Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XIII қурултойи бўлиб ўтди
2023 йил 29 май куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг XIII қурултойи бўлиб ўтди.
Қурултойда 2023 йил 9 июль куни бўлиб ўтадиган Ўзбекистон Республикаси Президенти сайлови миллий сайлов қонунчилигининг янги тамойиллари, умумэътироф этилган халқаро стандартлар асосида очиқ ва шаффоф ўтказилиши, сайлов кампанияси даврида барча сиёсий партиялар ва улар томонидан кўрсатилган номзодлар учун соғлом рақобат муҳити, тенг шароитлар таъминланиши таъкидланди.
Мамлакатимизда миллий сайлов қонунчилиги ва амалиёт бой амалий тажриба, халқаро сайлов стандартлари асосида такомиллашиб бораётгани, фуқароларнинг сиёсий-ҳуқуқий хабардорлиги ва фаоллиги ортгани демократик ислоҳотларни ривожлантиришга катта туртки бераётгани, мана шундай муҳим даврда ўтаётган Президент сайловида муносиб иштирок этиш Халқ демократик партиясининг ҳар бир аъзоси зиммасига катта масъулият юклаши қайд этилди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод кўрсатиш тўғрисидаги масала атрофлича муҳокама қилинди. Партия Марказий Кенгашининг жорий йил
12 май куни бўлиб ўтган пленумида Халқ демократик партиясидан партия Марказий Кенгаши раиси, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Спикери ўринбосари Улуғбек Илясович Иноятов номзодини илгари суриш ҳақида қарор қабул қилинган эди.
Шундан сўнг Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексига мувофиқ, Ўзбекистон Халқ демократик партияси ваколатли вакили Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида иштирок этишга ижозат сўраб Марказий сайлов комиссиясига ҳужжатларни топширди. Ҳужжатларни ўрганиб чиққан Марказий сайлов комиссияси ЎзХДПнинг 2023 йил 9 июль куни бўлиб ўтадиган Президент сайловида иштирок этиши учун ижозат берди.
Сўзга чиққан партия фаоллари Улуғбек Иноятов номзодини қўллаб-қувватладилар. Қурултойда номзод масаласи бўйича муҳокамалардан сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Халқ демократик партиясидан Улуғбек Илясович Иноятовни номзод сифатида кўрсатиш ҳақида қарор қабул қилинди.
Қурултойда Ўзбекистон Халқ демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзоднинг Дастури тўғрисидаги масала ҳам атрофлича муҳокама қилинди.
Номзод дастурида кўзланган асосий мақсад мамлакатимизда ижтимоий адолат, ижтимоий тенглик ва халқ ҳокимиятчилиги мезонларига мос келадиган демократик ижтимоий давлатни барпо этишдир.
Дастурда давлат ва жамиятни ривожлантириш, ҳуқуқлар ва имкониятлар тенглигини таъминлаш, кучли ижтимоий сиёсат юритиш йўналишларида 100 га яқин таклиф ва ташаббуслар илгари сурилмоқда. Хусусан, ижтимоий давлатчилик пойдевори, барқарор жамият ва фаровон турмуш асоси сифатида кучли ижтимоий сиёсат соҳасида пенсия тизимини такомиллаштириш, “Энг кам истеъмол харажатларини белгилаш тартиби тўғрисида”ги, “Кўп квартирали уйлар ва бошқа кўчмас мулк объектларини улуш қўшган ҳолда қуришда иштирок этиш тўғрисида”ги, “Уй-жой қурилишини давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тўғрисида”ги қонунларни қабул қилиш, тиббий хизматларни рақамлаштириш, мактаблар ўқув дастурларида чет тиллар ва IT бўйича ўқув соатларини кескин кўпайтириш, “мактаб солиғи”ни жорий этиш, ижара компенсация тизимини докторантларга нисбатан ҳам жорий этиш, пенсионерларнинг ҳаёт даражасини яхшилаш, уларнинг ижтимоий фаоллигини кучайтириш каби ташаббуслар илгари сурилмоқда.
Барқарор тараққиёт ва ижтимоий фаровонлик асоси сифатида ижтимоий йўналтирилган бозор иқтисодиётини шакллантириш мақсадида иқтисодиётда давлатнинг фаол роли ва иштирокини сақлаб қолиш, маҳаллий инвесторларга хорижий инвесторлар билан бир хил имтиёзлар бериш, қимматбаҳо мол-мулк учун солиқ жорий этиш, Интернет, ижтимоий тармоқлар орқали тижорий фаолият, реклама билан шуғулланаётганлар даромадларини солиққа тортиш, якка тартибдаги тадбиркорлар ва юридик шахслар шуғулланиши мумкин бўлган соҳаларни ҳамда ўзини ўзи банд қилган деб ҳисобланадиган фаолият турлари рўйхатини кенгайтириш каби ташаббуслар ўрин олган.
