Ўзбекистон ва Латвия парламентлари ҳамкорлик алоқалари кенгаймоқда
Бугун халқаро алоқаларни мустаҳкамлаш, конструктив ташқи сиёсат олиб боришда парламент дипломатияси ҳам муҳим ўрин тутмоқда. Бунда хориж мамлакатлари парламентлари билан дўстлик гуруҳлари имкониятларидан кенг фойдаланишга эътибор қаратилмоқда.
Олий Мажлиснинг Латвия Сейми билан ҳамкорлик бўйича Парламентлараро дўстлик гуруҳининг 1- йиғилиши бўлиб ўтди. Тадбир видеоконференц алоқа шаклида ўтказилди.
Тадбирда гуруҳ аъзолари бўлган Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, Сенати аъзолари ҳамда Латвия парламенти аъзолари, Ўзбекистон Республикасининг Латвия Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Кадамбой Султонов, Латвия Республикасининг мамлакатимиздаги фавқулодда ва мухтор элчиси Михаилс Попоковслар ҳам иштирок этдилар.
Онлайн учрашув давомида икки томонлама ҳамкорликда эришилган натижалар, парламентлараро мулоқотни ривожлантириш, халқаро ташкилотлар доирасида томонларнинг ўзаро бир-бирларини қўллаб-қувватлашлари, икки давлат ўртасидаги манфаатли савдо-иқтисодий, сиёсий, ҳуқуқий ва маданий-гуманитар соҳалардаги мавжуд алоқаларни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама қилинди.
Музокаралар чоғида томонлар ҳамкорликни кенгайтиришда парламентлараро алоқаларни янада чуқурлаштириш муҳимлигини қайд этган ҳолда, бу ўз навбатида барча соҳаларда муносабатларни янада янги босқичга олиб чиқувчи халқаро шартномаларни ўз вақтида ратификация қилинишида муҳим эканлигини таъкидлаб ўтдилар.
Мулоқот чоғида ҳар иккала давлат парламентлари вакиллари коронавируснинг дунё бўйлаб тарқалиши кўламига ҳам тўхталиб, ушбу глобал таҳдидга қарши курашиш борасида Ўзбекистон ва Латвияда кўрилаётган чоралар тўғрисида фикр алмашдилар. Шу нуқтаи назардан келиб чиқиб, пандемия келтириб чиқарган глобал ижтимоий-иқтисодий инқироз икки томонлама янада яқин мувофиқлашув ва ҳамкорликка ўткир зарурат борлигига эътибор қаратилди.
Томонлар келажакда ҳам халқаро ташкилотлар доирасида ҳар икки мамлакатнинг ташаббусларини қўллаб-қувватлаш борасида якдил эканликларини билдирдилар.
Онлайн музокаралар якунида Ўзбекистон ва Латвия ўртасидаги амалий ҳамкорликни ҳар томонлама мустаҳкамлашда парламентларнинг ролини кучайтиришга келишиб олинди.
Бу каби онлайн мулоқотлар пандемия келтириб чиқарган глобал ижтимоий-иқтисодий муаммоларни тез фурсатда ҳал этишнинг муҳим омили бўлиб хизмат қилади.

Узбекистан-Латвия: расширяется межпарламентское сотрудничество
Сегодня парламентская дипломатия также играет важную роль в укреплении международных отношений и проведении конструктивной внешней политики. При этом уделяется внимание широкому использованию возможностей групп дружбы с парламентами зарубежных стран.
3 февраля 2021 года состоялось первая онлайн-встреча Межпарламентской группы дружбы Законодательной палаты Олий Мажлиса с Сеймой Латвии.
В мероприятии приняли участие члены группы, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, члены Сената и Парламента Латвии, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Латвии Кадамбой Султанов, Чрезвычайный и Полномочный Посол Латвии в Узбекистане Михаил Попоковс.
Парламентарии акцентировали внимание на достигнутых результатах в двустороннем сотрудничестве, оказании обоюдной поддержки в рамках авторитетных международных организаций, налаживании и укреплении взаимовыгодных торгово-экономических, политико-правовых и культурно-гуманитарных связей.
В ходе переговоров стороны подчеркнули важность дальнейшего углубления межпарламентских связей в расширении двухстороннего сотрудничества, поскольку именно парламентарии играют важную роль в ратификации международных соглашений, которые выведут отношения на новый уровень во всех сферах.
Лейтмотивом встречи стали вопросы дальнейшего противодействия распространению пандемии коронавируса. Стороны проинформировали друг друга о предпринимаемых в Узбекистане и Латвии мерах, направленных на борьбу с глобальной угрозой.
На переговорах сторонами отмечена роль дальнейшего наращивания и углубления межпарламентских связей в увеличении двустороннего взаимодействия по широкому спектру вопросов, представляющих взаимный интерес.
По итогам встречи участники подтвердили обоюдную приверженность парламентов всемерному укреплению отношений и практического сотрудничества между Узбекистаном и Латвией.