2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Харакатлар стратегияси доирасида ҳар йили махсус Давлат дастурлари қабул қилиниб, ҳаётга жорий этиб келинмоқда.
Эътиборлиси, янги давлат дастурини тасдиқлаш бўйича фармон лойиҳаси жамоатчилик муҳокамасига қўйилиб, фуқаролар, шунингдек, чет элда истиқомат қилувчи фуқаролар, халқаро экспертлар, тегишли вазирлик ва идора мутахассислари, бизнес вакиллари, сиёсий партиялар ва бошқа фуқаролик жамияти институтлари вакилларининг таклифлари, фикр-мулоҳазалари ўрганилди. Бу албатта Давлат дастурлари орқали турли соҳаларда пайдо бўлган муаммоларни бартараф этишга хизмат қилади.
“Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури жамоатчилик муҳокамалари асосида анча такомиллашган дейиш мумкин.
Хусусан, биринчи - давлат бошқаруви йўналиши бўйича 20 та банддан иборат вазифалар белгиланган, 1 та банд таклиф асосида қўшилган. Иккинчи - суд-ҳуқуқ йўналиши бўйича 18 банддан иборат вазифалар белгиланиб, 1 та банд қўшилган. Учинчи - иқтисодиёт йўналиши бўйича 113 та банддан иборат вазифалар қайд этилган, лойиҳа ҳолатидаги 3 та банд чиқариб ташланган. Тўртинчи - ижтимоий соҳа йўналиши бўйича 93 банддан иборат вазифалар кўзда тутилган. Бешинчи - ташқи сиёсат ва ҳавфсизлик йўналиши бўйича 30 банддан иборат вазифалар белгиланиб, 1 та банд чиқариб ташланган.
Давлат дастурини амалга ошириш учун жами 29.5 трлн. сўм, 2.6 млрд. доллар ва 57.5 млн. евро йўналтирилиши назарда тутилган. Буларнинг барчаси бутун дунёда пандемия шароити ҳукм сурган бир пайтда амалга оширилиши алоҳида эътиборга молик.
Давлат дастурининг ҳар бир банди бўйича синчиклаб эътибор берсак, жамиятдаги у ёки бу муаммоларни олдини олишга, халқимиз манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилгани яққол кўринади.
Шулардан биттасини айтай. Ўқитувчи сифатида бир неча йиллар давомида аттестациядан ўтиш учун тест топшириқларини бажараётганимда ҳар доим мени бир савол қийнаб келарди, нега энди бошланғич синфларга дарс берадиган ўқитувчи малака тоифасини олиш учун топширган тестларида логорифмлар бўйича топшириқлар берилиши керак?
Ёки кейинги масала, ҳужжатларни шакллантиришдаги ортиқча оворагарчиликлар, қайсидир аттестациядан ўтадиган ўқитувчини “уддабуронлиги” билан боғлиқ ноҳақликлар фидоий устозларнинг ишчанлик қобилиятига салбий таъсир қилган. Бу каби муаммоларни олдини олиш мақсадида Давлат дастурининг 229-бандида ўқитувчи ва педагогларга тоифа бериш тизимини қайта кўриб чиқиш, шаффофлик ва автоматлаштирилган тизимни этиш бўйича вазифалар белгилангани, албатта, педагоглар томонидан жуда катта мамнуният билан қабул қилинди.
Олий тоифали ўқитувчилар ва кўп йиллар меҳнат қилган тажрибали ўқитувчилари учун имтиёзлар белгилаш бўйича таклифлар ҳам маъқуллангани қувонарли.
Инсон ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, парламентнинг қонун ижодкорлигидаги ташаббуслари, қабул қилинган қонунлар устидан Парламент назорати ҳамда Президент қабул қилган ҳужжатларни ижрочиларга ва кенг жамоатчиликка етказиш бўйича Адлия вазирлигининг ваколатлари қайта кўриб чиқилиши қонунлар ижросига ижобий таъсир кўрсатади, деб ўйлайман.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси, маҳаллий Кенгаш депутатлари Давлат дастурини ҳаётга жорий қилишда фаол иштирок этади. Дастурдаги вазифалар халқимиз манфаатларига қаратилган, унга бефарқ бўлишга ҳеч биримизнинг ҳаққимимз йўқ.

Программа, направленная на предупреждение проблем в обществе
В рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах ежегодно в нашей стране принимаются и реализуются специальные Государственные программы.
Примечательно, что проект указа об утверждении новой госпрограммы был вынесен на общественное обсуждение, были изучены предложения и мнения граждан, а также наших соотечественников, проживающих за рубежом, международных экспертов, специалистов профильных министерств и ведомств, представителей бизнеса, политических партий и других институтов гражданского общества. Это, бесспорно, служит решению посредством государственных программ проблем, которые возникают в различных сферах.
В этом смысле можно сказать, что Государственная программа, намеченная на Год поддержки молодежи и укрепления здоровья населения, была существенно усовершенствована на основе обсуждений и предложений широкой общественности.
Так, в первом направлении в области государственного управления определены задачи, состоящее из 20 пунктов, 1 пункт добавлен на основе предложения. Второе направление, посвященное судебно-правовой сфере, состоит из 18 пунктов, дополнительно добавлен 1 пункт. В третьем направлении в области экономики намечены задачи из 113 пунктов, исключены 3 пункта в статусе проекта. Четвертое направление подразумевает задачи в социальной сфере, состоящие из 93 пунктов. Пятое направление состоит из 30 пунктов в области внешней политики и безопасности, исключен 1 пункт.
Всего на реализацию госпрограммы будет направлено 29,5 трлн. сумов, 2,6 млрд. долларов и 57,5 ​​млн Евро. Примечательно, что все это будет происходить в то время, когда весь мир продолжает жить в условиях пандемии.
Если внимательно изучить каждый пункт Государственной программы, то становится очевидным, что она направлена ​​на решение конкретных проблем в обществе, защиту интересов нашего народа.
В качестве примера остановлюсь на одном из них. Как педагог каждый год, выполняя тестовые задания на аттестацию, у меня всегда возникал вопрос: «Почему учитель начальных классов должен выполнять задания по логарифмы для получения квалификационной категории?»
Или другая не менее актуальная проблема, это чрезмерные хлопоты и волокита с документацией, несправедливость, связанная с «ловкостью» некоторых учителей, проходящих аттестацию, что отрицательно сказывается на настроении и эффективности работы преданных своему делу учителей. Для недопущения подобных проблем пункт 229 Государственной программы ставит задачу пересмотреть систему выдачи категорий учителям и педагогам, обеспечить прозрачность и автоматизацию системы, что, конечно, было встречено педагогами с большим удовлетворением.
Отрадно, что приняты во внимание и предложения об установлении льгот для учителей высшей категории и опытных учителей, проработавших в сфере много лет.
Также считаю, что пересмотр полномочий Министерства юстиции по защите прав и интересов человека, осуществлению парламентского контроля над принятыми законами и доведение принятых Президентом документов до исполнительной власти и общественности окажет положительный результат на исполнение законов.
Законодательная палата Олий Мажлиса, депутаты местных кенгашей примут активное участие в реализации Государственной программы. Задачи, намеченные в Государственной программе, направлены на обеспечение интересов нашего народа, а раз так, никто из нас не имеет права оставаться равнодушным к данному процессу.