Ўзбекистон Халқ демократик партияси мамлакатни ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш, ўз электорати манфаатини ҳимоя қилиш бўйича доим ўзининг аниқ мақсадларига эга бўлиб келган. Партиянинг янги дастури ва Сайловолди дастурини ишлаб чиқишда ҳам мамлакатни аҳоли турмуш даражаси юқори бўлган демократик давлатлар қаторига қўшиш вазифаларидан келиб чиқиб белгиланди.
Жорий йилнинг 9 июл куни Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши томонидан ўтказилган навбатдаги видеомулоқотда “Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Дастури ва Сайловолди дастурини ишлаб чиқиш йўналишида амалга оширилган ишлар ҳамда ўтган сайловолди дастурида белгиланган вазифалар ижроси” кенг муҳокама этилди.
Йиғилишда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгаши раҳбар ва масъул ходимлари, Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзолари, партия фаоллари ва экспертлар, ҳудудий студияларда партиянинг минтақавий кенгашлари раҳбар ва масъул ходимлари, туман (шаҳар) кенгаши раислари, халқ депутатлари вилоят, туман ва шаҳар Кенгашларидаги партия гуруҳи аъзолари иштирок этди.
Йиғилишни партия Марказий Кенгаши раиси Улуғбек Иноятов очиб берди. Партия етакчиси ўз сўзида 2005 йилда Ўзбекистон Халқ демократик партияси Дастурига киритилган вазифалар, уларнинг бугунги кундаги аҳамиятига тўхталиб ўтди. Таъкидланганидек, дастурда белгиланган вазифалар давлат миқёсида ўз ечимини топган, баъзи дастурий мақсадлар эса ўз долзарблигини йўқотган. Шунингдек, партиянинг амалдаги дастурида «2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар стратегияси»нинг устувор йўналишлари ўз ифодасинини топмаганини қайд этди.
Видеомулоқотда шунингдек, ЎзХДП Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Меҳрож Дархонов сўзга чиқиб, мамлакатнинг ижтимоий-сиёсий ҳаётига бевосита алоқадор бўлган мақсадларга эришиш учун партия дастурий вазифалари нималардан иборат эканлигига тўхталиб ўтди.
Аввало, Ўзбекистон ХДП учун сиёсатдаги асосий устувор вазифа – амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини ошириш, давлатнинг ўсиб бораётган иқтисодий салоҳиятидан фойдаланиб, аҳолининг кам таъминланган гуруҳлари, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонлар турмуш даражаси ва сифатини яхшилаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини ошириш учун барча шароитларни яратиш, уларни давлат органлари фаолияти устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишдаги иштирокини қўллаб-қувватлаш эканлигига эътибор қаратди.
Эътироф этилдики, партия аҳолининг кам таъминланган қатламлари, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонлар ҳаёт даражаси ва сифатини ошириш, ижтимоий аҳамиятга эга кундалик эҳтиёж маҳсулотлари ва хизматларига ижтимоий мақбулликни таъминлаш, мамлакат аҳолисини қийнаб келаётган уй-жойга эга бўлиш ва коммунал хизматлардан фойдаланишнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш, тиббий хизматнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш ва ижтимоий тенгликка асосланган таълим, маданий-гуманитар соҳада тенг имкониятларга эришиш, бандлик бўйича ижтимоий сиёсат – одамларнинг яхши яшаши учун ишлашга интилишларини қўллаб-қувватлаш ғояларини илгари сурмоқда.
Йиғилишда партия Марказий Кенгаши раиси ўринбосари Мақсуда Ворисова партиянинг 2014 йилги сайловолди дастури ижросини танқидий –таҳлил асосида очиб берди. Хусусан, сайловолди дастурда белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида ўтган йиллар давомида 2501 та масала партия гуруҳларида, 1450 та масала доимий комиссияларда, 954 та масала эса Кенгашларнинг сессияларида кўриб чиқилди. Кўпчилик масалалар жойида ҳал этилди. Аммо шунинг билан бирга, дастурда ўрин олган бир қатор муҳим йўналишлар ўз ечимини топмасдан келмоқда. Булар бевосита бандлик, кам таъминланган оилаларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш, товар ва хизматларнинг ижтимоий мақбуллиги борасида белгиланган вазифалар ижросида сусткашликка йўл қўйилди. Хисоботда, бунинг асосий сабаби, дастурда амалга оширилиши режалаштирилаётган вазифаларнинг ижроси юзасидан аниқ механизмлари берилмаганлиги, шунингдек, унинг кўпгина бандларни одамлар ҳаётидан узоқлиги, декларатив хусусиятга эга бўлган бандларнинг киритилишида деган хулосага келинди.
