Улуғбек ИНОЯТОВ, Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг Марказий Кенгаши раиси:
— Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг қабул қилиниши 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар Стратегиясининг сайлов қонунчилигини такомиллаштиришга йўналтирилган ишларнинг якуни бўлди.
Қайд этиш жоизки, бу илгари сайлов ҳуқуқи соҳасида амал қилган барча қонунларни битта қонунчилик ҳужжатида бирлаштиришгина эмас. Бу билан сайловларни ташкиллашириш ва ўтказишнинг қатъиян янги ҳуқуқий майдони яратилди.
Ўзбекистон ХДП экспертлари бошқа партиялар экспертлари сингари, Сайлов кодекси лойиҳасини ишлаб чиқаришда бевосита иштирок этишди. Ва шуни мамнуният билан қайд этмоқчиманки, партияларнинг сайлов жараёнида иштирок этиши учун тенг имкониятлар яратишнинг ҳуқуқий асосларини кучайтириш бизнинг ҳамкорликдаги ишларимизнинг самараси бўлди.
Қонунчилик палатаси учун депутатларни сайлашда бевосита Ўзбекистон Экологик ҳаракати томонидан квоталарнинг бекор қилиниши сиёсий партияларнинг сайловларда иштироки учун чинакам тенг имкониятларни таъминлаш бўйича муҳим қадамлардан бири бўлди. Илгари амал қилган меъёр мазкур ҳаракат аъзолари учун бир томонлама устунликларни яратган ҳолда, бир пайтнинг ўзида парламентнинг қуйи палатаси учун сиёсий партиялардан депутатларни сайлашда ўринлар сонини камайтирар эди.
Энди эса, фақат сиёсий партиялар депутатликка ўз номзодларини киритадилар, бу эса, сайловлардаги рақобатнинг кучайишига хизмат қилиши шубҳасиз.
Қонунчилик палатаси депутатлигига бўладиган сайловларда партиялар иштирокини қўллаб-қувватлаш учун имзоларни тўплаш пайтида амал қилган асоссиз чекловлар ҳам олиб ташланди. Энди ҳар бир сайловчи ўз имзоси билан сайловларда бир неча партиялар иштирокини қўллаб-қувватлаши мумкин. Ушбу масалада сайловларда иштирок этишни қўллаш ва муайян сиёсий партия номзоди учун овоз бериш ўртасида тўғри ажратувчи чизиқ тортилган.
Илгари амал қилган меъёр сайловчиларни мазкур босқичда сиёсий жиҳатдан яхши деб билган танловларини аниқлаб олишларига ундаган эди. Бу эса, сайловчининг овоз бериш кунида ўз қарорини қабул қилишини назарда тутувчи сайлов жараёни мантиғига зид келади.
Сайловлар шаффофлигини таъминлашда сиёсий партиялардан кузатувчилар ролининг кучайтирилиши, уларнинг сони бўйича белгиланган асоссиз чекловларнинг бекор қилиниши, шунингдек, уларнинг ҳуқуқ ва ваколатларининг қонунчилик жиҳатидан мустаҳкамланиши ва сайлов участкаларида партияларнинг ваколатли вакиллари институтининг сезиларли даражада кучайтирилиши муҳим аҳамият касб этади.
Сайлов кодексида сайловолди ташвиқотини олиб боришни тартибга солувчи меъёрлар ҳам унификация қилинган ва тартибга солинган, ташвиқот шакллари ва улардан фойдаланиш тартиби аниқ белгиланганки, бу ҳам сайлов жараёнида партиялар иштироки учун тенг шароитлар яратиш кафолатларини кучайтиради.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси ва маҳаллий давлат ҳокимияти вакиллик органларига бўладиган эндиги сайловлар эркин ва адолатли сайловларни ўтказиш бўйича умумэътироф этилган халқаро мезонларга тўла мос келиши учун зарур ҳуқуқий пойдевор яратади.
Биз шуни яхши тушунамизки, сайловларда иштирок этиш учун тенг шарт-шароитлар яратиш – бу янги ҳуқуқ ва имкониятлар бўлибгина қолмай, сайловларда бизнинг партиямизни қўллаб-қувватлайдиган сайловчилар манфаати йўлида улардан самарали фойдаланиш бўйича партиялар масъулиятининг ошиши ҳамдир.
Шундан келиб чиқиб, Ўзбекистон Халқ-демократик партияси сайлов кампаниясига киришар экан, ўзининг ғовий ва дастурий ҳужжатларини янгилашга ҳаракат қилади.
