Халқ депутатлари Улуғнор тумани Кенгашидаги ЎзХДП гуруҳи раҳбари Ихтиёр Қурчиев ташаббуси билан “Ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш тизимини тубдан такомоллаштириш чора-тадбирлар тўғрисидаги” масала Ижтимоий-маданий ривожлантириш масалалари доимий комиссияси йиғилишида кўриб чиқилди
Йиғилишда дастлаб назорат-таҳлил натижалари кўриб чиқилди. ЎзХДП гуруҳи аъзоларининг қайд этишича, тумандаги жами 46 та ташкилот, корхона ва муассасаларда 42 та квоталанган иш ўрни тасдиқланган. Ҳозирда тумандаги 8 та ташкилотдаги квоталаланган иш ўринларида ногиронлиги бўлган фуқаролар ишлаб келмоқда. Лекин шунга қарамасдан, 3 та ташкилотда бирорта ҳам квоталанган иш ўринлари тасдиқланмаган.
Туман бандликка кўмаклашиш маркази тумандаги квоталанган иш ўринларига тегишли тоифадаги фуқароларнинг ишга қабул қилиниши юзасидан етарли назорат ишларини олиб бормагани оқибатида ушбу йўналишдаги қарорларнинг бажарилишини таъминлаш иши ўз ҳолига ташлаб қўйилган.
Жумладан «Таза худуд» Улуғнор туман филиали, Улуғнор туман «Обордонлаштириш» бўлими ташкилотлари раҳбарлари билан ўтказилган суҳбат давомида улар квоталаланган иш ўринлари тўғрисида етарли маълумот ва билимга эга эмаслиги маълум бўлди.
Йиғилишда ногиронлиги бўлган шахсларни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш бўйича олиб борилаётган ишлар атрофлича таҳлил этилди, бу борадаги хато ва камчиликлар очиқ-ойдин муҳокама этилди. Билдирилган таклиф ва тавсиялар асосида тегишли қарорлар қабул қилинди. Масъул раҳбарларга аниқ вазифалар юклатилди.
Хусусан, туман ҳокимининг биринчи ўринбосарлари К.Набиев ўринбосари Н.Жобборова, А.Умаров, Ж.Сатторовларга ногиронликни белгилаш ва тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш соҳасида ваколатли давлат органлари фаолиятининг очиқлиги ва шаффофлигини таъминлаш, ногиронлиги бўлган шахсларга тиббий-ижтимоий ёрдам кўрсатиш ва уларни ижтимоий реабилитация қилиш соҳасида давлат-хусусий ва ижтимоий шерикликни ривожлантириш, тиббий-ижтимоий муассасаларнинг моддий-техника базасини мустаҳкамлаш, протез-ортопедия буюмлари ва техник реабилитация воситалари билан таъминланганлик даражасини доимий назорат қилиш вазифаси топширилди.
Халқ депутатлари назоратини олиб бориш кераклиги ҳамда масаланинг муҳимлигини инобатга олиб, уни халқ депутатлари туман Кенгашининг навбатдаги сессияси кун тартибига киритиш юзасидан қарор қабул қилинди.

По инициативе руководителя партийной группы НДПУз в Улугнарском районном кенгаше народных депутатов Ихтиёра Курчиева вопрос «О мерах по коренному совершенствованию системы государственной поддержки лиц с инвалидностью» был рассмотрен на заседании постоянной комиссии по вопросам социально-культурного развития.
Заседание началось с рассмотрения результатов контрольно-аналитической деятельности. Как отметили члены партийной группы, в действующих в районе 46 организациях, предприятиях и учреждениях утверждены 42 квотных рабочих мест. В настоящее время лица с инвалидностью трудятся в квотных рабочих местах 8 организаций района. Однако, в трех организациях не утверждено ни одно квотное рабочее место.
Районным центром содействия занятости не проведен соответствующий контроль за обеспечением приема на работу соответствующей категории граждан в квотные рабочие места, в результате чего не выполняются требования постановлений в данном направлении.
Так, в ходе беседы руководители Улугнарского районного филиала организации «Тоза худуд» и Улугнарского районного отделения «Ободонлаштириш» заявили, что не располагают достаточной информацией, касательно квотных рабочих мест.
В ходе мероприятия также была подробно проанализирована работа, проводимая по поддержке лиц с инвалидностью со стороны государства, открыто обсуждены допускаемые в данном вопросе ошибки и недостатки. На основе высказанных предложений и рекомендаций приняты соответствующие решения. На ответственных лиц возложены конкретные задачи.
С учетом необходимости проведения контроля народных депутатов и важности данного вопроса, принято решение о его включении в повестку дня очередной сессии районного кенгаша народных депутатов.