Ижтимоий ёрдамнинг замонавий механизмлари жорий қилинади
Юртимиз тараққиётининг янги даврида ижтимоий ҳимояга муҳтож аҳолини қўллаб-қувватлашга алоҳида эътибор қаратилмоқда Айниқса, ушбу масала давлат сиёсати даражасига кўтарилди. Кексалар ва ногиронларнинг турмуш даражасини яхшилаш, пенсия таъминоти ва ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштиришга йўналтирилган бир қатор давлат дастурлари қабул қилинди. Натижада ногиронлиги бўлган шахсларни манзилли ижтимоий ҳимоя қилиш, уларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатишнинг барқарор тизими яратилди.
Таъкидлаш жоиз, 2020 йил 15 октябрда “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисида”ги қонун қабул қилинди. Мазкур ҳужжат билан юртимиздаги ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари ҳар тарафлама ҳимоя қилинди, улар жамиятнинг фаол ва тенг ҳуқуқли аъзосига айланди, ташаббуслари рағбат топди.
Шунингдек, қонун асосида ногиронлиги бўлган шахсларни энг кўп қийнаб келаётган масала – тиббий текширув комиссиялари фаолияти такомиллашади, мурожаат қилувчи 10 календарь кунида хулосани олади. Тиббий текширувлар бепул амалга оширилади. Ногиронлиги бўлган шахслар амбулатор ва стационар тартибида имтиёзли даволанади, протез-ортопедия анжомлари билан таъминланади.
Куни кеча Президентимизнинг соҳадаги ишларни янада жадаллаштиришга қаратилган — “Ногиронлиги бўлган шахсларни ҳамда аҳолининг ижтимоий ҳимояга мухтож қатламларини қўллаб-қувватлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони имзоланди.
Унга мувофиқ, жорий йилнинг 1 апрелидан бошлаб меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган ногиронлик нафақаси ҳамда иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ногиронлик пенсиясининг энг кам миқдори қўшимча тўловни ҳисобга олган ҳолда 440 минг сўмдан 622 минг сўмга оширилади.
Шу билан бирга, ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларнинг парвариши билан банд бўлган боланинг қонуний вакилига ҳар ойда 500 минг сўм миқдорда нафақа тўланади. Парваришлаш нафақаси Давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари порталига қилинган мурожаатларга асосланиб бюджетдан ташқари Пенсия жамғармасининг туман (шаҳар) бўлимлари томонидан тайинланади ва тўлаб борилади.
Бир сўз билан айтганда, белгилаб берилган вазифалар доимий парваришга муҳтож бўлган болаларни парваришлаётган оилаларни давлат томонидан ижтимоий қўллаб-қувватлаш тизимини янада такомиллаштиришга, ижтимоий ёрдамнинг замонавий механизмларини амалга оширишда янги ёндашувларни жорий этишга хизмат қилади.

Современные механизмы социальной помощи
В новую эпоху развития нашей страны особое внимание уделяется поддержке населения, нуждающегося в социальной защите. В нашей стране этот вопрос поднят на уровень государственной политики. Принят ряд государственных программ, направленных на повышение уровня жизни пожилых людей и инвалидов, совершенствование пенсионной системы и социальной защиты. В результате создана устойчивая система адресной социальной защиты инвалидов, оказания им медико-социальной помощи.
Следует отметить, что 15 октября 2020 года был принят Закон «О правах лиц с инвалидностью». Этим документом были всесторонне защищены права людей с инвалидностью, они стали активными и равноправными членами общества.
Также в соответствии с законом был решен еще один актуальный вопрос для людей с инвалидностью – улучшение работы медицинских комиссий. Так, определено, что заявитель получит решение в течение 10 календарных дней. Медицинские осмотры будут осуществляется бесплатно. Лица с инвалидностью будут проходить лечение на льготной основе в амбулаторных и стационарных условиях, обеспечены протезно-ортопедическими средствами.
На днях Президент подписал указ «О дополнительных мерах по поддержке лиц с инвалидностью и категории населения, нуждающихся в социальной защите», направленный на дальнейшее ускорение работ в этом направлении.
Согласно документу, с 1 апреля 2022 года минимальный размер пособий по инвалидности, выплачиваемый нетрудоспособным гражданам, а также пенсии по инвалидности при неполном стаже работы с учётом доплаты вырастет с 440 тысяч до 622 тысяч сумов.
Также вводится новая льгота для лиц, осуществляющих уход за детьми-инвалидами до 18 лет, нуждающимися в постоянном уходе, в размере 500 тысяч сумов в месяц. Пособие по уходу можно оформить через центр госуслуг, либо через обращение в Единый интерактивный портал госуслуг, пособие будет выплачиваться районными (городскими) отделами Внебюджетного Пенсионного фонда.
Словом, намеченные документами задачи будут служить дальнейшему совершенствованию системы социальной поддержки семей, воспитывающих детей, нуждающихся в постоянном уходе, внедрению новых подходов в реализации современных механизмов социальной помощи.