Йиғилишда Янги тайёрланган Дастур ҳудудий студияларда партиянинг минтақавий кенгашлари раҳбар ва масъул ходимлари, партия гуруҳлари, экспертлари билан чуқур муҳокама қилинди. Унда билдирилган таклифлар атрофлича кўриб чиқилди, иштирокчиларнинг фикр-мулоҳалари ҳамда янги таклифи эшитилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Самарқанд вилоят Иштихон туман кенгаши раиси Лола Булакова партия дастури бўйича ўз мулоҳазаси ва таклифини билдирди:
– Тўғри, партиямиз Дастурида ютуқли жиҳатлар кўп. Лекин, популизмга берилмаслигимиз керак. Биз бугун ўзимиз фаолиятимизга, Дастурий ҳужжатларимизга танқидий ёндошмасак, жиддий полемикага киришмасак, сайловичларимиз бизга танқидий баҳо бериб қўяди. Ўз позициямизни яна бой бериб қўямиз! Мисол учун, партиямизнинг олдинги сайловлардаги Дастурларида ҳам бугунги Дастуримизда ҳам хотин-қизлар масаласига зарур эътибор қаратилмаган. Бугун фақатгина хотин-қизларни фақат уй меҳнати билан банд қилиш масаласи актуал эмас. Жамиятимизда хотин-қизлар муаммоси фақат шу масала билан чекланмаган. Демак, биз хотин-қизларнинг сиёсий фаоллигини ошириш, уларни раҳбар лавозимларга кўтариш бўйича мавжуд муаммоларни партия дастурига киритишимиз керак, деб ўйлайман. Аёллар ўртасидаги жиноятчиликни олдини олиш масаласи билан боғлиқ муаммоларни ҳам партия Дастурида кўрсатилса, мақсадга мувофиқ бўлади, менимча.
Фарғона вилоятидан сўз сўрашди. Фарғона вилояти улаб берилди. Вилоят партия кенгаши раиси, вилоят Кенгаши депутати Дилбархон Мамажанова дастур бўйича таклифларини баён этди:
– Партия фаолияти плюрализмга бой бўлса, ўзаро партиявий дискуссиялар қанчалик шиддатли бўлса – биз кўраётган Дастуримиз шунчалик мукаммал бўлади. Эътиборни муҳим бир масалага қаратмоқчиман. Биз электоратимиз, ёшлар орасига қандай ғоялар билан кириб бораётганимизга эътиборни қаратишимиз керак. Бугун ёшларни қийнайдиган нарса – айниқса муносиб иш билан таъминланиш, бунинг учун эса тегишли малака ва билимларга эга бўлиш. Айнан шу масалалар охирги пайтда ёшлар ўртасида ижтимоий тармоқларда кенг муҳокама этиляпти.
Сиёсатда, айниқса замонавий социал-демократлар тилида “депривация”га йўл қўйиб бўлмаслиги тўғрисида кўп гаприлади. Яъни, мамлакатда яратилган ижтимой неъматлардан барча бирдек эркин фойдаланиш имкониятига эга бўлиши керак. Нега биз ўз дастуримизда бу масалага эътибор қаратмаслигимиз керак? Мисол учун, кам таъминланган оилалар фарзандларига грант асосида олий таълим муассасаларида ўқиш, таъминланган оилалар фарзандларига нисбатан оғир кечади. Уларнинг имкониятларини тенглаштириш масаласини танқидий кўриб чиқиш лозим, деган фикрдаман.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Наманган вилоят кенгаши раиси, вилоят кенгаши депутати Равшан Абдуллаев ҳам қуйидаги таклифларни билдирди:
– Олдимизда жиддий синов турибди. Сайловлар арафасида турибмиз. Биз чиройли дастур қилишимиз мумкун. Лекин уни сайловчиларга етказа олмасак, тарғиботни тўғри ташкил этолмасак, қилган ишларимиз бесамар кетади. Бугунги глобаллашув жараёнида ҳозирги ёшлар асосан ижтимоий тармоқларда кўп мулоқотта бўлишади.