Қонун устуворлигини, тенглик ва инсон ҳуқуқларини таъминлаш гарови сифатида суд-ҳуқуқ ислоҳотларига ҳам номзод дастурида алоҳида эътибор қаратилган. Ушбу йўналишда вилоят, туман (шаҳар) судлари раисларининг ҳар йили ротация қилиш, одил судловни амалга оширишда ҳакамлар ҳайъати институтини жорий қилиш, соҳавий назорат органлари (инспекциялар) фаолиятини кучайтириш, фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини амалга оширилишида жамоатчилик назорати ва меҳнат инспекциясининг ролини ошириш, тартибга солинмаган пиёдалар ўтиш йўлакларини хатловдан ўтказиб, светофорлар билан жиҳозлаш бўйича дастур қабул қилиш каби бир қатор янги ва муҳим таклиф-ташаббуслар ўрин олган.
Номзоднинг дастурида ижтимоий тенгликка ва халқ ҳокимиятчилигига асосланган демократик бошқарув тизимини ислоҳ этиш бўйича ижро ҳокимияти томонидан муҳим ижтимоий-иқтисодий масалалар бўйича қарорлар қабул қилишда сиёсий партиялар фракциялари билан маслаҳатлашувлар ўтказиш, айрим давлат функцияларини босқичма-босқич фуқаролик жамияти институтларига ўтказиш, давлат бошқарувида фуқаролик жамияти институтларининг бевосита иштирокини кенгайтириш ҳамда сиёсий партиялар, уларнинг депутатлик бирлашмаларининг ҳуқуқ ва ваколатларини янада кенгайтириш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Дастурда очиқлик ва миллий манфаатлар устуворлигига асосланган конструктив ташқи сиёсат масаласига ҳам алоҳида эътибор қаратилган. Хусусан, ушбу йўналишда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро ҳужжатларга қўшилиш, Ташқи меҳнат миграцияси агентлигининг фаолиятида очиқлик ва ошкораликни таъминлаш ҳамда жамоатчилик назоратини кучайтириш каби таклифлар илгари сурилмоқда.
Қурултой делегатлари номзод дастури Халқ демократик партиясининг устувор дастурий ғоя ва мақсадларига мос эканини, дастурда партия электорати, аҳолининг эҳтиёжманд қатлами ҳуқуқ ва манфаатлари биринчи навбатда ҳисобга олингани қайд этилди.
Шу билан бирга, делегатлар номзод дастурини шакллантириш бўйича республикамизнинг барча ҳудудларида изчил иш олиб борилгани, партия аъзолари, хайрихоҳлар, бошланғич ташкилотлардан тортиб, ҳудудий кенгашларгача таклифлар олингани, дастурда партиянинг кўп минг сонли аъзолари фикри ва қарашлари ўз ифодасини топаётганини таъкидлашди.
Қурултойда Ўзбекистон Республикаси Президентлигига Халқ демократик партиясидан кўрсатиладиган номзоднинг дастури ҳам тасдиқланди.

29 мая 2023 года в Ташкенте состоялся XIII съезд Народно-демократической партии Узбекистана.
В нем приняли участие делегаты, избранные членами партии с регионов, члены Центрального совета партии, депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, активисты партии, эксперты и представители СМИ.
В повестку дня съезда внесены вопросы о выдвижении кандидатуры в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана, а также о предвыборной программе кандидата.
На съезде подчеркнуто, что выборы Президента Республики Узбекистан, которые состоятся 9 июля 2023 года, должны пройти открыто и прозрачно на основе новых принципов национального избирательного законодательства, общепризнанных международных стандартов, а также необходимость создания здоровой конкурентной среды и равных условий для всех политических партий и их кандидатов в ходе избирательной кампании.
Отмечено, что наше национальное избирательное законодательство и практика совершенствуются на основе богатого практического опыта и международных избирательных стандартов, большой толчок развитию демократических реформ придают возросшие политико-правовое сознание и активность граждан, и поэтому достойное участие в Президентских выборах, которые проходят в столь важный период, возлагает большую ответственность на каждого члена Народно-демократической партии.
