Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг бугун бўлиб ўтган йиғилишида Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2021 йил биринчи ярим йиллик якунлари бўйича ижроси тўғрисидаги масала кўриб чиқилди.
Йиғилиш Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 20 август куни пойтахтимиздаги Халқаро анжуманлар саройида мамлакатимиз тадбиркорлари билан очиқ мулоқотида сўзлаган нутқидан келиб чиқадиган вазифалар муҳокамасидан бошланди. Бу ҳақда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикерининг ўринбосари, ЎзХДП фракцияси раҳбари Улуғбек Иноятов маълумот берди. Таъкидландики, мамлакатимизда янги иш ўринлари очиш, аҳолига доимий даромад топиш имкониятини яратишга қаратилган ижтимоий-иқтисодий сиёсат қатъий давом этмоқда. Дунё иқтисодиётига катта зарар етказган пандемия даврида тадбиркорларимиз нафақат бизнесини сақлаб қолгани, балки янги иш ўринларини яратиб, мамлакат тараққиётига катта ҳисса қўшмоқда. Эътиборлиси, бугунги кунда мамлакатимизда яратилаётган иш ўринларининг 90 фоизи хусусий сектор ҳиссасига тўғри келаяпти ва тадбиркорлар 5 миллиондан зиёд аҳоли, айниқса, ёшларимиз бандлигини таъминлаб, халқимизга катта мадад бўлмоқда.
Кейинги уч-тўрт йилда мамлакатимизда ишбилармонлик муҳити тубдан яхшиланди. Жумладан, тадбиркор учун кредит ва субсидия олиш, лицензия, кўчмас мулк ва ресурсларга эга бўлиш, экспорт каби масалаларда кўплаб янги-янги имконият ва шароитлар яратилди. Ортиқча текширишлар, нақд пул, валюта ва хомашё бўйича мавжуд чекловлар, тўсиқ ва ғовларнинг кўпига барҳам берилди.
Ўрни келганда қайд этиш керак, ижтимоий ҳимояни кучайтириш, камбағалликни қисқартиришда энг самарали омиллардан бири ёшларга ўз ишини йўлга қўйиши учун имконият, шароит яратиш ҳисобланади. Шу боисдан мамлакатимизда бу йўналишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Жумладан, биргина охирги икки йилда фақатгина хотин-қизлар ва ёшлар тадбиркорлигини ривожлантиришга 500 миллион доллар маблағ йўналтирилди. Натижада кейинги беш йилда ёш тадбиркорлар 5 баробар кўпайиб, уларнинг сони 500 мингдан ошди. Тадбиркорлик, ишбилармонлик ҳаракатларини давлат томонидан қўллаб-қувватлашнинг аҳамиятини бугун ҳамма яхши тушунади. Камбағалликни қисқартиришга, аҳолининг реал даромадларини оширишга мазкур соҳага кенг йўл очиш орқали эришиш мумкинлиги ривожланган давлатлар мисолида кўриб турибмиз. Меҳнаткаш, йўқдан бор қилишни яхши биладиган халқимизга тадбиркорлик соҳасидаги ҳаракатларини юзага чиқариш учун зарур шароит, эркинликлар яратиш орқали биз ҳам улар эришган ютуқларни қўлга киритишимиз шубҳасиз.
Очиқ мулоқотда солиқ тизимини такомиллаштириш, бизнесга солиқ юкини имкон қадар камайтириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилгани таъкидланди. Сўнгги уч йилда солиқлар тури 16 тадан 9 тага қисқарди. Яқингача Пенсия, Мактаб ва Йўл жамғармаларига бизнес учун оғир юк бўлган 3,2 фоизли йиғимлар тўланар эди. Бюджетдан ташқари жамғармаларга мазкур йиғимларни бекор қилиш ҳисобига, 7 мингга яқин корхона ҳар йили ўртача 6 триллион сўм солиқ тўлашдан озод бўлди. Бу маблағлар ишлаб чиқариш ва хизмат кўрсатишни кенгайтиришга, янги иш ўринлари яратишга ва ишчиларининг ижтимоий ҳимоясини кучайтиришга муҳим таянч бўлиб хизмат қилди.
