Ўзбекистон Халқ демократик партияси мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ўз электорати манфаатини ҳимоя қилиш бўйича доим ўзининг аниқ мақсадларига эга бўлиб келган. Партиянинг янги дастури ва Сайловолди дастурини ишлаб чиқишда ҳам мамлакатни аҳоли турмуш даражаси юқори бўлган демократик давлатлар қаторига қўшиш вазифаларидан келиб чиқиб белгиланди.
Жорий йилнинг 9 июл куни Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши томонидан ўтказилган навбатдаги видеомулоқотда “Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Дастури ва Сайловолди дастурини ишлаб чиқиш йўналишида амалга оширилган ишлар ҳамда ўтган сайловолди дастурида белгиланган вазифалар ижроси” кенг муҳокама этилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раҳбар ва масъул ходимлари, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, партия фаоллари ва экспертлар, ҳудудий студияларда партиянинг минтақавий кенгашлари раҳбар ва масъул ходимлари, туман (шаҳар) кенгаши раислари, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларидаги партия гуруҳи аъзолари иштирок этди.
Йиғилишни партия Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов очиб берди. Партия етакчиси ўз сўзида 2005 йилда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Дастурига киритилган вазифалар, уларнинг бугунги кундаги аҳамиятига тўхталиб ўтди. Таъкидланганидек, дастурда белгиланган вазифалар давлат миқёсида ўз ечимини топган, баъзи дастурий мақсадлар эса ўз долзарблигини йўқотган. Шунингдек, партиянинг амалдаги дастурида «2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар стратегияси»нинг устувор йўналишлари ўз ифодасинини топмаганини қайд этди.
Видеомулоқотда шунингдек, ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Меҳрож Дархонов сўзга чиқиб, мамлакатнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётига бевосита алоқадор бўлган мақсадларга эришиш учун партия дастурий вазифалари нималардан иборат эканлигига тўхталиб ўтди.
Аввало, Ўзбекистон ХДП учун сиёсатдаги асосий устувор вазифа – амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини ошириш, давлатнинг ўсиб бораётган иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиб, аҳолининг кам таъминланган гуруҳлари, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонлар турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш учун барча шароитларни яратиш, уларни давлат органлари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишдаги иштирокини қўллаб-қувватлаш эканлигига эътибор қаратди.
Эътироф этилдики, партия аҳолининг кам таъминланган қатламлари, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонлар ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, ижтимоий аҳамиятга эга кундалик эҳтиёж маҳсулотлари ва хизматларига ижтимоий мақбулликни таъминлаш, мамлакат аҳолисини қийнаб келаётган уй-жойга эга бўлиш ва коммунал хизматлардан фойдаланишнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш, тиббий хизматнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш ва ижтимоий тенгликка асосланган таълим, маданий-гуманитар соҳада тенг имкониятларга эришиш, бандлик бўйича ижтимоий сиёсат – одамларнинг яхши яшаши учун ишлашга интилишларини қўллаб-қувватлаш ғояларини илгари сурмоқда.
Йиғилишда партия Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Мақсуда Ворисова партиянинг 2014 йилги сайловолди дастури ижросини танқидий –таҳлил асосида очиб берди. Хусусан, сайловолди дастурда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ўтган йиллар давомида 2501 та масала партия гуруҳларида, 1450 та масала доимий комиссияларда, 954 та масала эса Кенгашларнинг сессияларида кўриб чиқилди. Кўпчилик масалалар жойида ҳал этилди. Аммо шунинг билан бирга, дастурда ўрин олган бир қатор муҳим йўналишлар ўз ечимини топмасдан келмоқда. Булар бевосита бандлик, кам таъминланган оилаларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш, товар ва хизматларнинг ижтимоий мақбуллиги борасида белгиланган вазифалар ижросида сусткашликка йўл қўйилди. Хисоботда, бунинг асосий сабаби, дастурда амалга оширилиши режалаштирилаётган вазифаларнинг ижроси юзасидан аниқ механизмлари берилмаганлиги, шунингдек, унинг кўпгина бандларни одамлар ҳаётидан узоқлиги, декларатив хусусиятга эга бўлган бандларнинг киритилишида деган хулосага келинди.
