Мақсуда Ворисова Ўзбекистон Президенти сайловида Халқ демократик партиясидан номзод сифатида кўрсатилди
2021 йил 6 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XII қурултойи бўлиб ўтди.
Қурултой кун тартибида “Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг сайловолди дастури тўғрисида”ги масалалар кўриб чиқилди.
Қурултойда 2021 йил 24 октябр куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайлов қонунчилигининг янги тамойиллари, умумэътироф этилган халқаро стандартлар асосида, очиқ ва шаффоф ўтказилиши, сайлов кампанияси даврида барча сиёсий партиялар ва улар томонидан кўрсатилган номзодлар учун соғлом рақобат муҳити, тенг шароит яратилиши зарурлиги алоҳида таъкидланди.
Миллий сайлов қонунчилиги мамлакатимизда ўтказилган ўнга яқин сайловларда тўпланган бой амалий тажриба, халқаро сайлов стандартлари, фуқароларнинг сиёсий-ҳуқуқий онги ва маданиятининг юксалиб бориши ҳамда мамлакатда амалга оширилаётган демократик ислоҳотларга мос тарзда, тадрижий ривожланиб, такомилга етиб бораётгани эътироф этилди.
Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги масала атрофлича муҳокама қилинди.
Партия Марказий Кенгашининг 7 август куни бўлиб ўтган пленумида Халқ демократик партиясидан ЎзХДП Марказий Кенгаши раис ўринбосари, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутати Мақсуда Азизовна Ворисова номзодини илгари суриш ҳақида қарор қабул қилган эди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 14, 16, 63-моддаларига мувофиқ, Ўзбекистон Халқ демократик партияси Ваколатли вакили Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этишга ижозат сўраб Марказий сайлов комиссиясига ҳужжатларни топширди. Ҳужжатларни ўрганиб чиққан Марказий сайлов комиссияси ЎзХДПнинг 2021 йил 24 октябрь куни бўлиб ўтадиган Президент сайловида иштирок этиши учун ижозат берди.
Мақсуда Ворисова 1961 йилда Тошкент шаҳрида туғилган. Маълумоти – олий. 1984 йили Тошкент давлат тиббиёт институтини тамомлаган. Мутахассислиги – шифокор. Оилали, уч нафар фарзанди бор. Ўзбекистон ХДП аъзоси.
У қатьий сиёсий иродага эга, жамият манфаатини ҳамма нарсадан устун қўйишдек фазилат соҳибаси, фидойи раҳбар сифатида партиянинг кўп минг сонли аъзолари ва халқимиз ўртасида катта ҳурмат ва эътиборга эга.
Мақсуда Ворисова Халқ демократик партиясининг электорати бўлган эҳтиёжманд фуқароларни сифатли, тиббий хизмат билан таъминлаш бўйича бирламчи бўғинда узоқ йиллар фидойилик кўрсатган.
Унинг таклифлари ва шахсий ташаббуси асосида Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш борасидаги ислоҳотларни ҳаётга тадбиқ этиш бўйича Парламент комиссияси ташкил қилинган. Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси ушбу комиссияни самарали фаолият олиб боришга масъул этиб белгиланган.
Мақсуда Ворисова кўп йиллик депутатлик, сенаторлик фаолияти давомида давлат ва жамият бошқаруви, ички ва ташқи сиёсат, ҳуқуқ ва ижтимоий ҳимоя масалаларида улкан тажриба тўплаган, халқ хақида ғамхўрлик қилувчи, тажрибали сиёсатчи аёллардан биридир.
Қурултойда номзод масаласи бўйича бир қатор фикр-мулоҳазалар тингланди. Муҳокамалардан сўнг Ўзбекистон Президенти сайловида Халқ демократик партиясидан Мақсуда Азизовна Ворисовани номзод сифатида кўрсатиш ҳақида якдил қарор қабул қилинди.