Қайд этилганидек, тадбиркорлар билан мулоқотда бундан буён давлат мулки объектлари жойлашган ери билан бирга ягона мулкий мажмуа сифатида аукцион орқали сотилиши маълум қилинди. Бинони сотиб олган тадбиркорлар унга бириктирилган ерга ҳам хусусий мулк ҳуқуқи асосида эгалик қиладилар. Бундан кейин янги ер майдонларини аукционга чиқаришдан олдин ҳудуд ривожланишининг аниқ режаси тузиб олинади. Ҳар бир вилоятда махсус жамғармалар ташкил этилади ва ер майдонларини сотишдан тушган маблағ тўлиқ туман ва шаҳарлар ихтиёрида қолдирилиб, тадбиркорлар учун инфратузилма яратиш ва ривожлантиришга йўналтирилади.
– Мулоқотда илгари сурилган таклиф ва ташаббуслар миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш вазифасини ҳам кун тартибига қўймоқда. Бу масалани қисқа муддатда ва мукаммал равишда амалга ошириш парламент, биз, депутатлар зиммасига катта масъулият юклайди, – деди Улуғбек Иноятов.
Шундан сўнг Молия вазири ўринбосари Дилшод Султоновнинг Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2021 йил биринчи ярим йиллик якунлари бўйича ижроси тўғрисидаги ҳисоботи эшитилди. Таъкидланганидек, Ўзбекистон иқтисодиётида жорий йилнинг олти ойи давомида 6,2 фоиз ўсиш кузатилиб, иқтисодиёт аста-секин тикланмоқда ва барқарор ўсишга қайтмоқда. Ҳисобот даврида республика ЯИМ ҳажми 318,5 трлн сўмни ташкил этди. Пандемия таъсири туфайли жаҳоннинг кўплаб давлатлари иқтисодиёти оғир даврни бошдан кечираётган бир пайтда миллий иқтисодиётимизда ўсиш кузатилаётгани албатта, қувонарлидир.
Фракция аъзолари бюджет маблағларини мақсадли ва самарали сарфланиши устидан назорат кучайтирилиши лозимлигини, негаки, соғлиқни сақлаш, таълим тизимларида бюджет маблағларини талон-тарож этиш ҳолатлари кўпайгани кузатилганини таъкидладилар. Бундан ташқари, депутатлар жойларда таълим объектлари қурилишини молиялаштиришдаги айрим муаммолар бўйича аниқ мисоллар келтирган ҳолда бу каби ҳолатларни танқид қилдилар.
Қизғин баҳс-мунозаралардан сўнг фракция аъзолари Ўзбекистон Республикаси Давлат бюджетининг ва давлат мақсадли жамғармалари бюджетларининг 2021 йил биринчи ярим йиллик якунлари бўйича ижроси тўғрисидаги ҳисоботни маъқулладилар.

На заседании фракции рассмотрено исполнение Государственного бюджета
На сегодняшнем заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана в Законодательной палате Олий Мажлиса был рассмотрен вопрос об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджетов государственных целевых фондов за первое полугодие 2021 года.
Заседание началось с обсуждения задач, вытекающих из выступления Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на открытом диалоге с предпринимателями нашей страны, прошедшем 20 августа во Дворце международных форумов в Ташкенте. Об этом говорил заместитель Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса, руководитель фракции Народно-демократической партии Узбекистана Улугбек Иноятов. Было отмечено, что в нашей стране продолжается решительная социально-экономическая политика, направленная на создание новых рабочих мест и расширение возможностей населения получать стабильный доход. В условиях пандемии, нанесшей большой урон мировой экономике, наши предприниматели не только сохранили свой бизнес, но и внесли весомый вклад в развитие страны, создали новые рабочие места. Примечательно, что сегодня 90% создаваемых в стране рабочих мест приходится на долю частного сектора, наши предприниматели обеспечивают работой свыше 5 миллионов человек, особенно молодежь.