Йиғилишда Янги тайёрланган Дастур ҳудудий студияларда партиянинг минтақавий кенгашлари раҳбар ва масъул ходимлари, партия гуруҳлари, экспертлари билан чуқур муҳокама қилинди. Унда билдирилган таклифлар атрофлича кўриб чиқилди, иштирокчиларнинг фикр-мулоҳалари ҳамда янги таклифи эшитилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Самарқанд вилоят Иштихон туман кенгаши раиси Лола Булакова партия дастури бўйича ўз мулоҳазаси ва таклифини билдирди:
– Тўғри, партиямиз Дастурида ютуқли жиҳатлар кўп. Лекин, популизмга берилмаслигимиз керак. Биз бугун ўзимиз фаолиятимизга, Дастурий ҳужжатларимизга танқидий ёндошмасак, жиддий полемикага киришмасак, сайловичларимиз бизга танқидий баҳо бериб қўяди. Ўз позициямизни яна бой бериб қўямиз! Мисол учун, партиямизнинг олдинги сайловлардаги Дастурларида ҳам бугунги Дастуримизда ҳам хотин-қизлар масаласига зарур эътибор қаратилмаган. Бугун фақатгина хотин-қизларни фақат уй меҳнати билан банд қилиш масаласи актуал эмас. Жамиятимизда хотин-қизлар муаммоси фақат шу масала билан чекланмаган. Демак, биз хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш, уларни раҳбар лавозимларга кўтариш бўйича мавжуд муаммоларни партия дастурига киритишимиз керак, деб ўйлайман. Аёллар ўртасидаги жиноятчиликни олдини олиш масаласи билан боғлиқ муаммоларни ҳам партия Дастурида кўрсатилса, мақсадга мувофиқ бўлади, менимча.
Фарғона вилоятидан сўз сўрашди. Фарғона вилояти улаб берилди. Вилоят партия кенгаши раиси, вилоят Кенгаши депутати Дилбархон Мамажанова дастур бўйича таклифларини баён этди:
– Партия фаолияти плюрализмга бой бўлса, ўзаро партиявий дискуссиялар қанчалик шиддатли бўлса – биз кўраётган Дастуримиз шунчалик мукаммал бўлади. Эътиборни муҳим бир масалага қаратмоқчиман. Биз электоратимиз, ёшлар орасига қандай ғоялар билан кириб бораётганимизга эътиборни қаратишимиз керак. Бугун ёшларни қийнайдиган нарса – айниқса муносиб иш билан таъминланиш, бунинг учун эса тегишли малака ва билимларга эга бўлиш. Айнан шу масалалар охирги пайтда ёшлар ўртасида ижтимоий тармоқларда кенг муҳокама этиляпти.
Сиёсатда, айниқса замонавий социал-демократлар тилида “депривация”га йўл қўйиб бўлмаслиги тўғрисида кўп гаприлади. Яъни, мамлакатда яратилган ижтимой неъматлардан барча бирдек эркин фойдаланиш имкониятига эга бўлиши керак. Нега биз ўз дастуримизда бу масалага эътибор қаратмаслигимиз керак? Мисол учун, кам таъминланган оилалар фарзандларига грант асосида олий таълим муассасаларида ўқиш, таъминланган оилалар фарзандларига нисбатан оғир кечади. Уларнинг имкониятларини тенглаштириш масаласини танқидий кўриб чиқиш лозим, деган фикрдаман.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Наманган вилоят кенгаши раиси, вилоят кенгаши депутати Равшан Абдуллаев ҳам қуйидаги таклифларни билдирди:
– Олдимизда жиддий синов турибди. Сайловлар арафасида турибмиз. Биз чиройли дастур қилишимиз мумкун. Лекин уни сайловчиларга етказа олмасак, тарғиботни тўғри ташкил этолмасак, қилган ишларимиз бесамар кетади. Бугунги глобаллашув жараёнида ҳозирги ёшлар асосан ижтимоий тармоқларда кўп мулоқотта бўлишади.
