Конституциявий қонун лойиҳасининг мазмун-моҳияти кенг жамоатчиликка етказилмоқда
Жорий йилнинг 28 – 29 июнь кунлари Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Спикери Н. Исмоилов “Ўзбекистон Республикасининг Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамасини ташкил этиш доирасида лойиҳада кўзда тутилган янги нормаларнинг мазмун-моҳиятини жамоатчиликка етказиш ва аҳолида ислоҳотларга дахлдорлик ҳиссини янада ошириш мақсадида Бухоро ва Навоий вилоятларида бўлди.
Бош қомусимизга киритилаётган янгиликлар, Конституциявий қонун лойиҳаси бўйича ўтказилаётган умумҳалқ муҳокамалари моҳиятига бағишланган учрашув дастлаб Бухоро давлат университетида ташкил этилди.
Унда халқ депутатлари вилоят Кенгаш депутатлари, сиёсий партияларнинг вилоятдаги раислари, маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари, вилоят олий таълим муассасаларининг ректорлари, профессор-ўқитувчилари ва ёшлари иштирок этди.
Таъкидланганидек, Конституциявий қонун лойиҳаси Бош қомусимизнинг 64 та моддасига 200 дан ортиқ ўзгартиришлар киритишни назарда тутади. Бундан ташқари, 6 та янги модда билан 16 та янги норма киритилмоқда. Уларнинг аксарияти мазмун-моҳиятига кўра, “инсон – жамият – давлат”, “Янги Ўзбекистон – ижтимоий давлат” деган тамойилларни конституциявий қоида сифатида муҳрлашга, халқпарвар давлат барпо этишга, инсон ҳуқуқларининг ҳимояси ва ижтимоий муҳофазасини кучайтиришга, ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини тўла таъминлашга қаратилган.
Учрашувда мамлакатимизда конституциявий ислоҳотлар ўз вақтида бўлаётганлиги ва ушбу ислоҳотлар халқимиз томонидан тўлиқ қўллаб-қувватланаётганлиги алоҳида таъкидланди. Шунингдек, Президентимизнинг Конституциявий комиссия аъзолари билан учрашувида илгари сурилган таклифлар ва ғоялар жамоатчилик томонидан жуда кўтаринкилик билан қабул қилинганлиги айтиб ўтилди.
Навоий давлат кончилик ва технологиялар университетида ҳам Конституциявий қонун лойиҳаси мазмун-моҳиятига бағишланган тадбирда Спикер Н. Исмоилов маъруза қилиб, янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясида белгиланган устувор вазифалар, халқпарвар давлатни барпо этиш, инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, қадр-қимматини янада самарали таъминлаш каби мақсадлар мамлакатимиздаги туб ислоҳотларга мос янги конституциявий-ҳуқуқий маконни яратиш заруратини юзага келтирганини таъкидлади.
Шунингдек, қонун лойиҳаси билан Конституцияга киритилиши таклиф этилаётган ҳуқуқий нормалар халқимизнинг эртанги фаровон ҳаёти учун мустаҳкам ҳуқуқий пойдевор бўлишини бир қатор ҳаётий мисоллар билан тушунтириб берди.
Тадбирда сўзга чиққанлар аҳолининг Конституциявий қонун лойиҳасини катта қизиқиш билан ўрганаётганини, умумхалқ муҳокамасида фаол иштирок этаётганини билдирди. Конституцияга киритилаётган ўзгартишлар эътироф этилиб, фуқаролар томонидан якдиллик билан маъқулланди.
Фуқаролар билан ўтказилган учрашув ва мулоқотлар якунида маҳаллий Кенгашлар депутатлари, вилоятдаги сиёсий партиялар раҳбарлари, маҳалла фуқаролар йиғинлари раислари, олий таълим муассасалари ректорлари ва бошқалар Конституциявий қонун лойиҳасининг умумхалқ муҳокамасини қуйи бўғинда ҳам уюшқоқлик билан ташкил этиш, қонун лойиҳасига киритилаётган янги нормаларнинг мазмун-моҳиятини жамоатчиликка етказишни асосий вазифа қилиб белгилаб олдилар.
Муҳокамалар жараёнида иштирокчилар Конституцияга киритилаётган ўзгаришлар бўйича ўз фикр ва таклифларини билдирдилар.

В основе проекта Конституционного закона — построение народного государства
В эти дни по всей республике проводится всенародное обсуждение проекта Конституционного закона «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан».
28-29 июня текущего года Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса Н. Исмоилов посетил Бухарскую и Навоийскую области с целью доведения до населения сути и значения норм, внесенных в данный документ, а также повышения активности населения в проводимых Конституционных реформах.
Так, в ходе встречи по обсуждению проекта Конституционного закона в Бухарском государственном университете, где приняли участие депутаты областного Кенгаша народных депутатов, председатели областных политических партий и сходов граждан махаллей, ректоры областных вузов, профессорско-преподавательский состав и молодежь, подробно разъяснены поправки, вносимые в Основной закон.
Отмечено, что проект Конституционного закона предусматривает внесение более 200 поправок в 64 статьи Основного закона. Кроме того, вносятся 6 новых статей, а с ними и 16 новых норм. Большинство из них направлены на закрепление в качестве конституционной нормы принципов «человек – общество – государство», «Новый Узбекистан – социальное государство», построение народного государства, усиление защиты прав человека и социальной защиты, обеспечение всесторонней защиты и интересов молодежи.
Также подчеркнута своевременность проводимых в стране Конституционных реформ, которые всецело поддерживаются нашим народом. Более того, представители общественности с большим воодушевлением встретили предложения и идеи, выдвинутые Президентом на встрече с членами Конституционной комиссии.
Очередным пунктом стал Навоийский государственный горно-технологический университет. Выступая в ходе встречи Спикер Н. Исмаилов подчеркнул, что в основе изменений и дополнений в Конституцию лежат задачи, изложенные в Стратегии развития Нового Узбекистана — это построение народного государства, более эффективное обеспечение прав и интересов человека, возвеличивание чести и достоинства граждан, что требует создания нового конституционно-правового пространства, соответствующего проводимым коренным реформам в стране.
На ряде жизненных примеров разъяснены важность и значение вносимых норм в проект Конституционного закона, которые станут прочной правовой основой благополучной жизни нашего народа.
Выступившие на мероприятии отметили высокий интерес и вовлеченность граждан к проводимым Конституционным реформам, которые изучив поправки в проект Конституционного закона, активно участвуют во всенародном обсуждении. Изменения и дополнения в Конституцию единогласно одобрены гражданами.
По итогам встреч с гражданами депутаты областного Кенгаша народных депутатов, председатели областных политических партий и сходов граждан махаллей, ректоры областных вузов и другие участники определили в качестве приоритетных задач организацию на местах и отдаленных районах всенародных обсуждений проекта Конституционного закона, донести до общественности суть новых норм данного документа.
В ходе обсуждений участники высказали свои мнения и предложения по вносимым изменениям в Конституцию.