Сайлов кодексига мувофиқ, сиёсий партияни қўллаб-қувватлаб, жами сайловчиларнинг умумий сонининг камида бир фоизининг имзосини тўплаши назарда тутилган бўлиб, битта маъмурий-ҳудудий тузилмада (Қорақалпоғистон Республикаси, вилоят, Тошкент шаҳри) қирқ минг сайловчининг кўпи билан саккиз фоиз имзосини тўплаши мумкин.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси ҳам сайловда қатнашишни қўллаб-қувватлаш бўйича мамлакатимизнинг барча ҳудудларида имзо йиғиш жараёнларини амалга оширмоқда. Хусусан, Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва вилоятлар кенгашлари, 200 дан ортиқ шаҳар ва туман кенгашлари, 10 мингдан зиёд бошланғич партия ташкилотларида ташкиллаштирилмоқда.
Пойтахтимизда жойлашган Ўсимлик моддалари кимёси институти биносида Тошкент шаҳар ҳамда Мирзо Улуғбек тумани партия кенгаши ходимлари фуқаролар имзосини тўпламоқда.
Ушбу жараёнда фаол фуқаролик позициясига эга бўлган ҳамюртларимиз имзо қўйиш билан бирга, турли саволлар билан ҳам мурожаат қиляпти. Партиянинг ғоялари нималардан иборат бўлиши, қандай ишлар қилгани ҳақидаги саволларга жавобан тарқатма материаллар берилмоқда.

According to the Election Code, supporting a political party and collecting the signatures of at least one percent of the total number of voters, forty thousand voters in one administrative-territorial structure (the Republic of Karakalpakstan, regions, Tashkent city) can collect a maximum of eight percent signatures.
The People’s Democratic Party of Uzbekistan is also collecting signatures in all regions of the country to support participation in the elections. In particular, it is being organized in the Republic of Karakalpakstan, Tashkent city, regional councils, more than 200 city and district councils, and more than 10,000 primary party organizations.
Employees of the party council of Tashkent city and Mirzo Ulugbek district are collecting citizens’ signatures in the Institute of Chemistry of Plant Substances building in Tashkent.
In this process, our compatriots, who have an active civil position, also ask various questions while signing. Handouts are given in response to questions about the party’s ideas and what it has implemented.