Халқимиз фаровон яшаши керак!
Дунё мамлакатлари қаторида жаҳон ҳамжамиятига интеграциялашиб бораётган мамлакатимиз демократик ҳуқуқий давлат барпо этиш, фуқаролик жамиятини ривожлантириш сари салмоқли қадамлар қўймоқда.
Муҳтарам Президентимизнинг парламентга Мурожаатномаси хорижий давлатлар сиёсатшунослари, ватандош олимлар, оддий фуқаролар томонидан ҳам қизиқиш билан ўрганилмоқда. Бу мурожаат ижтимоий-иқтисодий ислоҳотлар билан бир қаторда сиёсий ислоҳотлар ҳақида ҳамдир.
Мурожаатномада турли соҳаларда амалга оширилиши зарур бўлган вазифалар қаторида аҳоли даромадлари ҳақида очиқ маълумотлар келтирилди.
Мамлакатимизда ижтимоий ҳимоя ва ёрдамга муҳтож аҳоли қатламига кам даромадлилар, кўп болали оналар, ногиронлар, ёлғиз қариялар, доимий иш билан таъминланмаганлар киради. Ҳар қандай жамиятда аҳолининг бундай тоифалари у ёки бу даражада учрайди. Адолатли жамият ҳамиша уларни ҳимоя қилишни ўз зиммасига олади. Шунинг учун ҳам Ўзбекистон мустақилликка эришганидан кейин кучли ижтимоий сиёсат юритди. Ижтимоий соҳага эътибор ҳозирги пайтда ҳам давлат сиёсатининг устувор йўналишларидан бири ҳисобланади.
Лекин йиллар давомида тирикчилик учун етарли даражада даромад тополмайдиган қатлам ҳақида маълумотлар очиқланмай келарди. Гўё биз тан олишни истамас эдик. Ваҳоланки, муаммони бекитиш билан ҳал этиб бўлмас экан. Давлатимиз раҳбари оғриқли муаммоларни очиқ айтиб, уларга ечим топиш учун курашиш ташаббусини илгари сурди.
Хусусан, Мурожаатномада камбағаллик, аҳоли даромади, иш ўринлари яратиш масалалари хусусида фикр билдирилди. Одамларни камбағалликдан чиқариш учун янгича тизим, аниқ дастур асосида ишлашимиз кераклиги айтиб ўтилди.
Маълумотга кўра, тирикчилик учун етарли даражада даромад топа олмайдиган, яъни камбағал тоифага кирувчилар мамлакатимизда жами аҳолининг 12-15 фоизини ташкил этаркан. Халқ демократик партияси шу тоифага кирувчи аҳолини қўллаб-қувватлаш, уларнинг ҳаётга мослашувчанлиги, малакаси ва ижтимоий-иқтисодий фаоллигини ошириш бўйича қатор вазифаларни белгилаган. Юртимизда яшаётган ҳар бир одам ҳеч бўлмаганда тириклик учун энг зарур эҳтиёжларни қаноатлантиришга етадиган даражада даромадга эга бўлиш имконияти ва ҳуқуқидан фойдалана олиши муҳим. Партиямиз бу масалага жуда принципиал қарайди.
Ҳаёт ҳамиша ҳаракатда. Айниқса, глобаллашув даврида ўзгаришлар шиддат билан кечмоқда. Ўзгариш ва янгиланишларга мослашолмаган инсон турмушда албатта қийинчиликларга дуч келишига гувоҳ бўлмоқдамиз. Жамият доимо олдинга интилаверар экан, у билан бирга онг ҳам тинимсиз ўзгариб бораверади. Бу тушунарли масала.
Аммо яна бир масала борки, камбағал одам ўз-ўзидан ўзгара олмайди, қуруқ даъват билан муаммоларни енгиб ўта олмайди. Давлат ва жамитя унга ёрдам қўлини узатиши, имконият яратиб бериши лозим. Давлат раҳбари давлат олдига шу вазифани қўйди. Яъни, энди камбағал инсонлар ҳаётда ўз йўлини топиши учун турли йўллар билан кўмак кўрсатиладиган бўлди.
Ислоҳот ким учун қилинади?
Жамиятнинг муайян қисми учун эмас, албатта, ҳар бир инсон.
Камбағалликни бартараф этиш шу тоифадаги инсонларни фаоллаштириш орқали бўлади. Ислоҳотлар масъулиятининг бир томони фуқаро зиммасига ҳам тушади. Давлат ва жамият кўмак бериши айни пайтда инсоннинг ўзи ҳам юксалишга интилиши зарур. Мурожаатномада илгари сурилган ғоя шу жиҳати билан ҳам аҳамиятли, деб ўйлайман.
Мамлакатимизда давлат бюджетининг асосий қисми айнан ижтимоий соҳага йўналтирилган ва бу қатъий қоидага изчил амал қилиб келиняпти. Лекин бугунги реал ҳаётимизда ҳар бир фуқаронинг дунёқарашини ўзгартирмас эканмиз, кўзланган натижага эришиш мушкул.