Охирги тадқиқотлар бугунги кунда аҳолимизнинг 20 миллионга яқини айнан ижтимоий тармоқлардан фойдаланишини кўрсатмоқда. Лекин бизнинг партия бу шароитда ишлашга тайёр эмас. Ижтимоий тармоқлардаги ўрнимиз мутлақо йўқ. Бизни ўз блоггерларимиз гуруҳи, ижтимоий тармоқдаги “халқ журналистикаси” вакиллари ҳаводек зарур. Биз бу йўналишга ҳам эътибор кучайтиришимиз керак, деб ўйлайман. Аҳоли билан, омма билан ишлашга, замонавий “паблик релейшинз”га эътибор кучайтириш лозим, деган фикрдаман.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Сурхандарё вилояти Термиз туман кенгаши раиси, туман кенгаши депутати Тўрабек Зоиров томонидан қуйидаги фиклар билдирилди:
– Маърузани тингладик, кўтарилаётган муаммоларни қўллаб-қувватлаймиз. Депутатларнинг самарасиз фаолияти ҳам тўғри танқид қилинди. Шундан хулоса чиқариб, депутатлар фаолиятини кучайтириш, улар билан ишлаш тизимини янада яхшилаш керак, деб ҳисоблайман. Ижрочи котиблар жорий қилинган эди, лекин, ушбу тизим мутлақо самарасиз ишлади. Ушбу лавозимга салоҳиятли кадрларни жалб қила олмадик.
Депутатнинг бири - мактаб директори, бири - фермер, бири – шифокор. Улар фақат ўз соҳасини яхши билади. Уларга сиёсий йўналишда ёрдам кўрсатиш керак, уларга партиявий мақсадларни тўғри тушунтириш керак, уларни тўғри йўлга бошқариш керак, менимча.
Партиямизнинг асосий кучи депутатлар. Демак биз шундай улкан куч билан самарали ишни йўлга қўйиршимиз керак. Очиғини айтиш керак, баъзи жойларда партия билан депутатлар умуман узилиб қолган! Менинг таклифим партиянинг депутатлар билан ишлаш бўйича ишларини кучайтириш керак!
Қизғин баҳс-мунозара, фикр алмашиш руҳди ўтган йиғилишда минтақавий кенгашларнинг тажрибали ходимлари, янги ишлаб чиқилаётган партия дастури лойиҳасига ўз таклифларини билдирди. Қайт этилдики, олдинги сайловлардаги Ўзбекистон ХДП Дастурида хотин-қизлар ва ёшлар масаласига умуман эътибор қаратилмаган. Бу йилги Дастурда ҳам айнан шу камчилик такрорланмоқда.
Ўзаро фикрлар, тортишувлар, конструктив мулоқотларга бой бўлган йиғилишда ўтган давр мобайнида амалга оширилган айрим ишлар хусусида маълумотлар келтириб, дастур ҳар жиҳатидан мукаммал бўлиши, фуқароларнинг ўй-хаёллари, орзу ва истаклари, ташвишларига ҳамоҳанг бўлиши, уларни ўйлантираётган масалалар бўйича чуқур ва ўта муҳим ғояларни ўз ичига олиши кераклиги алоҳида таъкидлади.
Экспертлар, 2019 йилга мўлжалланган партия сайловолди лойиҳасида кам таъминланган оилаларни манзилли ижтимоий ҳимоялаш, меҳнатга лаёқатли фуқароларни муносиб ҳақ тўланадиган барқарор иш ўринлари билан таъминлаш, аҳолига юқори сифатли ва мақбул тиббий ёрдам кўрсатишни янада яхшилаш, шунингдек, демократик ҳуқуқий давлат ва очиқ фуқаролик жамиятини шакллантиришга оид қатор таклифларни ўртага ташлади.
