ЎзХДП ташаббуси билан аёллар тиббий кўрикдан ўтказилмоқда
Ўзбекистон ХДП Қўштепа туман кенгаши раисининг хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари Турдихон Рустамова раҳбарлигида тумандаги хотин-қизларни тиббий кўрикдан ўтказиш учун акция ташкил этилди. Унда юқори малакали мутахассислар, тумандаги даволаш-профилактика муассасалари ходимлари иштирок этди.
Тадбирдан мақсад аёлларда учрайдиган касалликларни олдиндан аниқлаш ва уларни вақтида даволашдан иборат. Акция жараёнида она ва бола саломатлигини муҳофаза қилиш, ҳар томонлама баркамол авлодни вояга етказиш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Акциянинг дастлабки кунида партиямиз фаоллари ва шифокорлар Шомирза, Лойсон маҳалла фуқаролар йиғинларида бўлишиб, 107 нафар аёлларни бепул тиббий кўрикдан ўтказишди. Шундан 70 нафарига 6 хил турдаги бепул дори дармонлар берилди.
– Очиғини айтиш керак, уй-рўзғор юмушлари билан хотин-қизларимиз ҳар доим ҳам соғлиги учун вақт ажрата олмайди. Лекин шундай касалликлар борки, улар яширин тарзда кечиб, кейинчалик киши саломатлигига катта хавф туғдиради. Вақти-вақти билан тиббий кўрикдан ўтиш ана шу каби муаммоларнинг олдини олади, – дейди Ўзбекистон ХДП Қўштепа туман кенгаши раисининг хотин-қизлар масалалари бўйича ўринбосари Турдихон Рустамова. – Шу боис, туманда хотин-қизлар орасида тез-тез тиббий кўрик ўтказамиз.
Ушбу акция тумандаги бошқа МФЙларда яна давом этади. Шифокорлар xонадонларда бўлиб, оналар ва болалар саломатлигини текширишмоқда. Касаллик аниқланган беморларга зарур тавсия ва кўрсатмалар бериляпти. Туғиш ёшидаги аёллар ўртасида камқонликнинг олдини олиш, белгиланган туғруқ оралиқларини сақлашнинг афзаллиги xусусида тушунтириш ишлари олиб борилмоқда.

A campaign was organized by Deputy Chairman for Women’s Issues of Kushtepa District Council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan Turdikhon Rustamova, within the framework of which a free medical examination of women was conducted. It was attended by highly qualified physicians and specialists, employees of medical institutions of the district.
The goal of the event is identification and effective treatment of various female diseases at an early stage. During the campaign, special attention was paid to the issues of protecting the health of mothers and children, raising a harmoniously developed generation.
On the first day of the campaign, a group of party activists and physicians visited the citizens’ assemblies of Shomirza and Loyson makhallas, conducted a free medical examination of 107 women. 70 women received 6 kinds of medicines for free.
- It should be recognized that most of our women, being busy raising children, often do not pay due attention to their health. However, there are diseases that progress rapidly and eventually have a serious threat to life. Therefore, women should regularly undergo a thorough medical examination, - said Turdikhon Rustamova, Deputy Chairman for Women’s Issues of Kushtepa district council of the People’s Democratic Party of Uzbekistan. - It is for this purpose that we regularly organize such free medical examinations among women.
This campaign will continue in other citizens’ assemblies of the district makhallas. Physicians visit houses, check the health of children and mothers. Women who have been diagnosed with various diseases are given necessary recommendations. Extensive outreach is underway to prevent anemia among women of childbearing age, the importance of observing the recommended interval between births.