Шу билан бир қаторда фуқароларнинг даромад топишларига халақит қиладиган омилларга қарши курашишимиз зарур. Турли бюрократик тўсиқлар, иқтисодий ноҳақликларни тугатиш бўйича қонуний асослар мустаҳкамланиши керак.
Президентимиз қайд этганидек, “ҳамма ҳам тадбиркор бўла олмайди”, шу боис бу гуруҳдаги инсонларнинг муайян қисми учун давлат буюртмаси асосида ишлайдиган касаначилик уюшмалари ташкил этиш орқали муаммони енгиллаштириш мумкин.
Умумий хулоса сифатида Президент Мурожаатномасида илгари  сурилган вазифалар  халқимиз тақдирида тарихий бурилишга асос бўлади, деб айтишга ҳақлимиз.

Наша страна, которая как и другие страны мира активно и стремительно интегрируется в мировое сообщество, уверенно шагает по пути построения демократического правового государства, развития гражданского общества.
Послание Президента нашей страны Олий Мажлису вызвало большой интерес у политологов зарубежных стран, отечественных ученых, рядовых граждан. Это Послание - не только о социально-экономических, политическим реформах, но и кардинальных преобразованиях, происходящих в жизни страны и народа, мышлении и сознании людей.
В Послании Президента наряду с важнейшими задачами, которые предстоит реализовать в ближайшей перспективе в различных сферах, также представлена открытая информация о доходах населения.
Как известно в нашей стране граждане с низким доходом, многодетные семьи, инвалиды, одинокие престарелые, граждане, не обеспеченные постоянной работой, считаются нуждающимися в социальной защите слоями населения. Такая категория населения в той или иной степени существует в каждом обществе. Справедливое государство всегда берет на себя ответственность за их защиту. Поэтому, Узбекистан с первых лет обретения независимости избрал путь осуществления сильной социальной политики. На сегодняшний день социальная сфера также остается одной из приоритетных направлений государственной политики.
Однако, ни для кого не секрет, что на протяжении долгих лет информация о населении с низким доходом оставалась закрытой. Казалось, что мы просто не хотим принять и признать это. В то время, как утаивание проблемы лишь усугубило ситуацию. Сегодня глава нашего государства выступает за открытое признание болезненных проблем населения, активные действия на пути их решения.
Так, в Послании Президента Олий Мажлису были затронуты вопросы, касающиеся сокращения бедности в стране, увеличения доходов населения, создания рабочих мест. Глава государства отметил, что для достижения этих целей необходимо работать по абсолютно новой системе, на основе новых программ.
По имеющимся данным, в нашей стране 12-15 процентов населения не имеют достаточных источников дохода, то есть входят в категорию бедных . Народно-демократическая партия Узбекистана наметила ряд важных задач по поддержке именно такой категории населения, обеспечению их адаптации к жизни, повышению квалификации, социально-экономической активности. Очень важно, чтобы проживающий в нашей стране каждый человек имел возможность полноценно воспользоваться своим правом на получение дохода, достаточного для обеспечения его повседневных нужд и потребностей. Данный вопрос является для НДПУ принципиальным.
Мир стремительно движется вперед. В нынешнее время глобализации в нашей жизни происходят кардинальные изменения и преобразования. Человеку, не приспособленному к такому высокому темпу и новшествам, приходится нелегко в жизни. Чем стремительней движется вперед общество, тем активнее меняется мышление и сознание человека.
Однако, бедный человек не изменится сам по себе, он не в силах преодолеть все проблемы одним лишь призывом. Государство, общество обязаны протянуть ему руку помощи. Именно такую задачу глава нашего государства поставил перед государством. То есть, отныне бедным слоям населения будет оказываться помощь в различных направлениях, близкое содействие в нахождении своего места в жизни.
Для кого проводятся реформы?
Не для определенной категории людей, а для всех и каждого.
Сокращения бедности можно добиться путем повышения активности такой категории людей. Ведь ответственность за эффективную реализацию реформ ложится не только на государство, но и на самих граждан. Наряду с помощью государства и общества человек должен сам стремится к лучшей жизни. Именно это является сутью идеи, выдвинутой в Послании Президента страны.
В нашей стране основная часть бюджета направляется на развитие социальной сферы. Однако, если мы не изменим мировоззрение граждан, их отношение к имеющимся проблемам, не будем повышать их социальную активность, то добиться намеченного результата будет очень тяжело.
Мы также должны активно бороться с факторами, препятствующими получению дохода гражданами. Необходимо укрепить законные основы по устранению различных бюрократических преград и экономических несправедливостей.
Как отметил Президент, «не все имеют предпринимательские способности». Поэтому, проблему можно облегчить путем организации для определенной части такой категории граждан надомнических ассоциаций, работающих на основе государственного заказа.
Словом, мы имеем полное основание заявить, что задачи, выдвинутые в Послании Президента нашей страны Олий Мажлису, станут основой исторического поворота в жизни и судьбе нашего народа.