На съезде подробно обсуждался вопрос о выдвижении кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана.
На состоявшемся 12 мая пленуме Центрального совета партии было принято решение о выдвижении кандидатуры от Народно-демократической партии — Председателя Центрального совета НДП Узбекистана, заместителя Спикера Законодательной палаты Олий Мажлиса Улугбека Ильясовича Иноятова.
После этого в соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан уполномоченным представителем Народно-демократической партии Узбекистана поданы документы в Центральную избирательную комиссию с просьбой о разрешении на участие в выборах Президента Республики Узбекистан. Изучив документы, Центральная избирательная комиссия дала разрешение на участие Народно-демократической партии Узбекистана в Президентских выборах 9 июля 2023 года.
Выступившие на мероприятии активисты партии поддержали кандидатуру Улугбека Иноятова. После обсуждений о кандидате, было принято решение о выдвижении на выборах Улугбека Ильясовича Иноятова кандидатом в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии.
На съезде обсуждался вопрос о Предвыборной программе кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии Узбекистана.
Основной целью программы кандидата является создание в нашей стране демократического социального государства, отвечающего критериям социальной справедливости, социального равенства и народной власти.
В Программе отражены более 100 предложений и инициатив по направлениям развития государства и общества, обеспечения равных прав и возможностей, проведения сильной социальной политики.
В частности, внедрение справедливой пенсионной системы в сфере обеспечения сильной социальной политики как основы социальной государственности, стабильного общества и благополучной жизни выдвинуты инициативы о принятии законов "О порядке установления минимальных потребительских расходов», «Об участии с долей в строительстве многоквартирных домов и других объектов недвижимости", "О государственной поддержке жилищного строительства" и "О гарантированном объеме медицинской помощи", а также о цифровизации медицинских услуг, резком увеличении в школьных программах учебных часов преподавания иностранных языков и IT, введении "школьного налога", внедрении системы компенсации арендной платы, повышении уровня жизни пенсионеров, усилении их социальной активности
Также в ней имеются такие инициативы, как сохранение активной роли и участия государства в экономике с целью формирования социально ориентированной рыночной экономики как основы устойчивого развития и социального благосостояния, предоставление местным инвесторам тех же льгот, что и иностранным инвесторам, введение налогов на ценное имущество, коммерческая деятельность через Интернет и социальные сети, налогообложение доходов лиц, занимающихся рекламой, расширение перечня сфер, которыми могут заниматься индивидуальные предприниматели и юридические лица, а также видов деятельности, которые входят в самозанятость, все взимаемые сборы направить в Государственный бюджет.
В программе кандидата в качестве гарантии обеспечения верховенства закона, равенства и прав человека также уделяется особое внимание судебной реформе. В данном направлении выдвинуты новые и важные предложения-инициативы, как ежегодная ротация председателей областных, районных (городских) судов, введение института суда присяжных при осуществлении правосудия, усиление деятельности контролирующих органов (инспекций), общественный контроль в реализация трудовых прав граждан и повышение роли трудовой инспекции, принятие программы по оснащению нерегулируемых пешеходных переходов светофорами.
В программе кандидата — проведение консультаций с фракциями политических партий при принятии исполнительной властью решений по важным социально-экономическим вопросам по реформированию демократической системы управления, основанной на социальном равенстве и народовластии, поэтапный передача отдельных государственных функций институтам гражданского общества, расширение прямого участия институтов гражданского общества в государственном управлении, а также расширение прав и возможностей политических партий, их депутатских объединений.
В программе также уделяется особое внимание вопросу конструктивной внешней политики, которая основана на приоритете открытости и национальных интересов. В частности, в этом направлении выдвигаются предложения по присоединению к международным документам в области прав человека, защите интересов и прав наших граждан, работающих за рубежом, обеспечению открытости и транспарентности в деятельности Агентства по внешней трудовой миграции, усилению общественного контроля.
Делегаты съезда отметили, что Предвыборная программа кандидата соответствует приоритетным программным идеям и целям Народно-демократической партии, в программе учтены права и интересы электората партии и малообеспеченных слоев населения.
Наряду с этим делегаты отметили, что во всех регионах нашей республики проводилась последовательная работа по формированию программы кандидата, поступали предложения от членов партии, волонтеров, первичных организаций в областные советы, в программе нашли отражение взгляды и мнения тысяч членов партии.
На съезде также утверждена предвыборная программа кандидата в Президенты Республики Узбекистан от Народно-демократической партии.