Йиғилишда партия сайловолди дастури лойиҳасининг ҳар бир банди, экспертлар, сиёсатшунос олимлар муҳокамасига ҳавола қилинди. Унда партия сиёсий позициясининг асоси сифатида ижтимоий ривожланишнинг устувор йўналишлари белгиланган. Бунда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини оширишда Ўзбекистонни ўрта муддатли истиқболда, 2030 йилга қадар барқарор иқтисодий ривожланиш орқали аҳоли турмуш даражаси дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлариникидан кам бўлмаган давлатлар қаторига киритиш бош мақсад ҳисобланади. Партия яқин истиқболда ушбу мақсадга эришишда, 2024 йилга қадар биринчи навбатда, давлат ва жамият томонидан манзилли ижтимоий ҳимоя ва ижтимоий ёрдамга муҳтож аҳоли қатламининг ижтимоий ва иқтисодий манфаатларидан келиб чиқиш зарур, деб ҳисоблайди. Бу борада партиямиз ўз Сайловолди дастури лойиҳасида дастури, ғоя ва мақсадларидан келиб чиқиб бир қатор вазифаларни белгилаб олди. Энг муҳими, ушбу мақсадларимиз кам таъминланган аҳоли қатлами, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонларнинг турмуш даражаси ва сифатини оширишга хизмат қилади.
Муҳокамаларда Сайловолди дастурида белгиланган вазифалар аҳамияти, уларнинг электорат манфаатига нечоғлик алоқадор эканлиги мисоллар орқали чуқур таҳлил этилди. Қайд этилдики, уй-жой ва коммунал хизматларни сотиб олишнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш мақсадида, партия 2024 йилга қадар бир қатор тадбирларни амалга оширишни таклиф этади. Бунда уй-жой фондини коммунал хизматлар етказиб берувчи ташкилотлар ҳисобидан электр энергия, табиий газ, ичимлик суви, иссиқлик энергияси ва иссиқ сув ҳисоблаш асбоблари билан тўла қамраб олиш, тақдим этилган коммунал хизматларнинг барча ўлчаш асбобларини етказиб берувчи ташкилотларнинг балансига ўтказиш, уларга техник хизмат кўрсатиш, таъмирлаш ва мунтазам текшириб бориш вазифасини юклаш, ҳар 4 йилда коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар томонидан ўлчаш асбобларини давлат стандартларни ўтказиш тизимини жорий этишни тавсия этмоқда.
Видеоконференцияда маҳаллий кенгашлар масъул ходимлари сайлов жараёнларида тарғибот технологияларини ишлаб чиқиш ва татбиқ этиш суст кечаётганлиги, ташвиқот ишларида имкониятлар қўлдан бой берилаётганлиги, депутатликка кўрсатилган номзодларнинг билим ва кўникмаларини ошириш бўйича услубий қўлланмалар мавжуд эмаслигини танқид қилдилар. Шунингдек, бугунги кунда ижтимоий тармоқлар имкониятларини фойдаланишда ҳам сусткашликларга йўл қўйилиб, партия ғояларини оммалаштиришда матбуот ва телевидение билан чекланиб қолинмоқда. Бошланғич партия ташкилотларида эса партиянинг тарғибот воситалари ва материаллари мавжуд эмас.
Видеомулоқотда билдирилган таклиф ва мулоҳазалар асосида режалар белгилаб олинди. Муҳокамаларда кўтарилган масалалар чуқур таҳлил этилди, камчиликларни бартараф этиш бўйича вазифалар белгиланди.

important guide in defending the interests of the electorate
The People’s Democratic Party of Uzbekistan has always set itself specific goals for socio-economic development of the country and protecting the interests of its electorate. When developing a new party program and a pre-electoral program, the tasks were outlined to include the country in a number of developed countries with a high standard of living.
