Ўзбекистон Республикаси Марказий сайлов комиссияси таклифига биноан, Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги иштирокчи давлатлари Парламентлараро Ассамблеясининг узоқ муддатли кузатувчилари мамлакатимизга ташриф буюрган эди.
7 октябрь куни Ўзбекистон Халқ демократик партияси Марказий Кенгашида Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги иштирокчи давлатлари Парламентлараро Ассамблеяси (МДҲ ПА) Кенгаши Котибияти раиси ўринбосари – МДҲ ПА иштирокчи-давлатларида демократиянинг ривожланиши, парламентаризм ва фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларига риоя этилишини мониторинг қилиш халқаро институти (ДПРХИ) директори И.Мушкет бошчилигидаги делегация вакиллари билан учрашув бўлиб ўтди.
Ўзбекистон ХДП Марказий Кенгаши раиси ўринбосари У. Вафоев меҳмонларни Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида ХДП иштироки билан таништирди. Учрашувда алоҳида таъкидланганидек, сайлов кампанияси Ўзбекистон Республикасининг Конституцияси, сайлов тўғрисидаги қонунларга тўла мувофиқ ҳолда, очиқлик ва ошкоралик шароитида ўтмоқда. МДҲ ПА миссиясининг кузатувчилари Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг сайловолди ташвиқоти жараёни билан ҳам таништирилди. Номзодга сайловолди ташвиқотини олиб боришда оммавий ахборот воситаларидан фойдаланишда бошқа номзодлар каби кенг ва тенг имкониятлар яратилгани қайд этилди. МДҲ ПА делегациясига партия номзодининг сайловолди дастури, ғоя ва мақсадлари ҳақида атрофлича маълумот берилди. МДҲ ПА кузатувчилари ўз фаолияти давомида Тошкент шаҳри ва вилоятларда Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловини кузатади ва мониторинг олиб боради.
Узоқ муддатли мониторинг давомида ДПРХИ экспертлари сайлов кампаниясининг асосий босқичларини кузатадилар ва таҳлил қиладилар, шунингдек сайлов жараёнининг иштирокчилари: турли даражадаги сайлов комиссиялари раҳбарлари ва сиёсий партиялар штаблари вакиллари билан учрашувлар ўтказадилар. Узоқ муддатли кузатув натижаси сифатида якуний ҳисобот эълон қилинади.
МДҲ ПА кузатувчилар гуруҳи МДҲ сайловларни кузатиш миссияси таркибига киради. Шу билан бирга гуруҳнинг сайловларни кузатиш билан боғлиқ фаолияти МДҲ ПАга аъзо давлатларда демократия, парламентаризмнинг ривожланиши ва фуқароларнинг сайлов ҳуқуқларига риоя этилишини мониторинг қилиш халқаро институти (ДПРХИ) томонидан мувофиқлаштирилади. Бугунга қадар МСК томонидан 69 нафар МДҲ ПА Кенгаши Котиябияти ҳамда ДПРХИ вакиллари халқаро кузатувчи сифатида аккредитация қилинган.

По приглашению Центральной избирательной комиссии Республики Узбекистан нашу страну посетили долгосрочные наблюдатели Межпарламентской Ассамблеи Содружества Независимых Государств.
7 октября в Центральном совете Народно-демократической партии Узбекистана состоялась встреча с представителями делегации во главе с заместителем председателя Секретариата Совета Межпарламентской Ассамблеи Содружества Независимых Государств – директора Международного института мониторинга развития демократии, парламентаризма и соблюдения избирательных прав граждан государств — участников МПА СНГ И.Мушкета.
Председатель Центрального Совета Народно-демократической партии Узбекистана У. Иноятов ознакомил гостей с участием Народно-демократической партии в выборах Президента Республики Узбекистан. На встрече было отмечено, что избирательная кампания проходит в условиях полной открытости и прозрачности, в полном соответствии с Конституцией и избирательным законодательством Республики Узбекистан. Наблюдатели миссии МПА СНГ также были проинформированы о предвыборной кампании кандидата в Президенты Республики Узбекистан. Было подчеркнуто, что для кандидата, как и кандидатов от других партий, созданы широкие и равные возможности для использования средств массовой информации в ходе избирательной кампании. Делегации МПА СНГ была предоставлена подробная информация о предвыборной программе, идеях и целях кандидата. В ходе встречи было отмечено, что группу наблюдателей МПА СНГ возглавит первый заместитель Председателя Маджлиси намояндагон Маджлиси Оли Республики Таджикистан Махмадали Ватанзода. В ходе своей работы наблюдатели от МПА СНГ будут наблюдать за ходом выборов Президента Республики Узбекистан в городе Ташкенте и областях.
В ходе долгосрочного мониторинга эксперты МИМРД МПА СНГ будут наблюдать и анализировать основные этапы избирательной кампании, а также проводить встречи с участниками избирательного процесса: руководителями избирательных комиссий различного уровня и представителями штабов политических партий. По результатам долгосрочного мониторинга будет опубликован итоговый отчет.
Группа наблюдателей от МПА СНГ входит в состав миссии СНГ по наблюдению за выборами. При этом деятельность группы по наблюдению за выборами координируется Международным институтом мониторинга развития демократии, парламентаризма и соблюдения избирательных прав граждан государств — участников МПА СНГ.
На сегодняшний день ЦИК в качестве международных наблюдателей аккредитованы 69 представителей Секретариата Совета и МИМРД МПА СНГ.