— Яқинда бир очиқ мулоқотда қатнашдим. Иштирокчиларнинг аксарият қисми педагоглар, маҳалла раислари, бир қатор ижтимоий ташкилотлар вакилларидан иборат бўлган даврада долзарб мавзуларда яхши фикрлар айтилди.
Бу ерда бир ҳолат диққатимни оширди. Гап шундаки, мавзу айланиб-айланиб жисмонан камчилиги бўлса-да, кўп нарсаларга улгураётган ёшлар ҳақида кетганда, педагоглар, ижтимоий соҳа вакилларининг аксарияти "Ногирон" деган сўзни таъсирли, ачинганнамо оҳангда тилга олишди.
Хўш, "ногирон" аслида ким?
Шу ўринда ёзувчи Тоҳир Маликнинг фикрларини эслаб, хаёлимда чарх ураётган фикрларимни бир жойга жамладим:
"Тилимизда ҳар хил атамалар борки, ёқимли, баъзан ачинарли. Улардан биттаси "Ногирон" деган атама. Аллоҳ ҳар бир одамни ҳар хил қилиб яратади. Баъзилар туғилишдан, баъзилар орттирма камчиликка эга бўлади. Буларнинг ҳаммаси синов. Синов деганимки, Аллоҳ одамга ҳайвондан фарқли ўлароқ ақл ва жуда катта ирода берган. Лекин, бу иродани ҳамма бир хилдай кучга киритолмайди. Ўша кучни одам ўзи беради иродага. Иродасизлиги унинг заифлиги.
Ҳамма ёғи соппа-соғ, ҳамма шароитлари бор ўқимайди, илм олмайди, танбал, дангаса - ана ўшаларни мажруҳ, ногирон дейиш керак! "
Шундай экан, жисмонан камчилиги бор кишини ногирон деб аташ тўғримикин? Ахир жисмоний камчилик "ногирон" дегани эмас-ку!
Мен кузатган педагог зиёлилар бу тушунчани тўғри ишлатмаса, ким тўғри тушунади. Ақлан соғлом, маънан етук кишини "ногирон" деб аташ нотўғри.
"Ногирон", "имконияти чекканган", "ногиронлиги бор..." каби атамаларни бир-биридан ажратишга кўп изланишлар ёки катта ақл керак эмасдир?!
Булар менинг шахсий фикрларим, холос. Бу фикрлар айнан ўзимда жисмоний камчилик борлигидан эмас... Сўз эркинлиги имкониятидан фойдаланиб, дилимдаги бир эътирозни сизларга айтиб, таскин топгим келди...
Бевосита мавзуга қайтадиган бўлсам, ЎзХДПнинг Сайловолди дастури, мақсад ва вазифалари билан танишганимда, орзуларимга эришиш ишончи янада мустаҳкамланди. Жамиятда ижтимоий адолат тамойилларини қарор топтириш, аҳолининг кўмакка муҳтож қатлами, жисмоний имконияти чекланган кишилар манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган амалий саъй-ҳаракатлари ЎзХДПга бўлган интилишимни янада оширди.
Жисмоний имкониятларим бошқаларникига нисбатан чекланган бўлишига қарамай, ҳаётда, тенгдошларим орасида, олийгоҳда ўз ўрнимни топишимда, ижтимоий фаол бўлишимда, ҳатто нотиқлик санъатини эгаллашимда Ўзбекистон Халқ демократик партияси катта ёрдам берди. Партиянинг “Истиқбол” ёшлар қаноти таркибида ташаббускорлик кўникмасини олдим. Иродам, ўзимга ишончим мустаҳкамланди.
Мен ЎзХДП энг фаол ёшларидан бириман, бундан фахрланаман!
Биринчи ўқув йилининг илк кунларидёқ фақатгина ўқиш, спорт ва ижодий фолият билан чегараланиб қолмаслигим, менга катта муваффақиятлар кераклигини англадим. Мавжуд сиёсий партиялар дастури хамда фаолияти билан танишганимда, Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг дастурий ғоялари менга кўпроқ ёқди.
Партияга аъзо бўлишимдан олдин жамоат жойларида фикрларимни, ҳаттоки ўз сўзларимни ҳам баён эта олмасдим. Партия тадбирларида иштирок этиб, сўз бойлигимни оширдим, нутқ маданиятим ошди. Ҳозир бемалол катта давраларда, йиғилишларда сўзга чиқяпман.
ЎзХДП Наманган вилоят кенгаши фаоллари ижтимоий фаол бўлишимда яқиндан туриб кўмак беришди. “Истиқбол” ёшлар қаноти таркибида ташаббускорлик кўникмасини олдим. Иродам, ўзимга ишончим мустаҳкамланди. Мен партияда фаоллигим билан электорат сифатида нафақат ўз манфаатларим, балки ўзимга ўхшаган имконияти чекланган инсонларнинг орзу-истаклари ва манфаатларини ҳимоя қилишни ўргандим. Бунга мен устида ишлаётган ва амалга оширилаётган ижтимоий лойиҳалар мисол бўла олади.
