Бугун Марказий сайлов комиссияси томонидан сиёсий партияларнинг ваколатли вакиллари рўйхатга олиниб, уларга мандатлар «Е-сайлов» ахборот тизими орқали электрон шаклда берилди.
Қонунчилигимизга кўра, сиёсий партия сайловда иштирок этиши учун сайлов кампанияси бошлангани эълон қилинган кундан камида тўрт ой олдин Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан рўйхатга олинган бўлиши лозим.
Шу билан бирга, ўзининг сайловда иштирок этишини қўллаб-қувватловчи камида қирқ минг сайловчининг имзосини тўплаган ҳолда депутатликка номзодлар кўрсатиши мумкин.
Шундан келиб чиқиб, Марказий сайлов комиссияси томонидан Ўзбекистон Халқ демократик партиясининг ваколатли вакилига партиянинг сайловда иштирок этишини қўллаб-қувватловчи сайловчилар имзосини тўплаш учун белгиланган намунадаги имзо варақалари топширилди.
Маълумки, битта маъмурий-ҳудудий тузилмада (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят, Тошкент шаҳри) сиёсий партия қирқ минг сайловчининг кўпи билан саккиз фоиз имзосини тўплаши мумкин.
Сайловчилар имзосини тўплаш Ўзбекистон ХДПнинг 10 мингдан ортиқ бошланғич ташкилотларида, иш, хизмат, ўқиш, яшаш жойида, сайловолди тадбирларида, шунингдек, ташвиқот юритиш ва имзо тўплаш қонун билан тақиқланмаган бошқа жойларда амалга оширилиши кўзда тутилган.

Центральной избирательной комиссией зарегистрированы уполномоченные представители политических партий, и мандаты им были переданы через информационную систему «Е-сайлов» в электронном формате.
В соответствии с законодательством, для участия в выборах политическая партия должна быть зарегистрирована Министерством юстиции Республики Узбекистан за четыре месяца до объявления о начале избирательной кампании.
Вместе с тем, она может выдвинуть своих кандидатов в депутаты, собрав подписи не менее сорока тысяч избирателей, поддерживающих ее участие в выборах.
Исходя из этого, Центральной избирательной комиссией уполномоченному представителю Народно-демократической партии Узбекистана переданы бланки подписных листов указанного образца для сбора подписей избирателей, поддерживающих участие политической партии в выборах.
Как известно, с одной административно-территориальной структуры (Республика Каракалпакстан, область, город Ташкент) политическая партия может собрать не более восьми процентов подписей сорока тысяч избирателей.
Планируется проведение сбора подписей в более 10 тысячах первичных организациях НДП Узбекистана, а также по месту работы, службы, учебы, жительства, на предвыборных мероприятиях, а также в других местах, где агитация и сбор подписей не запрещены законом.