Охирги тадқиқотлар бугунги кунда аҳолимизнинг 20 миллионга яқини айнан ижтимоий тармоқлардан фойдаланишини кўрсатмоқда. Лекин бизнинг партия бу шароитда ишлашга тайёр эмас. Ижтимоий тармоқлардаги ўрнимиз мутлақо йўқ. Бизни ўз блоггерларимиз гуруҳи, ижтимоий тармоқдаги “халқ журналистикаси” вакиллари ҳаводек зарур. Биз бу йўналишга ҳам эътибор кучайтиришимиз керак, деб ўйлайман. Аҳоли билан, омма билан ишлашга, замонавий “паблик релейшинз”га эътибор кучайтириш лозим, деган фикрдаман.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси Сурхандарё вилояти Термиз туман кенгаши раиси, туман кенгаши депутати Тўрабек Зоиров томонидан қуйидаги фиклар билдирилди:
– Маърузани тингладик, кўтарилаётган муаммоларни қўллаб-қувватлаймиз. Депутатларнинг самарасиз фаолияти ҳам тўғри танқид қилинди. Шундан хулоса чиқариб, депутатлар фаолиятини кучайтириш, улар билан ишлаш тизимини янада яхшилаш керак, деб ҳисоблайман. Ижрочи котиблар жорий қилинган эди, лекин, ушбу тизим мутлақо самарасиз ишлади. Ушбу лавозимга салоҳиятли кадрларни жалб қила олмадик.
Депутатнинг бири - мактаб директори, бири - фермер, бири – шифокор. Улар фақат ўз соҳасини яхши билади. Уларга сиёсий йўналишда ёрдам кўрсатиш керак, уларга партиявий мақсадларни тўғри тушунтириш керак, уларни тўғри йўлга бошқариш керак, менимча.
Партиямизнинг асосий кучи депутатлар. Демак биз шундай улкан куч билан самарали ишни йўлга қўйиршимиз керак. Очиғини айтиш керак, баъзи жойларда партия билан депутатлар умуман узилиб қолган! Менинг таклифим партиянинг депутатлар билан ишлаш бўйича ишларини кучайтириш керак!
Қизғин баҳс-мунозара, фикр алмашиш руҳди ўтган йиғилишда минтақавий кенгашларнинг тажрибали ходимлари, янги ишлаб чиқилаётган партия дастури лойиҳасига ўз таклифларини билдирди. Қайт этилдики, олдинги сайловлардаги Ўзбекистон ХДП Дастурида хотин-қизлар ва ёшлар масаласига умуман эътибор қаратилмаган. Бу йилги Дастурда ҳам айнан шу камчилик такрорланмоқда.
Ўзаро фикрлар, тортишувлар, конструктив мулоқотларга бой бўлган йиғилишда ўтган давр мобайнида амалга оширилган айрим ишлар хусусида маълумотлар келтириб, дастур ҳар жиҳатидан мукаммал бўлиши, фуқароларнинг ўй-хаёллари, орзу ва истаклари, ташвишларига ҳамоҳанг бўлиши, уларни ўйлантираётган масалалар бўйича чуқур ва ўта муҳим ғояларни ўз ичига олиши кераклиги алоҳида таъкидлади.
Экспертлар, 2019 йилга мўлжалланган партия сайловолди лойиҳасида кам таъминланган оилаларни манзилли ижтимоий ҳимоялаш, меҳнатга лаёқатли фуқароларни муносиб ҳақ тўланадиган барқарор иш ўринлари билан таъминлаш, аҳолига юқори сифатли ва мақбул тиббий ёрдам кўрсатишни янада яхшилаш, шунингдек, демократик ҳуқуқий давлат ва очиқ фуқаролик жамиятини шакллантиришга оид қатор таклифларни ўртага ташлади.
Йиғилишда партия сайловолди дастури лойиҳасининг ҳар бир банди, экспертлар, сиёсатшунос олимлар муҳокамасига ҳавола қилинди. Унда партия сиёсий позициясининг асоси сифатида ижтимоий ривожланишнинг устувор йўналишлари белгиланган. Бунда амалга оширилаётган иқтисодий ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини оширишда Ўзбекистонни ўрта муддатли истиқболда, 2030 йилга қадар барқарор иқтисодий ривожланиш орқали аҳоли турмуш даражаси дунёнинг ўртача ривожланган мамлакатлариникидан кам бўлмаган давлатлар қаторига киритиш бош мақсад ҳисобланади. Партия яқин истиқболда ушбу мақсадга эришишда, 2024 йилга қадар биринчи навбатда, давлат ва жамият томонидан манзилли ижтимоий ҳимоя ва ижтимоий ёрдамга муҳтож аҳоли қатламининг ижтимоий ва иқтисодий манфаатларидан келиб чиқиш зарур, деб ҳисоблайди. Бу борада партиямиз ўз Сайловолди дастури лойиҳасида дастури, ғоя ва мақсадларидан келиб чиқиб бир қатор вазифаларни белгилаб олди. Энг муҳими, ушбу мақсадларимиз кам таъминланган аҳоли қатлами, пенсионерлар, имконияти чекланган инсонларнинг турмуш даражаси ва сифатини оширишга хизмат қилади.