A video dialogue, organized by the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan on July 9 this year was devoted to discussion “The activities implemented in the area of developing the PDPU pre-election program, as well as fulfilling the tasks outlined in the previous election program of the party”.
The event was attended by leaders and senior officials of the Central Council of the PDPU, members of the faction in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, activists and experts of the party, leaders and senior officials of the regional councils of the party in territorial studios, chairmen of district (city) councils, members of party groups in regional, district and city Kengashes.
The meeting was opened by the Chairman of the Central Council of the Party Ulugbek Inoyatov. In his speech, the party leader spoke about the important tasks included in the Program of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in 2005, their significance today. As noted, the tasks outlined in the program have been fully implemented on a national scale, and some of the program objectives have lost their relevance. It was also emphasized that the current program of the party did not reflect the priority areas of the Action Strategy for five priority areas of development of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021.
Deputy Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Mekhroj Darkhonov also addressed the meeting. He elaborated on the party’s program objectives aimed at achieving goals directly related to the country’s public and political life.
He noted that the main priority of the NDPU is to increase the social efficiency in economic reforms, improve the quality of life of low-income segments of the population, pensioners, people with disabilities by effectively using the country’s growing economic potential, creating necessary conditions for increasing their social activity, supporting their participation in establishing public control over the activities of state bodies.
It was noted that the party as its priority goals forwards issues such as raising the living standards of low-income segments of the population, retirees, people with disabilities, ensuring social acceptability of prices for food and services of daily consumption, housing acquisition, using public utilities and medical services, creating equal opportunities in the field of education, cultural and humanitarian sphere, providing employment of the population, supporting people’s aspirations for a better life.
At the meeting, the Deputy Chairman of the Central Council of the Party Maksuda Vorisova considered the performance of the party’s pre-election program in 2014 from a critical point of view. In particular, it was noted that in order to ensure the execution of tasks outlined in the pre-electoral program, over the past years, 2501 issues were considered by party groups, 1450 by standing commissions, and 954 issues at party council sessions. Most of them were resolved on the spot. However, many of the issues included in the program still remain unresolved. Passivity in matters of employment, targeted social protection of low-income strata of the population, ensuring social acceptability of goods and services is allowed. The main reason for this was the lack of specific mechanisms for the execution of tasks. As well as the fact that many of the planned points are far from people’s lives and more are declarative in nature.
The prepared new program was discussed in the territorial studios by the leaders and senior officials of the regional councils of the party, party groups, and experts. The proposed proposals were considered in detail. The opinions of participants were heard.
Lola Bulakova, Chairman of Ishtikhan District Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, expressed her views on the party’s program:
- Yes, there are many winning aspects in the party program. However, we should not be attached to populism. If we do not critically approach program documents, will not seriously argue, voters will give us a critical assessment, and we will lose our positions! For example, in the previous pre-election program of the party, and in the current program, serious attention is not paid to the issue of women. Today, the issue of women’s participation only in domestic affairs is irrelevant. In society, the issue of women is not limited to this issue. Therefore, I believe that the party’s program should reflect the problems of increasing the political activity of women and appointing them to senior positions. It is also advisable to bring problems related to the issue of preventing crime among women to the party’s program.
Chairman of Fergana regional council of the party, deputy of the regional Kengash Dilbarkhon Mamajanova expressed her proposals concerning the program:
- The wider the pluralism and the stronger the activity of the party discussions, the more perfect our program will be. We must pay attention to the ideas introduced into our electorate, in the youth environment. Today, a serious problem for young people is employment, and this requires knowledge and qualifications. These issues have recently been debated by young people on social networks.
In politics, especially in the language of modern social democrats, they talk a lot about preventing “deprivation”. That is, everyone should equally be able to use the social conditions created in the country. Why should we not pay due attention to this issue in our program? For example, it is more difficult for children from low-income families to study at universities on the basis of grants compared to children from wealthy families. I think it is necessary from a critical point of view to consider the issue of equalizing their capabilities.
