Сир эмаски, мамлакатимизда аҳоли сони йилдан-йилга ортиб бормоқда. Бу эса уй-жойга бўлган эҳтиёжни ҳам оширади. Шунинг учун аҳолини уй-жой билан таъминлаш, айниқса, уй-жойга муҳтож ёки кенгайтириш эҳтиёжи бўлган, кам таъминланган, етарли даромадга эга бўлмаган кишиларга енгилликлар яратиш мақсадида ипотека кредити бозоридаги қонунчилик такомиллаштирилиб, қатор имтиёз ва қулайликлар яратилди. Натижада бир неча йил олдин кимларгадир орзу бўлган уй сотиб олиш масаласи бугун қонуний ечимига эга бўляпти.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида кўриб чиқилаётган “Ипотека кредити бозорининг ривожлантирилиши ва кенгайтирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳам ана шундай яхшиликларга ишора, дейиш мумкин.
Парламент қуйи палатасидаги Ўзбекистон ХДП фракциясининг бугунги йиғилишида мазкур лойиҳа биринчи ўқишда муҳокама қилинди. Таъкидландики, ипотека бозорини узоқ муддатли ресурслар билан таъминлашда фақат давлат бюджети ёки ташқи қарз маблағларини жалб этмасдан ипотека бозоридаги воситалардан кенг фойдаланиш мақсадга мувофиқ.
Одатда банк ипотека кредитини ажратганидан сўнг ушбу маблағлар қайтишини 20 йил кутиши керак. Банклар ажратилган маблағлар айланмасини тезлаштириш учун ушбу кредитларнинг ўзини актив сифатида ишлатади (яъни уларни бошқа шахсга сотади ёки гаровга беради).
Гаров хатининг афзаллиги эса уни бошқа шахсга берганда ипотека кредити бўйича барча ҳуқуқлар автоматик равишда ушбу шахсга ўтади. Бунда кредит ва ипотека шартномаларига нотариал тартибда ўзгартириш киритиш ҳамда уларни давлат рўйхатидан ўтказиш талаб этилмайди.
Депутатлар лойиҳада таклиф этилаётган амалдаги қонунчиликда назарда тутилган гаров хати механизмини такомиллаштириш орқали ипотека бозорига узоқ муддатли ресурсларни жалб этиш ва ипотека кредитини актив сифатида муомалага киритиш бўйича меъёрни маъқуллади.
Шу билан бирга, гаров хатини расмийлаштириш, рўйхатдан ўтказиш ва айланмаси тартибини соддалаштириш зарурати борлиги қайд этилди. Шундан келиб чиқиб, гаров хатини расмийлаштириш, рўйхатдан ўтказиш ва айланмаси тартибини, ва тегишли равишда ипотекани қайта молиялаш жараёнини соддалаштириш учун, гаров хатини онлайн тартибда ёки давлат хизматлари марказларига бориш орқали расмийлаштириш имкониятини, шунингдек электрон гаров хати концепциясини жорий этиш бўйича фикрлар муҳокама қилинди.
Ҳозирги пайтда рўйхатдан ўтказувчи орган томонидан гаров хатини расмийлаштириш пайтида томонларнинг иштирок этиши, ариза берувчиларнинг Кадастр органларига тўғридан-тўғри мурожаат қилиши талаб қилинади, бу эса жиддий қийинчиликларни келтириб чиқаради. Лойиҳа билан гаров хатини онлайн тартибда ёки давлат хизматлари марказларига бориш орқали расмийлаштириш маъмурий харажатларни камайтириши ва вақтни тежаш имконини бериши ижобий қабул қилинди. Чунки бу орқали гаров хатидан фойдаланиш имконияти ошади.
Савол-жавоблар ва муҳокамалардан сўнг лойиҳа биринчи ўқишда маъқулланди.
Фракция йиғилишида “Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига назорат остидаги шахслар томонидан ҳуқуқбузарликлар содир этилишининг олдини олиш ҳамда бу йўналишда ички ишлар органларининг ваколатини кенгайтиришни назарда тутувчи қўшимча ва ўзгартиришлар киритиш тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ҳам кўриб чиқилди.
Унга кўра, ички ишлар органларида назорат остида турган махсус тоифа шахслар ўртасида қонун устуворлигини таъминлаш, улар онгида қонунга итоаткор хулқ-атворни, инсонга, меҳнатга, ижтимоий турмуш қоидалари ва анъаналарига ҳурмат муносабатини шакллантириш мақсадида Ўзбекистон Республикасининг Жиноят, Жиноят-ижроия ва Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексларига қуйидаги қўшимча ва ўзгартиришлар киритилиши таклиф этилмоқда.
Депутатлар қонун лойиҳасида кўрсатилаётган моддалар ва меъёрлар бўйича қизғин муҳокама ўтказди ва ўз фикр мулоҳазаларини билдирди.
Хусусан, Улуғбек Вафоев тушунтириш хатида ёзилган маълумотларга эътироз билдирди. Гап шундаки, таклиф этилаётган меъёрларни асослаш учун халқаро тажриба ўрганилган. Аммо қонун ташаббускорлари таклиф этилаётган ўзгартиришлар қайси мамлакатларда борлиги ва у ерда қанчалик ўзини оқлаганини эмас, аксинча, қайси мамлакатларда бу амалиёт қўлланилмаслиги ҳақидаги маълумотлар киритган. Бу эса депутатларнинг ўрганиши, фикр билдириши ва лойиҳа юзасидан қарор қабул қилишда тушунмовчиликни, иккиланишни юзага келтиради.