Муҳокамаларда Сайловолди дастурида белгиланган вазифалар аҳамияти, уларнинг электорат манфаатига нечоғлик алоқадор эканлиги мисоллар орқали чуқур таҳлил этилди. Қайд этилдики, уй-жой ва коммунал хизматларни сотиб олишнинг ижтимоий мақбуллигига эришиш мақсадида, партия 2024 йилга қадар бир қатор тадбирларни амалга оширишни таклиф этади. Бунда уй-жой фондини коммунал хизматлар етказиб берувчи ташкилотлар ҳисобидан электр энергия, табиий газ, ичимлик суви, иссиқлик энергияси ва иссиқ сув ҳисоблаш асбоблари билан тўла қамраб олиш, тақдим этилган коммунал хизматларнинг барча ўлчаш асбобларини етказиб берувчи ташкилотларнинг балансига ўтказиш, уларга техник хизмат кўрсатиш, таъмирлаш ва мунтазам текшириб бориш вазифасини юклаш, ҳар 4 йилда коммунал хизмат кўрсатувчи ташкилотлар томонидан ўлчаш асбобларини давлат стандартларни ўтказиш тизимини жорий этишни тавсия этмоқда.
Видеоконференцияда маҳаллий кенгашлар масъул ходимлари сайлов жараёнларида тарғибот технологияларини ишлаб чиқиш ва татбиқ этиш суст кечаётганлиги, ташвиқот ишларида имкониятлар қўлдан бой берилаётганлиги, депутатликка кўрсатилган номзодларнинг билим ва кўникмаларини ошириш бўйича услубий қўлланмалар мавжуд эмаслигини танқид қилдилар. Шунингдек, бугунги кунда ижтимоий тармоқлар имкониятларини фойдаланишда ҳам сусткашликларга йўл қўйилиб, партия ғояларини оммалаштиришда матбуот ва телевидение билан чекланиб қолинмоқда. Бошланғич партия ташкилотларида эса партиянинг тарғибот воситалари ва материаллари мавжуд эмас.
Видеомулоқотда билдирилган таклиф ва мулоҳазалар асосида режалар белгилаб олинди. Муҳокамаларда кўтарилган масалалар чуқур таҳлил этилди, камчиликларни бартараф этиш бўйича вазифалар белгиланди.

ПРОГРАММА ПАРТИИ И ПРЕДВЫБОРНАЯ ПРОГРАММА –
Народно-демократическая партия Узбекистана всегда ставит перед собой конкретные цели по социально-экономическому развитию страны и защите интересов своего электората. При разработке новой программы партии и предвыборной программы были намечены задачи по включению страны в ряд развитых государств с высоким уровнем жизни населения.
Видеодиалог, организованный Центральным советом Народно-демократической партии Узбекистана 9 июля текущего года, был посвящен обсуждению «Работы, проведенной в направлении разработки предвыборной программы НДПУ, а также исполнению задач, намеченных в предыдущей предвыборной программе партии».
В мероприятии приняли участие руководители и ответственные работники Центрального совета НДПУ, члены фракции в Законодательной палате Олий Мажлиса, активисты и эксперты партии, руководители и ответственные работники региональных советов партии в территориальных студиях, председатели районных (городских) советов, члены партийных групп в областных, районных и городских кенгашах.
Заседание открыл председатель Центрального совета партии Улугбек Иноятов. В своем выступлении лидер партии говорил о важных задачах, включенных в Программу Народно-демократической партии Узбекистана в 2005 году, их значении сегодня. Как отмечалось, намеченные в программе задачи были полностью реализованы в государственном масштабе, а некоторые программные цели потеряли свою актуальность. Было также особо подчеркнуто, что в действующей программе партии не нашли отражение приоритетные направления Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
На заседании также выступил заместитель председателя Центрального совета НДПУ Мехрож Дархонов, он подробно остановился на программных задачах партии, направленных на достижение целей, непосредственно связанных с общественно-политической жизнью страны.
