Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Уни фракция раҳбари Улуғбек Иноятов олиб борди.
Мажлисда депутатлар «Қишлоқ хўжалиги кооперацияси тўғрисида»ги, «Судлар тўғрисида»ги, «Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексига ҳамда Ўзбекистон Республикаси Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги, «Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилиши ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида»ги, «Давлат божхона хизмати тўғрисида»ги ва бошқа бир қатор қонун лойиҳалари манфаатдор идоралар мутасаддилари иштирокида муҳокама қилдилар.
Жумладан, депутатлар «Алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилиши ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси муҳокамаси жараёнида бу турдаги маҳсулотларнинг тарқатилиши ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш соҳасида қатор қонун ва норматив-ҳуқуқий ҳужжатлари қабул қилинган бўлсада, уларнинг амалиётда ижро этилиш ҳолати қониқарли даражада эмаслигини таъкидладилар.
Бундан ташқари, амалдаги қонун ҳужжатларида ташкилий-ҳуқуқий механизмларнинг кучсизлиги ва уларда бўшлиқларнинг (жумладан, ваколатли органларнинг назорат қилиш соҳасидаги вазифалари, жамоат жойларида тамакисиз муҳит яратиш учун масъул бўлган шахсларнинг мажбуриятлари белгиланмаган) мавжудлиги натижасида амалдаги қонунчиликда белгиланган қоидалар ва чекловларга риоя этиш даражаси паст. Шунингдек, замонавий тамаки (никотин) маҳсулотининг айланмасини тартибга солиш масалалари амалдаги қонун ҳужжатларида ўз аксини топмаган. Бу эса аҳоли, айниқса ёшлар орасида бундай маҳсулотларни истеъмол қилишни оммалаштирмоқда.
Юқоридаги ва бошқа бир қатор камчиликларга кўра, Ўзбекистон Республикаси Президентининг фармон ва қарорлари билан амалдаги қонунчиликда алкоголь ва тамаки маҳсулотларини ишлаб чиқариш ҳамда реализация қилиш соҳасида белгиланган нормаларни қайта кўриб чиқиш ва ўзаро мувофиқлаштириш зарурати туғилди. Унга кўра, алкоголь ва тамаки маҳсулотлари тарқатилиши ҳамда ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш соҳасидаги муносабатларни тартибга солишнинг хорижий ва миллий қонунчилигини ўрганиш, ушбу соҳадаги барча нормаларни ягона қонун ҳужжатида қатъий белгилаш (регламентга солиш) мақсадга мувофиқдир.
Таклиф этилаётган қонун лойиҳасида алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилиши ҳамда истеъмол қилинишини чеклаш ташкилий-ҳуқуқий жиҳатдан ижро механизмларини такомиллаштириш кўзда тутилган. Хусусан, никотин етказиб бериш электрон тизимлари, никотинли суюқликлар, тамаки буюмлари, тамакини қиздириш тизими, тамаки ва никотинни истеъмол қилиш учун мосламалар (шу жумладан чилим) тамаки маҳсулотига тенглаштирилмоқда ва тамаки маҳсулотига белгиланган барча чекловларнинг уларга тааллуқли бўлиши назарда тутилмоқда. Шунингдек, ваколатли давлат органларининг рўйхати кенгайтирилиб, уларнинг ваколат ва вазифалари, фуқароларнинг ҳуқуқ ва мажбуриятлари белгиланмоқда.
Шунинг билан бирга, қонун лойиҳасида алкоголь ва тамаки маҳсулотларини истеъмол қилиш мумкин бўлмаган жамоат жойларнинг аниқ рўйхати кўрсатилиб, чекиш учун ажратилган махсус жойларга минимал талаблар жорий этилиб, белгиланган қоидаларни ижро этилишини таъминлаш учун масъул шахслар мажбуриятлари аниқланмоқда.
Мазкур қонунни қабул қилиш натижасида алкоголь ва тамаки маҳсулотларининг тарқатилиши ҳамда истеъмол қилинишини чеклашга доир фаолиятни тартибга солиш механизмлари такомиллаштирилади.
Йиғилишда фракция аъзолари кун тартибига киритилган бошқа қонун лойиҳаларини ҳам партия позицияси ва электорат манфаатлари юзасидан кўриб чиқиб тегишли қарорлар қабул қилинди.

Сегодня состоялось очередное заседание фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса. Заседание провел лидер фракции Улугбек Иноятов.
Депутаты с участием должностных лиц заинтересованных организаций и ведомств обсудили проекты законов «О сельскохозяйственной кооперации», «О судах», «О внесении изменений и дополнений в Уголовный кодекс Республики Узбекистан и Кодекс об административной ответственности Республики Узбекистан», «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции», «О Государственной таможенной службе» и ряд других законопроектов.
В частности, в ходе обсуждения законопроекта «Об ограничении распространения и употребления алкогольной и табачной продукции» депутаты отметили, что несмотря на то, что принят ряд нормативно-правовых актов в сфере ограничения распространения и употребления такой продукции, состояние их реализации на практике остается неудовлетворительным.
Кроме того, из-за слабости организационно-правовых механизмов и наличия пробелов в действующих законодательных актах (в частности, не установление конкретных задач уполномоченных органов в сфере контроля, а также обязанностей лиц, ответственных за создание бездымной среды в общественных местах) сохраняется низкий уровень соблюдения правил и ограничений, установленных действующим законодательством. Кроме того, в действующем законодательстве не отражены вопросы регулирования оборота современной табачной (никотиновой) продукции. А это открывает широкую дорогу для распространения употребления такой продукции среди населения, особенно среди молодежи.
В связи с указанными выше и рядом других недостатков существует острая необходимость в пересмотре и приведение в соответствие норм, установленных указами и постановлениями Президента Республики Узбекистан в области производства и реализации алкогольной и табачной продукции. Так, целесообразно изучить зарубежное и национальное законодательство, регулирующее ограничение распространения и употребления алкогольной и табачной продукции, четко определить (регламентировать) все нормы в этой сфере в едином законодательном акте.
Предлагаемый законопроект предусматривает совершенствование организационных и правовых механизмов ограничения распространения и употребления алкогольных и табачных изделий. В частности, электронные системы поставки никотина, никотиновые жидкости, табачные изделия, системы нагрева табака, приборы для потребления табака и никотина (включая кальяны) приравниваются к табачным изделиям, и ожидается, что к ним будут применяться все ограничения на табачные изделия. Также расширяется перечень уполномоченных государственных органов, определяются их полномочия и обязанности, права и обязанности граждан.
Вместе с тем, законопроектом определяется четкий перечень общественных мест, в которые запрещены употребление алкоголя и табачных изделий, вводятся минимальные требования к специальным местам для курения, назначаются ответственные лица, ответственные за соблюдение установленных правил.
В результате принятия этого закона будут усовершенствованы механизмы регулирования деятельности по ограничению распространения и употребления алкогольных и табачных изделий.
На заседании члены фракции также рассмотрели другие законопроекты, включенные в повестку дня, приняли соответствующие решения, исходящие из позиции партии и интересов электората.