Шунингдек, ҳар қандай янгилик, ўзгариш жиноятнинг оқибатлари билангина курашмасдан, профилактикага ҳам хизмат қилиши зарурлиги таъкидланди. Бунинг учун, жиноят содир этилган ҳудуддаги профилактика инспекторининг ишга масъулиятсизлиги учун чораларни кучайтириш, ўта оғир жиноят содир этган шахсларнинг пробацияга олинишини қайта кўриб чиқиш каби масалаларда фикрлар билдирилди.
Қатор фикр-мулоҳазалар, навбатдаги ўқишгача қадар кўриб чиқиладиган ҳамда инобатга олиниши керак бўлган таклифлардан сўнг депутатлар лойиҳани концептуал жиҳатдан қўллаб-қувватлади.

Не секрет, что в нашей страны с каждым годом увеличивается количество населения. В результате возрастает потребность в жилье. Поэтому в целях обеспечения населения жильем, особенно тех, кто нуждается в жилье или в расширении жилья, малообеспеченных людей, не имеющих достаточных доходов, усовершенствовано законодательство на рынке ипотечного кредитования и введен ряд льгот и созданы удобства. В результате вопрос покупки дома, о котором несколько лет назад некоторые люди только мечтали, сегодня имеет законное решение.
Можно сказать, что рассматриваемый в Законодательной палате Олий Мажлиса проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые нормативно-правовые акты Республики Узбекистан в связи с развитием и расширением рынка ипотечного кредитования» является также является подтверждением такого рода добрых дел.
На заседании фракции Народно-демократической партии Узбекистана в нижней палате парламента состоялось обсуждение этого законопроекта в первом чтении. Отмечалось, что при обеспечении ипотечного рынка долгосрочными ресурсами целесообразно привлечение не только средств государственного бюджета или внешнего долга, а широкое использование инструментов ипотечного рынка.
Обычно после выдачи ипотечного кредита банку приходится ждать возврата этих средств в течение 20 лет. Банки для ускорения оборота выделенных средств сами используют эти кредиты в качестве активов (то есть продают или закладывают их другому лицу).
Преимущество ипотечного гарантийного письма заключается в том, что при его передаче другому лицу все права на ипотечный кредит автоматически переходят к этому лицу. В этом случае не требуется вносить изменения в кредитный и ипотечный договоры в нотариальном порядке и передавать их на государственную регистрацию.
Депутаты утвердили предлагаемую в проекте норму по привлечению долгосрочных ресурсов на ипотечный рынок и введению ипотечного кредита как актива в обращение путем совершенствования механизма гарантийных писем, предусмотренного действующим законодательством.
При этом отмечалось, что необходимо упростить процедуру оформления, регистрации и обращения гарантийного письма. Исходя из этого, в целях упрощения процесса выдачи, регистрации и обращения гарантийного письма и, соответственно, процесса рефинансирования ипотеки, предусмотрена возможность оформления ипотечного письма онлайн режиме или путем посещения центров государственных услуг, а также обсуждались мнения о внедрении концепции электронного гарантийного письма.
В настоящее время регистрирующий орган требует участия сторон при выдаче гарантийного письма, а также непосредственного обращения заявителей в кадастровые органы, что вызывает серьезные трудности. В рамках проекта было положительно воспринято, что оформление гарантийного письма в онлайн режиме или путем посещения центров обслуживания населения снижает административные расходы и экономит время. Вместе с тем, это увеличит возможность использования гарантийного письма.
После вопросов и ответов, обсуждений проект закона был принят в первом чтении.
На заседании фракции также был рассмотрен проект закона «О внесении в некоторые нормативно-правовые акты Республики Узбекистан дополнений и изменений, предусматривающих предупреждение нарушений со стороны подконтрольных лиц и расширение полномочий органов внутренних дел в этом направлении».
Согласно этому документу, в целях обеспечения среди особой категории лиц, находящихся под контролем органов внутренних дел, приоритета закона, формирования в их сознании законопослушное поведение, уважение к людям, труду, правилам и традициям общественной жизни, предлагается внесение в Уголовный, Уголовно-процессуальный кодексы Республики Узбекистан ряд дополнений и изменений.
Депутаты активно обсудили статьи и нормы законопроекта и высказали свои мнения.
В частности, Улугбек Вафоев выразил возражение против данных, изложенных в пояснительном письме. Дело в том, что для обоснования предлагаемых норм изучен международный опыт. Но инициаторы закона не включили информацию о том, в каких странах предложены эти изменения и насколько хорошо они там себя оправдали, а наоборот, о том, в каких странах подобная практика не применяется. Это порождает недоразумения и колебания в изучении, выражении мнений и принятии решений по проекту депутатами.
Вместе с тем, было подчеркнуто, что любые инновации и изменения должны не только касаться последствий преступности, но и служить ее профилактике. Для этого были высказаны мнения по таким вопросам, как усиление мер за безответственность инспектора по профилактике в районе совершения преступления, пересмотр условий взятия на пробацию лиц, совершивших тяжкое преступление.
После ряда отзывов, предложений, которые следует рассмотреть и учесть до следующего чтения, депутаты концептуально поддержали проект.