Отметил, что главной приоритетной задачей НДПУ является повышение социальной эффективности проводимых экономических реформ, улучшение качества жизни малообеспеченных слоев населения, пенсионеров, людей с ограниченными физическими возможностями путем эффективного использования возрастающего экономического потенциала страны, создание необходимых условий для повышения их социальной активности, поддержка их участия в установлении общественного надзора за деятельностью государственных органов.
Отмечалось, что партия в качестве своих приоритетных целей выдвигает такие вопросы, как повышение уровня жизни малообеспеченных слоев населения, пенсионеров, лиц с инвалидностью, обеспечение социальной приемлемости цен на продукты и услуги ежедневного потребления, обретение жилья, пользование коммунальными и медицинскими услугами, создание равных возможностей в области образования, культурно-гуманитарной сфере, обеспечение занятости населения, поддержка стремления людей к лучшей жизни.
На заседании заместитель председателя Центрального совета партии Максуда Ворисова рассмотрела исполнение предвыборной программы партии 2014 года с критической точки зрения. В частности, отмечалось, что в целях обеспечения исполнения намеченных в предвыборной программе задач за прошедшие годы партийными группами были рассмотрены 2501 вопрос, постоянными комиссиями – 1450, на сессиях партийных советов – 954 вопроса. Большинство из них были решены на месте. Однако многие включенные в программу вопросы все еще остаются нерешенными. Допускается пассивность в вопросах обеспечения занятости, адресной социальной защиты малообеспеченных слоев населения, обеспечения социальной приемлемости товаров и услуг. Главной причиной этого было названо отсутствие конкретных механизмов по исполнению задач. А также то, что многие намеченные пункты далеки от жизни людей и больше имеют декларативный характер.
Подготовленная новая программа обсуждалась в территориальных студиях руководителями и ответственными работниками региональных советов партии, партийными группами, экспертами. Подробно рассматривались выдвигаемые предложения, слушались мнения и суждения участников.
Свои мнения о программе партии высказала председатель Иштыханского районного совета НДПУ Лола Булакова:
- Да, в программе партии есть много выигрышных аспектов. Однако мы не должны придаваться популизму. Если мы не будем критически подходить к программным документам, не будем серьезно полемизировать, избиратели дадут нам критическую оценку, и мы упустим свои позиции! Например, и в прежней предвыборной программе партии, и в нынешней программе не уделено серьезное внимание вопросу о женщинах. Сегодня неактуален вопрос об участии женщин только в домашних делах. В обществе проблема женщин не ограничивается лишь этим вопросом. Следовательно, я считаю, в программе партии необходимо отразить проблемы повышения политической активности женщин, назначения их на руководящие должности. Также целесообразно внести в программу партии проблемы, связанные с вопросом предотвращения преступности среди женщин.
Касающиеся программы свои предложения высказала председатель Ферганского областного совета партии, депутат областного кенгаша Дилбархон Мамажанова:
- Чем шире плюрализм и сильнее активность партийных дискуссий, тем совершеннее будет наша программа. Мы должны обращать внимание на то, какие идеи проникают в наш электорат, в молодежную среду. Сегодня серьезной проблемой молодежи является трудоустройство, а для этого необходимы знания и квалификация. Именно эти вопросы в последнее время дискутируются молодежью в социальных сетях.
В политике, особенно на языке современных социал-демократов, много говорят о недопущении «депривации». То есть, все одинаково должны иметь возможность пользоваться создаваемыми в стране социальными условиями. Почему мы не должны уделять должного внимания этому вопросу в своей программе? Например, детям из малообеспеченных семей сложнее обучаться в вузах на основе грантов по сравнению с детьми из обеспеченных семей. Думаю, следует с критической точки зрения рассмотреть вопрос о уравнивании их возможностей.
Председатель Наманганского областного совета Народно-демократической партии Узбекистана, депутат областного кенгаша Равшан Абдуллаев выдвинул следующие предложения:
- Нас ожидают сложные испытания, скоро будут проводиться выборы. Мы можем составить хорошую программу. Но если мы не доведем ее до избирателей, не на должном уровне организуем пропаганду, наша работа утратит смысл. В нынешнем процессе глобализации молодежь в основном общается в социальных сетях.
