Мутақиллик-бу сўз замирида қанчадан қанча машаққатли меҳнат ва синовли даврлар, ота-боболаримизнинг орзу ва ниятлари мужассам. Келажакка катта умид ва ишонч билан қараб, ҳамиша сабр-матонат билан яшаган ўзбек халқи ҳам 1991 йил 31 августда муқаддас орзусига эришди - Ватанимиз ўз давлат мустақиллигини қўлга киритди.
Мустақиллик йилларида кўҳна тарихимиз, бой меросимиз, миллий давлатчилигимиз, муқаддас динимиз, урф-одат ва анъаналаримиз қайта тикланди. Бугунги кунда меҳр-оқибат, бағрикенглик ҳамжиҳатлик каби олижаноб фазилатлар, миллий ва умумбашарий қадриятларга ҳурмат, Ватан тақдири ва келажагига дахлдорлик туйғуси юрагимизнинг туб-тубидан ўрин олди.
Мамлакатимизда мустақиллик йилларида олиб борилган кенг кўламли ислоҳотлар натижасида миллий давлатчилигимиз пойдевори мустаҳкамланиб, давлатимиз суверенитети, чегараларимиз дахлсизлиги таъминланди, жамиятимизда тинчлик ва осойишталик, миллатлараро тотувлик ва диний бағрикенглик муҳитини кучайтириш, қонун устуворлиги, инсон ҳуқуқ ва эркинликлари ҳамда манфаатларини рўёбга чиқариш бўйича улкан ишлар амалга оширилди.
Мустақилликка эришган кунимиздан буён халқимиз босиб ўтган машаққатли ва синовли даврларда амалга оширилган ишлар кўлами, эришилган ютуқлар, улкан марра ва натижалар салмоғи жуда катта. Энг муҳими, халқимизнинг дунёқараши ўзгарди, давлат ва жамиятни бошқариш ишларида фаоллиги ошмоқда ва бу албатта, келажакда янада салмоқли натижаларга эришиш учун кенг имкониятлар мавжудлигини англатади.
Ҳозирги вақтда мамлакатимизда яна бир Уйғониш жараёни кечмоқда, яъни “Янги Ўзбекистон” сўзи халқимизни улуғ мақсадлар сари руҳлантирмоқда.
Янги Ўзбекистон - бу янгича иқтисодий муносабатлар, янгича иқтисодий дунёқараш демакдир. Шу боис, мамлакатимиз иқтисодий тизими тўлиқ қайта қурилмоқда.
Бугунги кунда электрон карточкадаги пулларни банкоматлар орқали нақд пулга айлантириш, миллий валюта курсининг “қора бозор”да бир хил, банкларда эса бошқача бўлиши, хорижий валюталарни сотиб олиш, фуқароликка эга бўлиш, Ўзбекистоннинг исталган ҳудудидан уй-жой ва мол-мулк сотиб олиш ҳамда уларни рўйхатга қўйиш билан боғлиқ муаммолар бартараф этилди.
Юртимизда ижтимоий муаммоларни ҳал этишнинг мутлақо янги ва ўзига хос тизими яратилди, яъни “темир дафтар”, “аёллар дафтари”, “ёшлар дафтари”, “маҳаллабай” ва “хонадонбай” ишлаш усуллари жорий этилди. Шу асосда, ёрдам ва кўмакка муҳтож ҳар бир оила ва фуқаронинг, хотин-қизлар, ёшларнинг муаммолари ўз жойида аниқ ўрганилиб, вақтида ва самарали ҳал этилмоқда.
Мамлакатимизда ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг ҳуқуқий асослари мустаҳкамланди. Жорий йилнинг 30 апрель куни бўлиб ўтган референдум орқали қабул қилинган янгиланган Ўзбекистон Республикаси Конституциясида ижтимоий давлат тамойили мустаҳкамланди ҳамда давлатнинг ижтимоий соҳага оид масъулияти 3 баробарга ортди.
Ижтимоий қўллаб-қувватлашнинг аниқ манзилли хусусиятга эга экани ҳар бир муҳтож инсонга унинг реал эҳтиёжини ҳисобга олган ҳолда ёрдам кўрсатиш имконини бермоқда.
Шунингдек, давлат бюджетининг ижтимоий соҳага йўналтирилаётган маблағлари унинг яримини ташкил этиб, бугунги кунда 64,4 триллион сўм маблағлар мазкур соҳага йўналтирилган.
Мамлакатимизда ёшларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш, уларнинг таълим олиши, меҳнат қилиши, билим ва қобилиятини рўёбга чиқариши учун зарур шароитлар яратилмоқда.
