи заразившимся коронавирусом. Сегодня нелегко всем.
В целях охраны здоровья нашего народа несмотря, на серьезные экономические последствия, в стране вновь усилены карантинные меры. Сегодня медицинские работники, представители других сфер, все население столкнулись с большим испытанием. В таких условиях лишь общими усилиями, понимая и поддерживая друг друга мы сможем снизить распространение вируса.
Продолжающаяся вот уже несколько месяцев тяжелая ситуация, связанная с коронавирусом, вызвала серьезные проблемы даже в самых развитых и стабильных государствах, беспрецедентно увеличила нагрузку на их национальные системы здравоохранения.
Безусловно, система здравоохранения , как и другие сферы, не лишена недостатков. За последние несколько лет предпринимаются решительные меры по устранению имеющихся проблем в сфере, принята концепция развития медицинской сферы. Начаты широкомасштабные реформы по повышению квалификации медицинских работников, их всесторонней поддержке, достойной оценке труда, повышению статуса в обществе. Благодаря такой работе ситуация в сфере заметно улучшается.
Появившиеся в последние дни в средствах массовой информации и социальных сетях попытки очернить систему здравоохранения, обесценить труд врачей, которые невзирая на огромный риск, день и ночь работают во имя здоровья народа, мягко говоря задевают представителей этой сферы.
Не отрицаем, что в некоторых регионах по субъективным причинам возникают проблемные ситуации, оперативное решение которых требует совместных и общих усилий. Однако, это никак не оправдывает попытки некоторых отдельных лиц унизить и обесценить всю систему медицины, труд и старания медиков, вызвать недоверие людей к врачам, медсестрам, неуважительно отзываться о них.
Сегодня все что требуется от каждого из нас, - это строгое соблюдение карантинных мер, ограждение себя, своей семьи, родных и близких от риска заражения, разъяснение, пропаганда, при необходимости требование соблюдения карантинных мер, помощь в этом друг другу. Сейчас не время проявлять нетерпимость, агрессию и недовольство, а время, продемонстрировать свою медицинскую культуру, терпение и понимание, высокие человеческие качества.
Только поддерживая и подбадривая наших медицинских работников, стоящих сегодня на передовой, ценя и уважая их бесценный труд, мы сможем преодолеть эти нелегкие дни. Давайте помнить, что в это сложное время именно врачи и медицинские работники принимают на себя основной удар эпидемии, ежедневно самоотверженно трудятся, спасая сотни и тысячи человеческих жизней.