Ижтимоий ёрдамнинг замонавий механизмлари жорий қилинади
Юртимиз тараққиётининг янги даврида ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда Айниқса, ушбу масала давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Кексалар ва ногиронларнинг турмуш даражасини яхшилаш, пенсия таъминоти ва ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштиришга йўналтирилган бир қатор давлат дастурлари қабул қилинди. Натижада ногиронлиги бўлган шахсларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш, уларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатишнинг барқарор тизими яратилди.
Таъкидлаш жоиз, 2020 йил 15 октябрда “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Мазкур ҳужжат билан юртимиздаги ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ҳар тарафлама ҳимоя қилинди, улар жамиятнинг фаол ва тенг ҳуқуқли аъзосига айланди, ташаббуслари рағбат топди.
Шунингдек, қонун асосида ногиронлиги бўлган шахсларни энг кўп қийнаб келаётган масала – тиббий текширув комиссиялари фаолияти такомиллашади, мурожаат қилувчи 10 календарь кунида хулосани олади. Тиббий текширувлар бепул амалга оширилади. Ногиронлиги бўлган шахслар амбулатор ва стационар тартибида имтиёзли даволанади, протез-ортопедия анжомлари билан таъминланади.
Куни кеча Президентимизнинг соҳадаги ишларни янада жадаллаштиришга қаратилган — “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳамда аҳолининг ижтимоий ҳимояга мухтож қатламларини қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони имзоланди.
Унга мувофиқ, жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган ногиронлик нафақаси ҳамда иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ногиронлик пенсиясининг энг кам миқдори қўшимча тўловни ҳисобга олган ҳолда 440 минг сўмдан 622 минг сўмга оширилади.
Шу билан бирга, ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларнинг парвариши билан банд бўлган боланинг қонуний вакилига ҳар ойда 500 минг сўм миқдорда нафақа тўланади. Парваришлаш нафақаси Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталига қилинган мурожаатларга асосланиб бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимлари томонидан тайинланади ва тўлаб борилади.
Бир сўз билан айтганда, белгилаб берилган вазифалар доимий парваришга муҳтож бўлган болаларни парваришлаётган оилаларни давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштиришга, ижтимоий ёрдамнинг замонавий механизмларини амалга оширишда янги ёндашувларни жорий этишга хизмат қилади.

Modern social assistance mechanisms to be introduced
In the new era of development of our country, special attention is paid to supporting the population in need of social protection. In our country, this issue has been raised to the level of state policy. Several state programs have been adopted aimed at improving the living standards of the elderly and the disabled, improving the pension system and social protection. As a result, a stable system of targeted social protection of the disabled and the provision of medical and social assistance to them has been created.
It should be noted that on 15 October 2020, the Law “On the rights of persons with disabilities” was adopted. This document fully protected the rights of people with disabilities, they became active and equal members of society.
In accordance with the law, another relevant issue for people with disabilities was resolved – improving the work of medical commissions. Thus, it is determined that the applicant will receive a decision within 10 calendar days. Medical examinations will be free of charge. Persons with disabilities will be treated on a preferential basis in outpatient and inpatient conditions, provided with prosthetic and orthopedic equipment.
Recently, the President signed a decree “On additional measures to support persons with disabilities and categories of the population in need of social protection”, aimed at further accelerating work in this direction.
According to the document, from April 1, 2022, the minimum amount of disability benefits paid to disabled citizens, as well as disability pensions for incomplete work experience, taking into account additional payments, will increase from 440,000 to 622,000 UZS.
A new benefit is also introduced for persons caring for disabled children under 18 who need constant care, in the amount of 500,000 UZS per month. The care allowance can be issued through the public services center, or by contacting the Single Interactive Portal of Public Services, the allowance will be paid by the district (city) departments of the Extrabudgetary Pension Fund.
In a word, the tasks outlined by the documents will serve to further improve the system of social support for families raising children in need of constant care, the introduction of new approaches to the implementation of modern mechanisms of social assistance.