Ҳа, айтганча, жорий йилда ўтказиладиган сайловларда туман кенгашидан депутатликка ўз номзодимни қўйиш ниятида юрибман. Келажакда танлаган соҳам бўйича етук мутахассис бўлиб, сиёсий жараёнларда фаол иштирок этиб, мамлакатимиз тараққиётига муносиб ҳисса қўшиш ниятидаман.
ЎзХДП ёшлар партияси. Чинакам халқ партияси, иқтисодий ислоҳотлар жараёнида қадриятларга монанд ижтимоийликни, кўмакдошлик фазилатини айнан Халқ демократик партияси кун тартибига қўймоқда. Шу муҳим дастурий фазилати билан партия бошқа партиялардан ажралиб туради. Партия теварагида маҳкамроқ бирлашайлик!

Жавлонбек АБДУЛЛАЕВ, студент Наманганского государственного университета:
— На днях принял участие в одном открытом диалоге. В ходе беседы, участниками которого в основном были педагоги, председатели махаллей, представители ряда социальных организаций, было высказано много различных мнений, касательно актуальных вопросов.
Мое внимание особенно привлек один важный момент. Во время обсуждения темы, когда речь касалась молодежи с ограниченными физическими возможностями, большинство педагогов и представителей социальной сферы произносили слово «инвалиды» с некой жалостью и состраданием.
Кто такой «инвалид» на самом деле?
Я невольно вспомнил слова писателя Тохира Малика и собрался мыслями:
«В нашем языке есть много терминов, приятных и не очень, а иногда вызывающих жалость. Именно таким словом является слово «инвалид». Всевышний создал каждого человека особенным. Некоторые рождаются с врожденными дефектами, другие приобретают их на протяжении жизни. Все это – лишь испытание. Всевышний наделил человека не только разумом, но и большой силой воли, чтобы преодолеть эти трудности. Однако не каждый находит в себе силы проявить свою силу волю в полной мере. Безвольность – значит слабость, немощность.
Есть люди абсолютно здоровые, но которые желают учиться, получать образование, не пользуются имеющимися возможностями, одним словом лентяи и лодыри. Именно в отношении таких людей будет правильным применять слово «инвалид»!
Раз так, разве правильно называть инвалидом человека с физическим дефектом, но который учится, работает, стремится к достижению своих целей?!
«Инвалид», «с ограниченными физическими возможностью», «человек с инвалидностью»… Разве для того, чтобы различать эти термины требуется особый ум или сообразительность?!
Все это - лишь мой личный взгляд. Я так говорю не потому, что сам имею физический дефект… Всего лишь захотелось воспользоваться своим правом на свободу слова и поделиться с вами своими душевными переживаниями и несогласием…
Но давайте вернемся непосредственно к теме. Ознакомившись с Предвыборной программой НДПУз, ее целями и задачами во мне укрепилось уверенность в осуществлении своих целей и намерений. Предпринимаемые партией практические действия по утверждению в обществе принципов социальной справедливости, защите интересов нуждающихся слоев населения, людей с ограниченными физическими возможностями усилило мое доверие к ней.
Народно-демократическая партия Узбекистана помогла мне обрести свое место в жизни, среди сверстников, стать социально активным членом общества, несмотря на ограниченную физическую возможность, и даже овладеть ораторским мастерством. Присоединился к молодежному крылу партии «Истикбол», укрепилась моя уверенностью в себе и решительность.
Я — один из активных молодых членов НДПУз, чем я безмерно горжусь!
С первого дня учебы осознал, что не должен ограничиваться лишь хорошей учебой, спортом и творчеством, мне нужны большие достижения. Ознакомился с программой и деятельностью действующих в нашей стране политических партий. Больше всего мне оказались по душе программные цели и задачи Народно-демократической партии Узбекистана.
До того, как стал членом партии, я не умел правильно высказывать свое мнение, выступать перед аудиторией. Приняв участие в мероприятиях партии повысил свой словарный запас, культуру речи. Сейчас могу свободно выступать с речью перед большими аудиториями, правильно доносить свою мысль до слушателей.
Активисты Наманганского областного совета НДПУз оказали мне большую поддержку в этом, помогли стать социальном активным членом партии, в составе молодежного крыла «Истикбол» научился быть активным и инициативным, защищать не только свои права и интересы, но и интересы таких же людей с ограниченными физическими возможностями, как и я. В настоящее время я работаю над реализацией нескольких социальных проектов в данном направлении.
Кстати, в выборах нынешнего года намереваюсь выдвинуть свою кандидатуру в депутаты от районного совета партии. В будущем хочу стать ведущим специалистом своей сферы, активно участвовать в политических процессах, вносить достойный вклад в развитие страны.
НДПУз – поистине народная партия. Именно она ставит в повестку дня вопрос социальной помощи и содействия исходя из наших национальных ценностей в процессе экономических реформ. Именно эта программная задача отличает НДПУз от других партий. Так, давайте еще крепче сплотимся вокруг партии во имя этой доброй цели!