Мақсуда Ворисовани Президент сайловида номзод сифатида кўрсатилиши партия тарихида янги саҳифа очади, у киши Халқ демократик партиясидан Президентлик учун биринчи аёл номзод бўлади.
Таъкидланганидек, сайлов кампаниясининг ҳар бир босқичида масъулият билан иштирок этиш, аввало, жамоатчиликка, электорат вакилларига партия ташкилотлари ҳамда депутатларимизнинг амалий ишлари ҳақида кенг ахборот бериб бориш муҳим аҳамиятга эга. Сайловдан кейинги қарийб икки йиллик фаолиятимиз натижаларига эътибор қаратадиган бўлсак, 2019 йилги сайловолди дастурда белгиланган 82 та вазифадан бугунги кунгача 32 таси ёки 40 фоизини амалга оширишга эришилди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг Сайловолди Дастури тўғрисидаги масала қизғин муҳоқама қилинди.
Дастур лойиҳасининг асосий мақсади мамлакатимизда ижтимоий тенглик ва халқ демократияси мезонларига мос бўлган давлат ва жамият барпо этишдир.
Дастур лойиҳасида тўққизта йўналишда таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда. Хусусан:
- аҳолининг даромадига қараб табақалаштирилган солиқ солиш тизимини жорий этиш;
- ҳар бир инсоннинг минимал ижтимоий хизматларни бепул олишини қонунчилик даражасида кафолатлаш;
- олис ва чекка ҳудудларда шифокорлар ҳамда ўқитувчиларга бўлган эҳтиёжни қоплаш учун “Қишлоқ шифокори” ва “Қишлоқ ўқитувчиси” дастурларини амалга ошириш, уларни моддий ва маънавий рағбатлантириш тизимини қонунчилик асосида мустаҳкамлаш;
- аҳолининг кам таъминланган қатламларига бепул, сифатли ва тўлақонли, шу жумладан профилактика тиббий хизматларни ўз ичига олган тиббий ёрдам кўрсатиш;
- ёшларнинг касб-ҳунар танлаши, бепул ва сифатли таълим олиши, ўқув муассасаларини тугатгандан сўнг ишга жойлашиш кафолатини мустаҳкамлаш;
- пенсия ва ижтимоий нафақа олувчиларнинг ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондиришни кафолатлайдиган пенсия ва ижтимоий таъминотнинг мақбул тизимни шакллантириш;
- кам таъминланган, лекин боқимандалик кайфиятида юрган фуқароларни жамиятимизнинг фаол иштирокчисига айлантириш;
- ногиронлиги бўлган шахсларга оид халқаро меъёрлар ва стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиш;
- умумхалқ аҳамиятига эга иқтисодиёт тармоқларининг бошқарувида давлат иштирокини мустаҳкамлаш.
Қурултой делегатлари номзоднинг Сайловолди дастурини шакллантириш бўйича бир неча ой давомида изчил иш олиб борилгани, бошланғич ташкилотлардан тортиб, ҳудудий кенгашларгача таклифлар шакллантирилгани, партиянинг кўп минг сонли фикри ва қарашлари дастурда ўз ифодасини топаётганини таъкидлашди.
Қурултойда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига Халқ демократик партиясидан кўрсатиладиган номзоднинг Сайловолди дастури тасдиқланди.

Maqsuda Vorisova has been nominated from the People's Democratic Party in the Presidential Elections of Uzbekistan
On September 6, 2021, Tashkent hosted the 12th Congress of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
It was attended by delegates elected by party members from the regions, members of the Central Council of the party, deputies of the Legislative Chamber and members of the Senate of the Oliy Majlis, party activists, experts and media representatives.
The agenda of the congress included consideration of issues related to the nomination of a candidate for the President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan and the Pre-Election Program of the candidate for President from the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
At the congress, the need was noted for ensuring the conduction of the elections of the President of the Republic of Uzbekistan, scheduled for October 24, 2021, in accordance with the new principles of the national electoral legislation, generally recognized international standards, openly and transparently, in the spirit of healthy competition and equal conditions for all political parties and their candidates.