Сўнгги йилларда болаларимизни мактабгача таълим билан қамраб олиш даражаси илгариги 27,7 фоиздан 3 баробарга ортиб, 72 фоизга етди, боғчалар сони эса қарийб 3 марта кўпайиб, 14 мингдан ошди.
Ҳозирги вақтда юртимизда “Янги Ўзбекистон мактаб остонасидан бошланади” деган ғоя асосида мактаб таълими тизимида ҳам катта ўзгаришлар амалга оширилмоқда. Тошкент шаҳрида ва ҳудудларимизда Президент мактаблари, ижод ва ихтисослашган мактаблар сони кўпайиб бормоқда.
Жорий йилнинг 1-ярим йиллигида ижтимоий харажатларнинг асосий қисмини ташкил этган таълим тизими харажатларига Давлат бюджетидан 30,1 трлн сўм ёки ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 6,2 трлн сўм кўп маблағ йўналтирилди.
Маҳаллаларда ташкил этилаётган касб-ҳунарга ўқитиш курсларида минглаб ўғил-қизларимиз меҳнат бозорида талаб юқори бўлган замонавий касб-ҳунарларни эгалламоқда.
Юртимизда ота-онасидан ажраган, меҳрга муҳтож болаларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг таълим-тарбия олиши, иш жойи ва уйига эга бўлиши, жамиятда муносиб ўрин топиши, “Меҳрибонлик уйлари”, махсус мактаб-интернатлар ва “Болалар шаҳарчаси”нинг моддий-техник базасини мустаҳкамлашга жиддий эътибор қаратилмоқда. Уларнинг муаммоларани ўрганиш ҳамда ҳал этиш, орзу-истакларини рўёбга чиқариш бўйича янги тизим – “Меҳр дафтари” жорий этилди. Биргина жорий йилнинг ўзида Давлат бюджетидан жисмоний ёки психик ривожланишда нуқсони бўлган болалар учун мактаб интернатларга 557,6 млрд. сўм, “Меҳрибонлик уйлари”га 21,6 млрд. сўм, болалар маҳаллаларига 4,8 млрд. сўм ажратилган.
Шунингдек, етим ва ота-она қарамоғидан маҳрум бўлган болаларни уй-жой билан таъминлаш бўйича тизимли чоралар кўрилди.
Мамлакатимизда кейинги йилларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш борасида сўз борганда, хотин-қизларнинг билим олиши, меҳнат қилиши, уларнинг соғлиғини сақлаш, истеъдод ва қобилиятини рўёбга чиқариш, оналик ва болаликни ҳимоя қилиш, гендер тенглик бўйича кенг кўламли ишлар амалга оширилмоқда.
Сўнгги йилларда юртимиз аҳолисининг қарийб ярмини ташкил этувчи хотин-қизларимиз ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган 24 та ҳужжат, жумладан 2 та қонун, Президентимизнинг 6 та фармон ва қарори, Вазирлар Маҳкамасининг 16 та қарори қабул қилингани биз аёлларга бўлган юксак эътибор ва ғамхўрлик ифодасидир.
Оғир ижтимоий аҳволдаги хотин-қизларга имтиёзли уй-жойлар берилиши, магистратурада тўлов-шартнома асосида ўқиётган хотин-қизларнинг контракт суммасини давлат бюджетидан қоплаб берилиши, 5 йил иш стажига эга хотин-қизлар тавсиянома асосида ўқишга қабул қилиниши ҳамда хотин-қизларга 7 йилга фоизсиз таълим кредити берилиши, бу яратилаётган шарт-шароитларнинг бир қисми холос.
Мамлакатимизда хотин-қизларнинг ижтимоий таъминотдан фойдаланиш ҳуқуқини таъминлаш, халқаро стандартларга мувофиқ ижтимоий суғурта орқали ҳомиладорлик ва туғиш нафақаларини тўлаб бериш тизими жорий этилди. Ушбу мақсадлар учун жорий йилнинг ўтган даврида хўжалик юритувчи субектларда ишловчи 7 732 нафар аёлларга 15,4 млрд сўмлик ҳомиладорлик ва туғиш нафақалари тўлаб берилди.
Хулоса ўрнида айтиш мумкин-ки, мамлакатимиз мустақиллиги байрами арафасида барча соҳа ва тармоқлар бўйича тараққиётимиз якунларини чуқур сарҳисоб қилиш имконияти бўлади. Амалга оширилаётган ислоҳотларнинг эса, санаб саноғига етиш қийин.
Ишонамизки, Янги Ўзбекистон жаҳон майдонида кучли салоҳият, муносиб обрў-эътиборга эга бўлган, ҳар томонлама обод ва фаровон мамлакатга айланади.

The independence of the country is a great blessing
Our ancestors’ hard work, testing periods, dreams, and intentions are embodied at the heart of independence. On August 31, 1991, the Uzbekistan people, who always lived patiently and looked to the future with great hope and confidence, achieved their sacred dream – our country gained independence.
