Нуриддинжон ИСМОИЛОВ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери:
— Шу кунлардаги ўзгаришлар, янгиланишларга барчамиз гувоҳ бўляпмиз. Президентимизнинг Олий Мажлис депутатлари, сиёсий партия вакиллари билан бўлган учрашувларида белгиланган вазифалар, билдирилган таклифлар босқичма-босқич амалга ошмоқда. Айниқса, охирги уч йил давомида Қонунчилик палатаси фаолияти тубдан ўзгарди. Давлатимиз раҳбари бизга кутмаган катта-катта имконият ва ваколатларни ишониб топширди. Парламент назорати йўналишидаги ишимиз деярли қайта кўриб чиқилди. Ҳар ойда ҳукумат соати ўтказилмоқда. Вазирлар фаолиятлари юзасидан депутатлар олдида ҳисоб бермоқда. Бир пайтлар Сенат йиғилиши эълон қилинганда қонун лойиҳаларини етказиб беролмасдик. Ҳозир 40 та қонун лойиҳаси қўлимизда турибди. Қонунлар сони билан бирга моддалар кўлами ҳам ортган. Вазирлик ва идора вакиллари депутатлардан қонунни ўтказиб беришни сўрашмоқда. Бу парламентда уч йилда бўлган ўзгаришлар, холос.
Айтиш лозимки, кейинги чақириқдаги Қонунчилик палатаси депутатларига ҳам осон бўлмайди. Уларнинг зиммасига янада кўпроқ масъулият юкланади. Олдимизда бажариладиган ишлар кўп. Масалан, тиббиёт соҳаси, бирламчи тиббий-санитария ёрдамини янада такомиллаштириш лозим. Эндиликда вилоятларда биттадан намунали туман ташкил этилади. Галдаги вазифа мамлакатимиздаги барча туманларда аҳоли учун ҳавас қилгудек турмуш шароити яратишдир. Тан олиш керак, ҳали интернет тармоғи уланмаган тиббий масканлар, ҳатто компьютер ўрнатилмаган поликлиникалар мавжуд.
Очиқ тан оламиз, биз бажарилган кўпгина ишларимизни, ташаббусларимизни етарли даражада кўрсатиб беролмаяпмиз. Ғалла бўйича бозор муносабатларига ўтиш борасида 52 депутат жойларда бўлди, ўрганди. Зарур деб топилган жойларда ижтимоий ёрдамга муҳтож қатлам манфаати ҳақида қайғурилди, кўмак берилди. Натижада ҳукумат томонидан бу тоифага ажратиладиган маблағни оширишга эришилди.
Яна бир муҳим жиҳат шундаки, сайловларга киришда биз ОАВлар билан ишлаш, журналистларнинг мавжуд муаммоларга эътиборини қаратиш йўлларини қидиришимиз лозим.

Nuriddinjon ISMOILOV, Speaker of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis:
- Today, each of us is witnessing cardinal reforms and large-scale transformations. The important tasks and proposals forwarded by the President of our country during meetings with deputies of the Oliy Majlis and representatives of political parties are being implemented stage by stage. Over the past three years, dramatic changes have occurred in the activities of the Legislative Chamber. The Head of our state showed us high confidence, provided great opportunities and powers. Our work towards parliamentary oversight was revised. “Government hours” are organized every month. Ministers report on their work to deputies. Previously, when a Senate meeting was announced, we could at best submit one or two draft laws. Now we have 40 such projects in our hands. Representatives of ministries and agencies are asking deputies to implement this or that law. And these are the changes that have occurred in just three years.
It should be noted that it will not be easy for deputies of the next convocation. They will be given an even more important responsibility. There are still many tasks ahead of us. For example, it is necessary to improve the medical sphere, primary healthcare. From now on, a model district will be organized in each region. Our next task is to create decent living conditions for the population in all regions of our country. There are many more medical institutions that are not connected to the Internet, and some do not even have computers.
Unfortunately, we are not able to fully show the work implemented by us, the realized initiatives. 52 of our deputies visited places on the issue of transition to market relations in the grain industry, studied the situation. The population in need was provided with necessary assistance. An increase in funds allocated by the government of this category of the population has been achieved.
There is very little time left before the election. We must intensify our work with the media and draw the attention of journalists to pressing problems concerning the population.