Chairman of Namangan Regional Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, deputy of the regional Kengash Ravshan Abdullayev forwarded the following proposals:
- Difficult tests are waiting for us, elections will be held soon. We can make a good program. But if we do not bring it to the voters, if we do not organize the propaganda properly, our work will lose its meaning. In the current process of globalization, young people mostly communicate in social networks.
Recent studies have shown that nearly 20 million citizens use social networks. However, our party is not ready to work in such conditions. We have no place in social networks. There is no group of bloggers, representatives of “popular journalism” in social networks. I think we should increase attention in this direction, as well as to the issue of working with the masses, the modern public relations.
The following opinion was expressed by the Chairman of Termez district council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, a deputy of the district Kengash, Turabek Zoirov:
- We have heard the report. We support the raised problems. The ineffective work of deputies was criticized. I think that all of this should draw appropriate conclusions, strengthen the work of deputies, improve the system of working with them. The executive secretary system has been introduced, but it is completely ineffective. We were not able to attract highly potential personnel for these positions.
Our deputies are school directors, farmers, doctors. They know their sphere very well. I think they need to assist in the political direction, correctly explain the goals of the party, point out the right path.
The main power of our party is deputies. Consequently, we must work efficiently with this great force. It is necessary to openly admit that there is a complete disunity of the party and deputies at places. My proposal is to strengthen the work of the party with deputies.
At the meeting held in the spirit of interesting controversies and exchange of views, experienced workers of regional councils expressed their proposals on the draft program of the party. It was noted that in the previous pre-election programs of the People’s Democratic Party of Uzbekistan no attention was paid to issues of women and youth. These shortcomings are repeated in the program of this year.
At the meeting full of opinions, disputes and constructive dialogues, information was presented on the work carried out in the past period, it was noted that the program should be well developed taking into account the opinions, hopes and problems of citizens, incorporate important ideas related to people’s problems.
Experts made a number of proposals on targeted social protection of low-income families, providing able-bodied citizens with stable jobs with decent wages, improving the provision of high-quality medical services to the population, forming a democratic rule of law and an open civil society, which should be reflected in the party’s 2019 pre-electoral program.
At the meeting, each item of the draft pre-election program was presented for discussion by experts and political scientists. In it, as a basis of the political position of the party, priority directions of social development are defined. The main goal is to include Uzbekistan until 2030 among the countries with an average level of development of the population’s life by ensuring stable economic development.
The party believes that in order to achieve this goal in the near future, it is necessary to proceed from social and economic interests of low-income groups in need of social protection and social assistance. In this direction, the party in its pre-election program outlined a number of priorities and goals, which, above all, will serve to improve the living standards of low-income families, pensioners and people with disabilities.
During the discussions on the basis of life examples, the significance of the tasks outlined in the pre-election program was analyzed, to the extent that they reflect the interests of the electorate. It was emphasized that in order to achieve social acceptability of housing and communal services, the party proposes to implement a number of important activities until 2024. Thus, it is recommended to fully provide housing fund with electricity, gas, and water meters at the expense of utilities organizations, transfer all measuring instruments to the balance of utilities suppliers, introduce a system for their maintenance, repair and verification, as well as state standardization every 4 years by the organizations providing public service.
At the videoconference, senior officials of local councils gave a critical assessment of the work on development and implementation of propaganda and campaigning technologies in the electoral process, noted the lack of methodological manuals for improving the knowledge and skills of candidates for deputies, forwarded by the party. In addition, passivity in the effective use of social networks is allowed, the main tool for promoting the party’s ideas is still the press and television, primary party organizations do not have the means and materials of campaigning.
Upcoming plans were outlined on the basis of suggestions and recommendations made. Issues raised during the discussion were deeply analyzed, tasks were identified for eliminating the existing problems and shortcomings.