Our ancient history, rich heritage, national statehood, sacred religion, customs, and traditions were revived during the years of independence. Today, noble qualities such as kindness, tolerance, solidarity, respect for national and universal values, and the feeling of belonging to the fate and future of the Motherland have taken place from the depths of our hearts.
As a result of large-scale reforms carried out in our country during the years of independence, the foundations of our national statehood were strengthened, and the sovereignty of our country and the inviolability of our borders were ensured. Large-scale work has been carried out to improve the atmosphere of peace and tranquility, inter-ethnic harmony and religious tolerance, the rule of law, human rights, and freedoms and interests in our society.
Since the day of our independence, the scale of the work carried out, the achievements, and the weight of the achievements and results during the difficult and trying times passed by our people are very significant. The most important thing is that the outlook of our people has changed, their activity in state and society management is increasing, and this certainly means ample opportunities to achieve more significant results in the future.
Currently, another Renaissance process is taking place in our country. The word “New Uzbekistan” inspires our people towards great goals.
New Uzbekistan means new economic relations and a new economic outlook. Therefore, the financial system of our country is being completely rebuilt.
Today, problems related to converting money on electronic cards into cash through ATMs, the fact that the exchange rate of the national currency is the same in the “black market” and different in banks, buying foreign currencies, obtaining citizenship, housing, and goods from any region of Uzbekistan, property purchase and registering have been eliminated.
A completely new and unique system of solving social problems was created in our country, that is, the “iron notebook”, “women’s notebook”, “youth notebook”, “mahallabay” and “khonadonbay” working methods were introduced.
The legal basis of social support in our country has been strengthened. In the renewed Constitution of the Republic of Uzbekistan, adopted through a referendum held on April 30 this year, the principle of the social state was strengthened, and the state’s responsibility in the social sphere increased threefold.
The fact that social support has a specific address makes it possible to assist every person in need, considering his actual needs.
Also, the state budget funds directed to the social sphere make up half of it, and today, 64.4 trillion UZS of funds are directed to this sphere.
Necessary conditions are being created in our country to ensure the rights and interests of young people for their education, work, and the realization of their knowledge and abilities.
In recent years, the level of coverage of our children with preschool education has tripled from 27.7% to 72%, and the number of kindergartens has increased almost 3 times to over 14,000.
At present, significant changes are being made in the school education system in our country based on the idea that “New Uzbekistan begins from school”. The number of presidential, creative, and specialized schools is increasing in Tashkent and our regions.
In the first half of this year, 30.1 trillion UZS or 6.2 trillion UZS more than in the corresponding period of the previous year were allocated to the education system’s expenses, which comprised the central part of social expenses.
Thousands of our boys and girls are learning modern professions in high demand in the labor market in vocational training courses organized in the neighborhoods.
In our country, serious attention is being paid to supporting children who are separated from their parents and need love, their education, getting a job and home, finding a worthy place in society, “Mercy Houses”, special boarding schools, and strengthening the material and technical base of “Children’s Town”. A new system for studying and solving their problems and making their dreams come true – “Mehr Daftari” was introduced. This year alone, 557.6 billion UZS was allocated from the state budget to boarding schools for children with physical or mental developmental disabilities, 21.6 billion UZS for “Mehribonlik Houses”, and 4.8 billion UZS for children’s neighborhoods.
Also, systematic measures were taken to provide housing for orphans and children deprived of parental care.
In the following years, when it comes to ensuring human rights and freedoms in our country, women’s education, work, healthcare, realization of talents and abilities, protection of motherhood and childhood, and extensive gender work on equality are underway.
In recent years, 24 documents, including 2 laws, 6 decrees and resolutions of the President, and 16 decisions of the Cabinet of Ministers, aimed at ensuring the rights and interests of our women, who make up about half of the population of our country, have been adopted. This is an expression of attention and care.
Providing preferential housing to women in complex social situations, covering the contract sum of women studying for the master’s degree based on a payment contract from the state budget, accepting women with 5 years of work experience to learn based on a recommendation letter, and 7-year interest-free education loan for women is only part of the conditions being created.
In our country, the system of ensuring the right of women to use social security and payment of pregnancy and childbirth allowances through social insurance in accordance with international standards has been introduced. For these purposes, this year, 15.4 billion UZS of pregnancy and childbirth allowances were paid to 7,732 women working in economic entities.
In conclusion, it can be said that on the eve of the Independence Day of our country, there will be an opportunity to thoroughly summarize the results of our development in all areas and sectors. It isn’t easy to enumerate the reforms being implemented.
We believe that New Uzbekistan will become an all-round prosperous country with strong potential and a decent reputation on the world stage.