Бугун Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракциясининг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди. Фракция аъзолари Микромолиялаштириш соҳаси такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисидаги қонун лойиҳасини биринчи ўқишда муҳокама қилдилар.
Соҳа мутахассисларининг таъкидлашича, нобанк кредит ташкилотлари фаолиятига нисбатан ўрнатилган айрим чекловлар, шу жумладан қўшимча молиявий ресурслар жалб этиш имкониятларининг чекланганлиги мазкур ташкилотлар томонидан кенг доирадаги истеъмолчиларга микромолиявий хизматларнинг кўрсатилишига тўсқинлик қилмоқда.
Шу билан бирга, етарли салоҳиятга эга микромолия ташкилотларининг тижорат банкига босқичма-босқич “ўсиши” учун имкониятларнинг мавжуд эмаслиги соҳага оид қонун ҳужжатларини қайта кўриб чиқишни тақозо этмоқда. Ушбу Қонун билан микромолия ташкилотлари ва тижорат банклари ўртасида “занжир” яратиш, шунингдек микромолия ташкилотлари учун қўшимча молиявий ресурслар жалб қилиш имкониятини йўлга қўйиш, микромолия ташкилотларини микромолия банкларига ва микромолия банкларини тижорат банкларига ҳамда аксинча трансформация қилишнинг ҳуқуқий асоси яратилмоқда.
Шундан келиб чиққан ҳолда, Ўзбекистон Республикасининг “Банклар ва банк фаолияти тўғрисида”ги, “Ўзбекистон Республикасининг Марказий банки тўғрисида”ги, “Лицензиялаш, рухсат бериш ва хабардор қилиш тартиб-таомиллари тўғрисида”ги ва “Нобанк кредит ташкилотлари ва микромолиялаштириш фаолияти тўғрисида”ги қонунларига тегишли ўзгартириш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Қонун лойиҳасида микромолия банки тушунчаси, микромолия банки томонидан амалга ошириладиган фаолият турлари, микромолия банки устав капиталининг энг кам миқдори, Марказий банк томонидан микромолия банки фаолиятини тартибга солиш белгиланмоқда.
Депутатлар мазкур қонун лойиҳаси қабул қилиниши аҳолининг кенг қатламлари тадбиркорлик ташаббуслари қўллаб-қувватланишига, ҳудудларда микромолиявий хизматлардан фойдаланиш кўламининг ошишига хизмат қилишни эътироф этган ҳолда айрим муҳим масалалар юзасидан ойдинлаштирувчи саволлар билан ҳам мурожаат қилишди. Қонун лойиҳасини янада такомиллаштириш юзасидан фикрлар, таклифлар билдирилиб, ҳужжат биринчи ўқишда қабул қилинди.
Йиғилишда шунингдек, фракция ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазири Б. Мусаевнинг «2024 йилда янги иш ўринларини ташкил этиш ва аҳоли бандлигига кўмаклашиш дастурининг ижроси бўйича амалга оширилаётган ишлар тўғрисида»ги ахборотини эшитиш ҳақидаги масала ҳам муҳокама қилинди ва маъқулланди.

Today, the faction of the People’s Democratic Party of Uzbekistan met in the Legislative Chamber of the Oliy Majlis. In the first reading, members of the faction discussed the draft law on introducing amendments and additions to some legislative documents of the Republic of Uzbekistan to improve microfinancing.
Industry experts say that certain restrictions on the activities of non-bank credit organizations, including limited opportunities to attract additional financial resources, prevent these organizations from providing microfinance services to a wide range of consumers.
At the same time, the lack of opportunities for the gradual growth of microfinance organizations with sufficient potential into commercial banks requires a revision of the legislation related to the sector. With this Law, a chain between microfinance organizations and commercial banks and the possibility of attracting additional financial resources for microfinance organizations are being created, ensuring the legal basis for the transformation of microfinance organizations into microfinance banks and commercial banks and vice versa.
Based on this, the Laws of the Republic of Uzbekistan “On Banks and Banking Activities”, “On the Central Bank of the Republic of Uzbekistan”, “Licensing, Permitting and Notification Procedures” and laws on “Non-bank credit organizations and microfinancing activities” are being amended and supplemented.
The draft law defines the concept of a microfinance bank, the types of activities performed by a microfinance bank, the minimum amount of authorized capital of a microfinance bank, and the regulation of the activities of a microfinance bank by the Central Bank.
Recognizing that adopting this draft law will support the general population’s entrepreneurial initiatives and increase the scope of use of microfinance services in the regions, the deputies also asked clarifying questions about some important issues. Opinions and suggestions regarding the further improvement of the draft law were expressed, and the document was accepted in the first reading.
At the meeting, on the faction’s initiative, the issue of reducing poverty and hearing the information of the Minister of Employment B. Musayev “On the implementation of the program to create new jobs and support the population’s employment in 2024” was also discussed and approved.