Биз мамлакатимизнинг замонавий тараққиёт тенденциялари ва Стратегиядаги энг муҳим йўналишларни ҳисобга олган ҳолда, сиёсий ғояларимиз тамойилларини ойдинлаштирдик, кўплаб устувор дастурларимизни қайта кўриб чиқдик ва аниқлаштирдик.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси ижтимоий ва моддий ҳолатидан қатъи назар барча фуқароларнинг ижтимоий тенглиги, ҳокимиятнинг халқ назорати ва ҳисобдорлигини таъминловчи, ҳамда аҳолининг ҳимояга муҳтож қатламининг юксак даражада ижтимоий таъминланганини кафолатлайдиган ижтимоий демократик давлат қуришни ўзининг энг олий мақсади деб билади.
Партиямиз бунинг учун, биринчи навбатда, амалга оширилаётган ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлигини оширишни таъминлаш зарур, деб ҳисоблайди. Бу борада энг аввало, кам таъминланганлар ва аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламининг турмуш даражасини оширишни бунинг асосий мезонларидан деб ҳисоблаймиз. Бу барқарор иқтисодий тараққиёт ва демократик давлат барпо этишнинг зарур шарти сифатида ижтимоий барқарорликни мустаҳкамлаш асосларидан бири ҳисобланади.
Шу боис, партия пенсия таъминоти ва ижтимоий нафақалар тўлаш, аҳолига ижтимоий хизмат кўрсатиш бўйича амалдаги тизим самарадорлигини ошириш юзасида қатор чора-тадбирларни таклиф этишни кўзда тутади.
Масалан, пенсионерлар, меҳнатга лаёқатсиз ногиронлар, ёлғиз қариялар ва аҳолининг ҳимояга муҳтож бошқа қатламларининг ҳаётий эҳтиёжларини тўлақонли қондириш вазифасини ҳал этишда ижтимоий тадбиркорлик ва давлат-хусусий шериклигининг ролини ошириш зарур, деб ҳисоблаймиз.
Партия Ногиронлар учун тенг имкониятларни таъминлашнинг стандарт қоидаларига таянган ҳолда, ўзининг янги Сайловолди дастурида ушбу соҳадаги миллий қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича таклифлар ишлаб чиқиш ва киритишни кўзда тутади.
Биз ижтимоий тенглик, бошқа мезонлар сингари Ўзбекистоннинг исталган аҳоли пунктлари, жумладан олис ва бориш қийин бўлган қишлоқ аҳоли пунктларида стандарт таълим ва малакали тиббий ёрдам олиш бўйича тенг имкониятлар ҳамдир, деб ҳисоблаймиз. Шу боис, Ўзбекистон ХДП нинг фикрича, олис қишлоқларда меҳат қиладиган юқори малакали педагоглар ва тиббиёт ходимлари учун қўшимча моддий ва маънавий рағбатлар тизимини қонуний жиҳатдан мустаҳкамлаш лозим.
Ислоҳотларнинг ижтимоий самарадорлиги мавҳум тушунча эмас, бизнингча, сон жиҳатдан аниқ мезонларга эга бўлмоғи керак. Шу боис, Ўзбекистон ХДПнинг сайловолди дастурий мақсадларида минимал давлат ижтимоий стандартларни қонуний жиҳатдан белгилаш бўйича таклифлар киритиш кўзда тутилган. Биз шунингдек, тегишли халқаро тавсиялар ва илғор халқаро тажрибага таянган ҳолда, истеъмол саватчаси нархи ҳисоб-китобларига асосланган яшаш минимумини белгилашнинг қонуний тартибга солиш тартиби тўғрисида таклифлар киритиш ҳам зарур деб ҳисоблаймиз.
Партиямиз ўзининг янги дастурий ҳужжатларида шунингдек, банд бўлмаган меҳнатга лаёқатли аҳолини муносиб иш ҳақига эга барқарор иш ўринларига самарали жалб қилиш, жумладан ногиронларнинг меҳнат бандлигига ёрдам бериш ва кам таъминланган оилалар аъзоларининг тадбиркорлик фаоллигини рағбатлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратади.
Биз шунингдек, кам таъминланган оилалар ва аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож бошқа қатламларини уй-жой ва коммунал хизматлар, кафолатли тиббий хизмат кўрсатиш ва стандарт таълим билан таъминлашга фаол кўмаклашиш ҳам муҳим деб ҳисоблаймиз.