It was emphasized that the national electoral legislation is consistently developing and improving in accordance with the rich practical experience accumulated during about ten elections held in the country, international electoral standards, in the context of increasing the political and legal consciousness and culture of citizens, the democratic reforms carried out in the country.
The issue of nominating a Presidential candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan was discussed in detail.
At the plenum of the Central Council of the party held on August 7, it was decided to nominate the candidacy of the Deputy Chairman of the Central Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan, deputy of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis Maqsuda Azizovna Vorisova from the People’s Democratic Party of Uzbekistan. In accordance with Articles 14, 16, 63 of the Election Code of the Republic of Uzbekistan, the plenipotentiary representative of the People’s Democratic Party of Uzbekistan submitted documents to the Central Election Commission with a request for permission to participate in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan. After reviewing the documents, the Central Election Commission allowed the PDPU to participate in the Presidential Elections on October 24, 2021.
Mrs. Maqsuda Vorisova was born in 1961 in the city of Tashkent. She has got a higher education. In 1984 she graduated from Tashkent State Medical Institute. By profession – a doctor. Married, mother of three children. Member of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
She has a strong political will, puts the interests of society above all else, as a selfless leader, she is highly respected among party members and people.
Mrs. Maqsuda Vorisova worked for many years in the primary healthcare sector, is an adherent of providing high-quality medical care to citizens in need, who make up the bulk of the electorate of the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
Based on her proposals and personal initiative, a Parliamentary Commission was created in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis to implement reforms aimed at improving the health of the population. The faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan is responsible for the effective functioning of this commission.
Mrs. Maqsuda Vorisova is one of the experienced women politicians of the country, who have accumulated rich experience in matters of state and public administration, domestic and foreign policy, law and social protection, sincerely caring for the country and people during her many years of parliamentary and senatorial activity.
Several opinions regarding the candidate were heard at the congress. Following the discussions, a decision was unanimously adopted to nominate Maqsuda Azizovna Vorisova as a candidate from the People’s Democratic Party in the election of the President of the Republic of Uzbekistan.
The nomination of Mrs. Vorisova as a candidate for the Presidential Elections opens a new page in the history of the party, she will become the first woman presidential candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan.
The importance of responsible participation at each stage of the election campaign was noted, first of all, to inform the public, representatives of the electorate about the practical work of party organizations and deputies. If we look at the results of our work for almost two years after the elections, then 32 or 40% of the planned tasks have been completed to date of the 82 tasks set in the 2019 pre-election program.
The issue of the Pre-Election Program of the presidential candidate from the People’s Democratic Party of Uzbekistan was also discussed at the congress.
The draft program aims at building a state and society that meets the criteria of social equality and people’s democracy. The draft program puts forward directions and initiatives in nine areas. In particular, the introduction of a differentiated tax system based on the income of the population; guaranteeing at the legislative level the provision of free access for every person to the minimum social services, implementing the programs “Rural Doctor” and “Rural Teacher” to meet the needs of remote areas and villages in qualified doctors and teachers, strengthening the legislation of the system of their material and moral incentives; provision of free, high-quality and full-fledged medical and preventive services to low-income strata of the population; strengthening guarantees for free and high-quality education of young people, their employment after graduation; to form an acceptable system of pension and social security, which guarantees full satisfaction of the vital needs of pensioners and persons receiving social benefits, the transformation of low-income citizens living with a dependent mood into active participants of our society; implementation of international norms and standards concerning persons with disabilities into national legislation; strengthening state participation in the management of economic sectors.
The participants of the congress noted that consistent work was carried out for several months to develop the candidate’s Pre-Election Program. Proposals received from primary organizations to regional councils of the party were formed. Opinions, views and main tasks of the party were taken into account.
At the congress, the Pre-Election Program of the candidate for President of the Republic of Uzbekistan from the People’s Democratic Party of Uzbekistan was approved.