Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигига бағишланган хотира тадбири ўтказилди
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ шоири Абдулла Орипов таваллудининг 80 йиллигини кенг нишонлаш тўғрисидаги қарорига асосан Олий Мажлис Қонунчилик палатасида видеоанжуман шаклида хотира тадбири ўтказилди.
Давлатимиз раҳбарининг тегишли қарори билан улуғ ижодкор таваллудининг 80 йиллигини нишонлаш бўйича чора-тадбирлар дастури тасдиқланган бўлиб, шунга мувофиқ Абдулла Орипов хотирасини абадийлаштириш мақсадида кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Хотира тадбирини очар экан, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикерининг биринчи ўринбосари Акмал Саидов йиғилганларга шу ҳақда атрофлича маълумот берди.
Шоирнинг ижоди ва ҳаёти ҳақида ҳикоя қилувчи видеолавҳа намойиш этилди.
Маълумки, Абдулла Орипов 1941 йил Қашқадарё вилояти Косон тумани Некуз қишлоғида туғилган, 1958 йил ўрта мактабни олтин медаль билан тамомлаб, таҳсилни Ўзбекистон давлат университети ўзбек филологияси факультетининг журналистика бўлимида давом эттиради.
Шиор 1963 йилдан 1996 йилгача турли ижодий ташкилотларда самарали фаолият юритган. Узоқ йиллар Ўзбекистон ёзувчилар уюшмасига раислик қилган, Ўзбекистон муаллифлик ҳуқуқини ҳимоя қилиш қўмитасини бошқарган.
Илк шеърий тўплами “Митти юлдуз” деб номланган бўлиб, шоирнинг 20 га яқин китоблари нашр этилган. Абдулла Орипов Данте Алигьерининг “Илоҳий комедияси” ва бошқа ижодкорларнинг асарларини ўзбек тилига юксак маҳорат билан таржима қилган.
Абдулла Орипов Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси сўзининг муаллифи сифатида ҳам халқимиз қалбида мангу яшаши таъкидланди.
Абдулла Орипов мамлакатимиз парламентини шакллантириш ва ривожлантириш жараёнларига муносиб ҳисса қўшган. Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати, кейинчалик Сенат аъзоси бўлган.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери ўринбосари Улуғбек Иноятов у кишининг сиёсий фаолияти, хусусан, қонун ижодкорлиги, ижтимоий ҳимояни кучайтиришга доир таклифлари ҳақида сўз юритди.
Хотира кечасида Ўзбекистон Ёзувчилар уюшмаси раиси Сирожиддин Саййид, академик Қаландар Абдураҳмонов, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Хуршид Дўстмуҳаммад сўз олиб, Абдулла Орипов ижодиётининг ўзбек адабиёти тарихидаги аҳамияти, шоир асарларида инсонийлик ва ватанпарварлик юксак қадрият сифатида тараннум этилгани ҳақида фикр-мулоҳазаларини билдиришди.
Бир гуруҳ депутатлар шоирнинг “Мен нечун севаман Ўзбекистонни” шеърини турли тилларда мушоира тарзида айтиб беришди.
Хотира тадбирида шоирнинг турмуш ўртоғи Ҳанифа Мустафоева ҳамда видео алоқа орқали Қарши шаҳридаги Абдулла Орипов ижод мактаби ўқувчилари ҳам иштирок этди.
Тадбирда Абдулла Орипов хотирасига бағишланган, Президент қарорига кўра тайёрланган “Ўзбекистон – дилбар ватаним” киботи тақдимоти ҳам ўтказилди.

Прошло памятное мероприятие, посвященное 80-летию Абдуллы Орипова
В соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева о широком праздновании 80-летия Героя Узбекистана, Народного поэта Абдуллы Орипова в Законодательной палате Олий Мажлиса состоялось памятное мероприятие в форме видеоконференцсвязи.
Соответствующим постановлением главы государства утверждена Программа мер по празднованию 80-летия великого поэта, в соответствии с которой проводится масштабная работа по увековечиванию памяти Абдуллы Орипова.
Открывая мероприятие, об этом рассказал первый заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Акмал Саидов.
Состоялся показ видеоролика о жизни и творчестве поэта.
Абдулла Орипов родился в 1941 году в селе Некуз Касанского района Кашкадарьинской области. Окончив среднюю школу в 1958 году с золотой медалью, он продолжил учебу в отделении журналистики факультета узбекской филологии Узбекского государственного университета.
С 1963 по 1996 год плодотворно работал в различных творческих организациях. На протяжении многих лет возглавлял Союз писателей Узбекистана, управлял Комитетом по охране авторских прав Узбекистана.
Его первый сборник стихов назывался «Митти юлдуз» («Звездочка»), всего опубликовано около 20 книг поэта. Абдулла Орипов искусно перевел на узбекский язык «Божественную комедию» Данте Алигьери и другие произведения известных авторов.
Было особо отмечено, что Абдулла Орипов навсегда останется жить в сердцах нашего народа и как автор слов Государственного гимна Республики Узбекистан.
Абдулла Орипов внес достойный вклад в формирование и развитие парламента нашей страны. Он был депутатом Законодательной палаты Олий Мажлиса, а затем членом Сената.
Заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Улугбек Иноятов рассказал о политической деятельности поэта, в частности его предложениях в сфере законотворчества и усиления социальной защиты.
Председатель Союза писателей Узбекистана Сирожиддин Саййид, академик Каландар Абдурахмонов, депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Хуршид Достмухаммад высказали свои мнения и суждения о роли и значении творчества Абдуллы Орипова в истории узбекской литературы, воспеваемых в его творчестве таких высоких человеческих качествах, как гуманизм и патриотизм.
Депутаты прочитала знаменитый стих поэта «Почему я люблю Узбекистан» на разных языках.
В мероприятии через видеосвязь также приняли участие ученики Каршинской творческой школы имени Абдуллы Арипова, а также супруга поэта Ханифа Мустафоева.
В этот же день прошла презентация подготовленной согласно Постановлению Президента книги «Узбекистан - моя прекрасная Родина», посвященной памяти Абдуллы Орипова.