Мамлакатнинг инвестиция жозибадорлиги аввало мулк ҳуқуқининг ҳимояланганлик даражаси билан боғлиқ. Тадбиркор ишлаб топган маблағини, мулкини тўлиқ тасарруф этишга ишончи комил бўлсагина сармоя киритади, бизнесини юритади. Шу боисдан мамлакатимизда хусусий мулкни, мулкдорлар ҳуқуқини ҳимоя қилиш борасида бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилди, бу соҳада қонунчилик ҳужжатлари такомиллаштирилди.
Бироқ ўзбошимчалик билан хусусий мулк ҳуқуқини поймол қилиш, айрим мансабдор шахсларнинг адолатсиз ва асоссиз важлар билан кўчмас мол-мулкка аралашувлар кузатилмоқда ва бу ҳолатлар тадбиркорларнинг, фуқароларнинг ҳақли эътирозларига сабаб бўлмоқда. Бу ҳақда давлатимиз раҳбари 2020 йил 29 декабрда Олий Мажлисига қилган Мурожаатномасида тўхталиб ўтиб, айрим жойларда давлат органлари тизимидаги раҳбар ва мутасаддилар томонидан тадбиркорларнинг мулкка доир ҳуқуқларини бузиш ҳолатлари ҳануз давом этаётганини таъкидлаб, Бизнес-омбудсманга тадбиркорларнинг ҳуқуқларини бузган давлат идораси мансабдорларига нисбатан маъмурий жавобгарликка тортиш бўйича ваколат бериш таклифини билдирган эди. Шу боисдан «Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси ишлаб чиқилди.
Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг бугун бўлиб ўтган навбатдаги йиғилишида кун тартибидаги бир қатор масалалар қаторида мазкур қонун лойиҳаси биринчи ўқишда манфаатдор идоралар мутасаддилари иштирокида депутатлар томонидан кўриб чиқилди.
Қонун муҳокамаси жараёнида таъкидланганидек, хусусий мулкни ҳимоя қилиш билан боғлиқ муаммоли вазиятларларни бартараф этиш мақсадида, қонунчиликни такомиллаштириш, шу жумладан, Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексида Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакилига ушбу кодекснинг 43-, 1973-, 2002-, 2411 – 2414 -, 2416 -, 2418- ҳамда 24110- моддаларида назарда тутилган маъмурий ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги ишларини кўриб чиқиш ваколатини бериш белгиланмоқда. Мазкур ўзгартишлар хусусий мулк дахлсизлиги, тадбиркорлик фаолияти эркинлигини таъминлашни, давлат органлари мансабдор шахсларининг ҳуқуқбузарлик профилактикаси кучайтиришнинг институционал механизмлари янада такомиллаштиришга хизмат қилиши фракция аъзолари томонидан таъкидланди.
Фракция йиғилишида шунингдек, «Наркологик касалликларга чалинган шахсларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш тизими такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги, «Ўзбекистон Республикасининг Фуқаролик процессуал кодексига қўшимча ва ўзгартишлар киритиш ҳақида»ги, «Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатаси фаолияти такомиллаштирилаётганлиги муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги, «Сув ва сувдан фойдаланиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги бир қатор қонун лойиҳалари ҳамда фракция фаолиятига оид масалаларни кўриб чиқдилар.
Йиғилишда фракция ваколатига кирувчи бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди ва тегишли қарор қабул қилинди.

Private property rights protection to be strengthened
The investment attractiveness of any country depends primarily on the level of property rights protection. An entrepreneur invests and runs his business only if he is confident in the full disposal of his income and property. In this regard, several measures have been taken in Uzbekistan to protect private property, the rights of owners. The legislation in this area has been improved.
However, there are cases of violation of private property rights, interference in real estate by some officials, referring to unfair and unfounded arguments. Such cases become the reason for the justified dissatisfaction of entrepreneurs and citizens. The President of Uzbekistan, in his Address to the Oliy Majlis of December 29, 2020, noted that there are still cases of violation of property rights of entrepreneurs by heads and other officials of state structures and proposed to empower the Business Ombudsman to bring officials violating the rights of entrepreneurs to administrative responsibility. In this regard, a draft Law of the Republic of Uzbekistan “On introducing amendments to the Code of the Republic of Uzbekistan on Administrative Responsibility” was developed.
At the meeting of the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, the draft law was considered by the deputies in the first reading with the participation of officials from relevant agencies.
During the discussion of the law, it was noted that it is envisaged to provide the Commissioner under the President of the Republic of Uzbekistan for the protection of the rights and legitimate interests of business entities with the right to consider cases of administrative liability provided for in Articles 43, 1973, 2002, 2411, 2414, 2416, 2418 and 24110 of the following Code to eliminate problems related to the protection of private property, improve legislation. The faction members noted that these changes will further strengthen the protection of private property, ensure freedom of entrepreneurial activity, and further improve institutional mechanisms to strengthen the prevention of offenses by government officials.
The draft laws “On introducing amendments and addenda to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with the improvement of the system of protection of the rights of persons suffering from drug addiction diseases”, “On introducing amendments and addenda to the Civil Procedure Code of the Republic of Uzbekistan”, “On introducing amendments and addenda to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with the improvement of the activities of the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan”, “On introducing amendments and addenda to the Law of the Republic of Uzbekistan “On water and water use” were considered.
Other issues related to the faction’s activities were also discussed at the meeting. Appropriate decisions were made.