Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда «Виждон эркинлиги ва диний ташкилотлар тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги, «Ўзбекистон Республикасининг Сайлов кодексига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ва бошқа қонун лойиҳалари фракция аъзолари ҳамда мутасадди ташкилотларнинг масъуллари иштирокида муҳокама қилинди.
Депутатлар томонидан барча қонун лойиҳалари бўйича таклиф-мулоҳазалар билдирилди. “Давлат божи тўғрисида”ги қонунга ўзгартиш киритиш ҳақидаги қонун лойиҳаси муҳокамаси яна қизғин баҳс-мунозараларга сабаб бўлди. Хусусан, фракция аъзолари маиший чиқиндиларни тўплаш, олиб чиқиб кетиш борасида хизмат кўрсатувчи “Тоза ҳудуд” ташкилотлари мижозлар билан эмас, маҳалла фуқаролар йиғинлари билан оммавий шартнома тузганликлари, суд йўли билан қарздорликни ундириш масаласида бу ҳолат амалдаги қонун ҳужжатларига нечоғлик тўғри келиши хусусида қонун ташаббускорларидан изоҳ сўрадилар.
Бундан ташқари, депутатлар маиший чиқиндиларни ташиш хизмати бўйича вужудга келган аҳолининг 300 миллиард сўмдан ортиқ дебитор қарздорлиги қанчалик асосли экан билан қизиқдилар. Боз устига “Тоза ҳудуд” корхонаси кириб бормаган ҳудудлар аҳолисининг ҳам маиший чиқиндилар ташишдан асоссиз қарздор бўлиб қолганлиги ҳолатлари мавжудлиги депутатларнинг эътирозига сабаб бўлди.
Мутасаддилар депутатларнинг саволларига тушунтиришлар беришди.
Фракция аъзоси Улуғбек Вафаев қонун лойиҳаси юзасидан, жумладан, шундай фикр билдирди:
– Ўйлашимизча, қонун лойиҳасини қўллаб-қувватлашимиз керак. Чунки, соҳа жуда аянчли аҳволга тушиб қолган. Агар маиший чиқиндиларни тўплаш, ташиш борасида Тошкент шаҳри билан бошқа ҳудудларни солиштирадиган бўлсак, пойтахтда бу масалада ҳеч қандай муаммо йўқ. Пойтахтда чиқинди тўплаш жойларининг ҳолати, ташиш хизматларига эътироз йўқ, чиқиндилар ўз вақтида олиб кетиляпти.
Мижозлар ҳам хизмат ҳақи тўловини ўз вақтида амалга оширмоқда. Қисқаси, тизим яхши йўлга қўйилган. Бу тизим бошқа жойларда ҳам йўлга қўйилиши керак. Хизмат кўрсатувчи ташкилотлар фаолияти мижозлардан тушадиган маблағларга асосланган. Моддий техникани мустаҳкамлашдан тортиб, хизмат кўрсатишгача бўлган харажатларнинг барчаси пул тушимига боғлиқ. Бизнингча, ҳозир муҳокама этаётганимиздан муқобил таклиф йўқ. Шу боисдан, тизим ташкилотларига миллиардлаб қарзларни ундириш имконини беришимиз керак. Акс ҳолда, соҳанинг аҳволи янада оғирлашади. Соҳанинг фаолияти эса бевосита ижтимоий масалаларга тааллуқли. Шунинг учун қонун лойиҳасини қўллаб-қувватлашимиз керак, деб ўйлаймиз.
Қизғин муҳокамалардан сўнг қонун лойиҳаси моддама-модда овозга қўйилди ва иккинчи ўқишга киритиш учун маъқулланди.
ЎзХДП фракцияси йиғилишида кун тартибига киритилган барча қонун лойиҳалари атрофлича муҳокама этилиб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Состоялось очередное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса.
На заседании с участием членов фракции и ответственных лиц соответствующих организаций обсуждались проекты законов «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О свободе совести и религиозных организациях», «О внесении изменений и дополнений в Избирательный кодекс Республики Узбекистан» и ряд других законопроектов.
Депутаты внесли свои предложения по всем проектам законов. Законопроект о внесении изменений в закон «О государственных пошлинах» снова вызвал бурные дискуссии и споры. В частности, члены фракции отметили, что организации «Тоза худуд», оказывающие услуги по сбору и вывозу бытовых отходов, заключали коллективные договоры не с клиентами, а со сходами граждан махаллей и попросили инициаторов закона прокомментировать то, насколько данная ситуация соответствует действующему законодательству в процессе взыскания задолженностей через суд.
Кроме того, депутатов заинтересовало насколько обоснована дебиторская задолженность населения за услуги по вывозу бытовых отходов, которая составила порядка 300 миллиардов сумов. Депутаты также выразили недовольство тем, что население территорий, которых предприятия «Тоза худуд» не обслуживали, также получили задолженность за вывоз бытовых отходов.
Ответственные лица дали разъяснения по вопросам, поднятым депутатами.
Член фракции Улугбек Вафаев высказал следующую мысль, касательно проекта закона:
-Я считаю, что мы должны поддержать законопроект. Данная сфера находится в очень плачевном состоянии. Если сравнивать Ташкент с другими регионами в вопросе сбора и вывоза бытовых отходов, то в столице с этим проблем практически нет. Нет претензий к состоянию пунктов приема мусора, службы вывоза мусора работают организованно, мусор вывозиться вовремя.
Клиенты также вовремя оплачивают услуги. Словом, в столице данная система налажена хорошо. Такую систему работу необходимо установить и в других регионах. Деятельность обслуживающих организаций основана на средствах, поступающих от клиентов. Все затраты, от технического обслуживания техники и транспортных средств, до оказания услуг зависят от денежных поступлений за оказанные услуги. Следовательно, мы должны позволить организациям системы взыскать накопившуюся задолженность в миллиарды сумов. В противном случае ситуация в сфере усугубиться. А деятельность данной службы напрямую связана с социальными вопросами. Поэтому считаю, что мы должны поддержать проект закона.
После обсуждений и дискуссий законопроект был поставлен на голосование постатейно и одобрен ко второму чтению.
На заседании фракции НДПУ были подробно обсуждены все законопроекты, включенные в повестку дня, по ним приняты соответствующие решения.