Бизнинг бу ва бошқа дастурий устувор вазифаларимиз Ўзбекистон ХДП сиёсий индивидуаллигининг асосини ҳамда депутатлик ўринлари учун бошқа партиялар билан сайловолди кураш предметини ташкил этади
Бошланаётган сайлов кампаниясида биз партиянинг сиёсий мафкураси ва дастурий мақсадларида аҳоли билан фақат сайловолди ташвиқоти даврида мулоқот қилиш керак, деган фикрдаги сайловларга тайёрланишнинг соддалаштирилган нуқтаи назаридан четлашдик.
Ҳозирги кунда партиянинг маҳалилй ва бошланғич ташкилотлари бўйича қатор ижтимоий-сиёсий тадбирлар ўтказилмоқда. Уларда аҳоли ўртасида Сайловолди дастурига киритиш мақсадида съездга тақдим этиладиган ўша мақсад ва вазифалар бўйича тушунтириш ишлари олиб борилади.
Биз буни фойдали деб ҳисоблаймиз, чунки бундай ишлар бизнинг сайловолди устувор вазифаларимиз доллзарблигини баҳолаш ҳамда уларда аҳолининг асосий ижтимоий гуруҳларининг ижтимоий манфаатлари ва ҳаётий эҳтиёжларини, тадбирлар иштирокчиларининг тегишли ижтимоий ва иқтисодий вазифаларни ҳал этиш йўллари ҳақидаги таклифларини максимал даражада ҳисобга олиш имконини беради.
Биз бугун янги ҳуқуқий шароитларда партиялараро рақобат олдинги сайловларга қараганда янада фаол ва мазмунли бўлади, деб ишонч билан айта оламиз. Ўзбекистон Халқ демократик партияси янги кафолатлар ва имкониятлардан самарали фойдаланиб, ҳамда халқаро ҳамжамиятда умумэътироф этилган электорал ахлоқ тамойилларига қатъий риоя этган ҳолда, рақобат қилишга тайёр.

– важный фактор свободных и справедливых выборов
— Принятие Избирательного кодекса Республики Узбекистан стало итогом той напряженной работы, которая была проделана в соответствии со Стратегией действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 – 2021 годах в направлении совершенствования избирательного законодательства.
Хотелось бы подчеркнуть, что это – не просто объединение в одном законодательном акте всех законов, ранее действовавших в сфере избирательного права. Создано принципиально новое правовое поле организации и проведения выборов.
Эксперты НДП Узбекистана, как и эксперты других партий, принимали непосредственное участие в разработке проекта Избирательного кодекса. И хочу с удовлетворением отметить, что результатом нашей совместной работы, поддержанным законодателями, стало существенное усиление правовых гарантий создания равных условий для участия партий в избирательном процессе.
Важным шагом по обеспечению подлинно равных условий для участия политических партий в выборах стала отмена квоты для избрания депутатов Законодательной палаты непосредственно Экологическим движением Узбекистана. Ранее действовавшая норма, создавая односторонние преимущества для членов данного движения, одновременно уменьшала количество мест для избрания депутатов нижней палаты парламента от политических партий.
Теперь только политические партии выдвигают своих кандидатов в депутаты всех уровней, что, без сомнения, будет способствовать росту состязательности на выборах. Тем более, что количество депутатских мест, за получение которых будут состязаться партии, существенно увеличилось.
Сняты неоправданные ограничения, действовавшие при сборе подписей в поддержку участия партий в выборах депутатов Законодательной палаты. Теперь каждый избиратель может своей подписью поддержать участие в выборах нескольких партий. В данном вопросе проведена правильная разделительная линия между поддержкой участия в выборах и голосованием за кандидата от конкретной политической партии.
Ранее действовавшая норма как бы подталкивала избирателей к тому, чтобы уже на этом этапе окончательно определиться со своими политическими предпочтениями. А это противоречило логике избирательного процесса, предусматривающего, что избиратель принимает свое решение в день голосования.
Важное значение для обеспечения прозрачности выборов имеет усиление роли наблюдателей от политических партий, снятие неоправданных ограничений по их количеству, а также четкое законодательное закрепление их прав и полномочий и существенное усиление института уполномоченных представителей партий на избирательных участках.
В Избирательном кодексе унифицированы и систематизированы нормы, регулирующие проведение предвыборной агитации, четко определены формы агитации и порядок их использования, что также усиливает гарантии создания равных условий для участия партий в избирательном процессе.
Все это создает необходимый правовой фундамент для того, чтобы нынешние выборы в Олий Мажлис Республики Узбекистан и местные представительные органы государственной власти в полной мере соответствовали общепринятым международным критериям свободных и справедливых выборов.
