Нуриддинжон ИСМОИЛОВ, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси спикери:
— Шу кунлардаги ўзгаришлар, янгиланишларга барчамиз гувоҳ бўляпмиз. Президентимизнинг Олий Мажлис депутатлари, сиёсий партия вакиллари билан бўлган учрашувларида белгиланган вазифалар, билдирилган таклифлар босқичма-босқич амалга ошмоқда. Айниқса, охирги уч йил давомида Қонунчилик палатаси фаолияти тубдан ўзгарди. Давлатимиз раҳбари бизга кутмаган катта-катта имконият ва ваколатларни ишониб топширди. Парламент назорати йўналишидаги ишимиз деярли қайта кўриб чиқилди. Ҳар ойда ҳукумат соати ўтказилмоқда. Вазирлар фаолиятлари юзасидан депутатлар олдида ҳисоб бермоқда. Бир пайтлар Сенат йиғилиши эълон қилинганда қонун лойиҳаларини етказиб беролмасдик. Ҳозир 40 та қонун лойиҳаси қўлимизда турибди. Қонунлар сони билан бирга моддалар кўлами ҳам ортган. Вазирлик ва идора вакиллари депутатлардан қонунни ўтказиб беришни сўрашмоқда. Бу парламентда уч йилда бўлган ўзгаришлар, холос.
Айтиш лозимки, кейинги чақириқдаги Қонунчилик палатаси депутатларига ҳам осон бўлмайди. Уларнинг зиммасига янада кўпроқ масъулият юкланади. Олдимизда бажариладиган ишлар кўп. Масалан, тиббиёт соҳаси, бирламчи тиббий-санитария ёрдамини янада такомиллаштириш лозим. Эндиликда вилоятларда биттадан намунали туман ташкил этилади. Галдаги вазифа мамлакатимиздаги барча туманларда аҳоли учун ҳавас қилгудек турмуш шароити яратишдир. Тан олиш керак, ҳали интернет тармоғи уланмаган тиббий масканлар, ҳатто компьютер ўрнатилмаган поликлиникалар мавжуд.
Очиқ тан оламиз, биз бажарилган кўпгина ишларимизни, ташаббусларимизни етарли даражада кўрсатиб беролмаяпмиз. Ғалла бўйича бозор муносабатларига ўтиш борасида 52 депутат жойларда бўлди, ўрганди. Зарур деб топилган жойларда ижтимоий ёрдамга муҳтож қатлам манфаати ҳақида қайғурилди, кўмак берилди. Натижада ҳукумат томонидан бу тоифага ажратиладиган маблағни оширишга эришилди.
Яна бир муҳим жиҳат шундаки, сайловларга киришда биз ОАВлар билан ишлаш, журналистларнинг мавжуд муаммоларга эътиборини қаратиш йўлларини қидиришимиз лозим.

Нуриддинжон ИСМОИЛОВ, Спикер Законодательной палаты Олий Мажлиса:
- Сегодня каждый из нас становится свидетелем кардинальных реформ и больших преобразований. Поэтапно реализуются важные задачи и предложения, выдвинутые Президентом нашей страны в ходе встреч с депутатами Олий Мажлиса, представителями политических партий. За последние три года кардинальные изменения произошли и в деятельность Законодательной палаты. Глава нашего государства оказал нам высокое доверие, предоставил большие возможности и полномочия. Пересмотрена наша работа в направлении парламентского надзора. Каждый месяц организуются «Правительственные часы». Министры выступают с отчетами о своей работе перед депутатами. Раньше, когда объявлялось заседание Сената, мы в лучшем случае могли представить один или два проекта закона. Сейчас у нас в руках – 40 таких проектов. Представители министерств и ведомств просят депутатов провести тот или иной закон. И это изменения, произошедши всего за три года.
Следует отметить, что депутатам следующего созыва придется нелегко. На них будет возложена еще более важная ответственность. Перед нами – еще много задач. Например, необходимо усовершенствовать медицинскую сферы, первичную медико-санитарную помощь. Отныне, в каждой области будет организован образцовый район. Наша следующая задача – во всех районах нашей страны создать достойные условия жизни для населения. Еще много медицинских учреждений, которые не подключены к сети Интернет, в некоторых даже нет компьютеров.
К сожалению, у нас не получается полностью показать проделанную нами работу, реализованные инициативы. 52 наших депутата побывали на местах по вопросу перехода к рыночным отношениям в зерновой отрасли, изучили ситуацию. Нуждающимся слоям населения была оказана необходимая помощь. Достигнуто увеличение средств, выделяемых правительством данной категории населения.
До выборов осталось совсем немного времени. Мы должны активизировать работу со средствами массовой информации, обратить внимание журналистов на волнующие население насущные проблемы.