Последние исследования показали, почти 20 миллионов граждан пользуются социальными сетями. Однако наша партия не готова работать в таких условиях. У нас нет места в социальных сетях. Нет своей группы блогеров, представителей «народной журналистики» в социальных сетях. Думаю, мы должны усилить внимание в этом направлении, а также к вопросу о работе с массами, современному «паблик релейшинз».
Председателем Термезского районного совета Народно-демократической партии Узбекистана, депутатом районного кенгаша Турабеком Зоировым было высказано следующее мнение:
- Мы заслушали доклад, поддерживаем затронутые проблемы. Критике подвергнута неэффективная работа депутатов. Думаю, из всего этого следует сделать соответствующие выводы, усилить работу депутатов, улучшить систему работы с ними. Внедрена система исполнительных секретарей, но она совершенно неэффективна. Мы не смогли привлечь на эти должности кадры с высоким потенциалом.
Наши депутаты – это директора школ, фермеры, врачи. Они отлично знают свою сферу. Думаю, им необходимо оказывать помощь в политическом направлении, правильно разъяснять цели партии, указывать правильный путь.
Основная сила нашей партии – это депутаты. Следовательно, мы должны наладить эффективную работу именно с этой большой силой. Нужно открыто признать, на местах наблюдается полная разобщенность партии и депутатов. Мое предложение – усиление работы партии с депутатами.
На заседании, прошедшем в духе интересных полемик и обмена мнениями, опытные работники региональных советов высказали свои предложения по проекту программы партии. Отмечалось, что в прежних предвыборных программах НДПУ не было уделено внимание вопросам женщин и молодежи. Эти недостатки повторяются и в программе нынешнего года.
На заседании, насыщенном мнениями, спорами и конструктивными диалогами, была представлена информация о проведенной в прошедший период работе, было отмечено, что программа должна быть хорошо разработана с учетом мнений, надежд и проблем граждан, вобрать в себя важные идеи, связанные с проблемами людей.
Эксперты высказали ряд предложений по адресной социальной защите малообеспеченных семей, обеспечению трудоспособных граждан стабильными рабочими местами с достойным заработком, улучшению предоставления населению качественных медицинских услуг, формированию демократического правового государства и открытого гражданского общества, которые должны найти отражение в рассчитанной на 2019 год предвыборной программе партии.
На заседании каждый пункт проекта предвыборной программы был представлен на обсуждение экспертов и ученых-политологов. В ней в качестве основы политической позиции партии определены приоритетные направления социального развития. Главной целью при этом является включение Узбекистана до 2030 года в число стран со средним уровнем развития жизни населения путем обеспечения стабильного экономического развития.
Партия считает, что для достижения этой цели в ближайшем будущем необходимо исходить из социальных и экономических интересов малообеспеченных слоев населения, нуждающихся в социальной защите и социальной помощи. В этом направлении партия в своей предвыборной программе наметила ряд приоритетных задач и целей, которые, прежде всего, будут служить повышению уровня жизни малообеспеченных слоев населения, пенсионеров, людей с ограниченными физическими возможностями.
В ходе обсуждений на основе жизненных примеров было проанализировано значение намеченных в предвыборной программе задач, насколько они отражают интересы электората. Подчеркивалось, что в целях достижения социальной приемлемости жилищно-коммунальных услуг партия предлагает реализовать ряд важных мероприятий до 2024 года. Так, рекомендуется полное обеспечение жилищного фонда счетчиками электроэнергии, газа, воды за счет организаций, предоставляющих коммунальные услуги, перевод на баланс организаций-поставщиков коммунальных услуг всех измерительных приборов, внедрение системы их технического обслуживания, ремонта и поверки, а также проведения государственной стандартизации каждые 4 года организациями, предоставляющими коммунальные услуги.
В ходе видеоконференции ответственные работники местных советов дали критическую оценку работе по разработке и внедрению пропагандистско-агитационных технологий в процессе выборов, отметили отсутствие методических пособий по повышению знаний и навыков кандидатов в депутаты, выдвинутых от партии. Кроме того, допускается пассивность в эффективном использовании социальных сетей, основным инструментом продвижения идей партии все еще остаются пресса и телевидение, первичные партийные организации не располагают средствами и материалами агитации.
В ходе видеодиалога на основе высказанных предложений и рекомендаций были намечены предстоящие планы. Поднятые в ходе обсуждения вопросы глубоко проанализированы, намечены задачи по устранению имеющихся проблем и недостатков.