Мы хорошо понимаем, что усиление гарантий создания равных условий для участия в выборах – это не только новые права и возможности, но и возрастание ответственности партии за их эффективное использование в интересах тех избирателей, которые поддерживают нашу партию на выборах.
Исходя из этого, Народно-демократическая партия Узбекистана, вступая в избирательную кампанию, прилагает усилия к обновлению своих идеологических и программных документов.
С учетом тенденций современного развития страны и ключевых приоритетов Стратегии действий мы уточнили принципы своей политической идеологии, пересмотрели и конкретизировали многие из своих программных приоритетов.
Своей главной политической целью наша партия считает формирование в Узбекистане социального демократического государства, обеспечивающего социальное равенство всех граждан, независимо от социального и имущественного положения, подконтрольность и подотчетность власти народу и гарантирующего высокий уровень социальной защищенности уязвимых слоев населения.
Наша партия полагает, что для этого, в первую очередь, необходимо обеспечить повышение социальной эффективности осуществляемых реформ. Основным критерием этого мы считаем повышение качества жизни, в первую очередь, малообеспеченных и уязвимых слоев населения. Это является одной из основ укрепления общественной стабильности, как необходимого условия устойчивого экономического развития и формирования демократического государства.
В этой связи партия намерена предложить ряд конкретных мер по повышению эффективности действующей системы пенсионного обеспечения и социальных пособий, оказания социальных услуг населению.
Так, в решении задачи полноценного удовлетворения жизненных потребностей пенсионеров, нетрудоспособных инвалидов, одиноких престарелых граждан и других уязвимых слоев населения мы считаем необходимым повысить роль социального предпринимательства и государственно-частного партнерства.
Опираясь на международные правовые нормы и Стандартные правила обеспечения равных возможностей для инвалидов, партия предусматривает в своей новой Предвыборной программе разработку и внесение предложений по дальнейшему совершенствованию национального законодательства в этой сфере.
Мы считаем, что социальное равенство, наряду с другими критериями, это также и равные возможности получения стандартного образования и квалифицированной медицинской помощи в любых населенных пунктах Узбекистана, в том числе, в отдаленных и труднодоступных сельских населенных пунктах. В этой связи, по мнению НДП Узбекистана, необходимо законодательно закрепить систему дополнительных материальных и моральных стимулов для высококвалифицированных педагогических и медицинских работников, работающих в отдаленных кишлаках.
Социальная эффективность реформ не является отвлеченным понятием, а должна, на наш взгляд, иметь конкретные количественные критерии. В этой связи предвыборными программными целями НДП Узбекистана предусматривается внесение предложений о законодательном закреплении минимальных государственных социальных стандартов. В этой связи мы также полагаем необходимым, опираясь на соответствующие международные рекомендации и прогрессивный международный опыт, внести предложения о порядке законодательного регулирования определения прожиточного минимума, основанного на расчете стоимости потребительской корзины.
Особое внимание в своих новых программных документах наша партия также уделяет вопросам эффективного вовлечения незанятого трудоспособного населения на стабильные рабочие места с достойной оплатой труда, включая содействие посильной трудовой занятости инвалидов и стимулирование предпринимательской активности членов малообеспеченных семей. Мы считаем также важным активно содействовать обеспечению социальной доступности жилья, коммунальных услуг, гарантированного медицинского обслуживания и стандартного образования для малообеспеченных семей и других уязвимых слоев населения.
Эти и другие наши программные приоритеты составляют основу политической индивидуальности НДП Узбекистана и предмет для предвыборной борьбы за депутатские места с другими партиями.
В начинающейся избирательной кампании мы отошли от упрощенного понимания подготовки к выборам, предполагавшего, что о политической идеологии и программных целях партии уместно говорить с населением только в период предвыборной агитации.
В настоящее время по линии местных и первичных организаций партии проводится серия массовых общественно-политических мероприятий, в ходе которой среди населения разъясняются те цели и задачи, которые будут предложены съезду для включения в Предвыборную программу.
Мы считаем это полезным, поскольку такая работа позволяет оценить актуальность наших предвыборных приоритетов, а также максимально учесть в них социальные интересы и жизненные потребности базовых социальных групп населения и предложения участников мероприятий о путях решения соответствующих социальных и экономических задач.
Уже сегодня мы можем с уверенностью говорить о том, что в новых правовых условиях межпартийная состязательность будет более активной и содержательной, чем на предыдущих выборах. Народно-демократическая партия Узбекистана готова вести эту состязательность, эффективно используя новые гарантии и возможности и твердо соблюдая принципы общепринятой в международном сообществе электоральной этики.