За последние три-четыре года в нашей стране кардинально улучшился деловой климат. В частности, для предпринимателей создано много новых возможностей и условий в вопросах получения кредитов и субсидий, лицензий, недвижимости и ресурсов, экспорта. Отменены излишние проверки, сняты ограничения в вопросах наличных денег, валюты и сырья, устранены барьеры, препятствующие деятельности предпринимателей.
Следует отметить, что одним из наиболее эффективных факторов усиления социальной защиты и сокращения бедности является создание возможностей и условий для молодежи наладить собственное дело. Поэтому в нашей стране этому направлению уделяется особое внимание. В частности, только за последние два года на развитие женского и молодежного предпринимательства было направлено 500 миллионов долларов. В результате за последние пять лет количество молодых предпринимателей увеличилось в пять раз и сегодня их общее число превысило 500 тысяч. Сегодня все понимают важность государственной поддержки предпринимательства. Как мы видим на примере развитых стран, сокращение бедности и повышение реальных доходов населения может быть достигнуто, открывая широкую дорогу для развития данного сектора.
В ходе открытого диалога также отмечалось, что особое внимание было уделено совершенствованию налоговой системы и снижению налоговой нагрузки на бизнес. За последние три года виды налогов сократились с 16 до 9. До недавнего времени в Пенсионный, Школьный и Дорожный фонды выплачивались сборы в размере 3,2%, что являлось тяжелым бременем для бизнеса. За счет отмены этих сборов во внебюджетные фонды около 7000 предприятий были освобождены от уплаты таких налогов в среднем в размере 6 трлн. сумов в год. Эти средства послужили важной основой для расширения производства и услуг, создания новых рабочих мест и усиления социальной защиты работников.
Было отмечено, что в беседе с предпринимателями глава государства отметил, что отныне объекты государственной собственности будут продаваться на аукционах как единый имущественный комплекс вместе с землей, где они расположены. Предприниматели, покупающие здание, также будут владеть прилегающей к нему землей на праве частной собственности. Отныне перед тем, как новый земельный участок будет выставлен на аукцион будет составлен четкий план развития территории. В каждом регионе будут созданы специальные фонды, а средства, поступающие от продажи земельных участков, будут полностью оставаться в распоряжении районов и городов и направлены ​​на создание и развитие инфраструктуры для предпринимателей.
- Выдвинутые в ходе диалога предложения и инициативы также ставят в повестку дня задачу дальнейшего совершенствования национального законодательства. Реализация данного вопроса качественно и в короткие сроки возлагает на Парламент, нас, депутатов большую ответственность, - сказал Улугбек Иноятов.
Затем был заслушан отчет заместителя министра финансов Дилшода Султонова об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджетов государственных целевых фондов за первое полугодие 2021 года. Как отмечалось, за первые шесть месяцев текущего года экономика Узбекистана выросла на 6,2%, экономика постепенно восстанавливается и возвращается к стабильному росту. За отчетный период ВВП страны составил 318,5 трлн. сумов. Отрадно, что в то время, когда экономики многих стран мира переживают трудный период из-за воздействия пандемии, в нашей национальной экономике наблюдается рост.
Члены фракции подчеркнули необходимость усиления контроля за целевым и эффективным использованием бюджетных средств, так как увеличились случаи хищения бюджетных средств в системах здравоохранения и образования. Кроме того, депутаты раскритиковали подобные случаи, допускаемые в финансировании строительства образовательных объектов на местах.
После оживленных обсуждений и дискуссий члены фракции утвердили отчет об исполнении Государственного бюджета Республики Узбекистан и бюджетов государственных целевых фондов за первое полугодие 2021 года.
На заседании также были рассмотрены вопросы, связанные с деятельностью фракции Народно-демократической партии Узбекистана.