Кун тартибига бир қанча қонун лойиҳалари киритилди
Халқ демократик партиясининг фракциясида аҳолининг оғирини енгил қилишга, ҳуқуқий давлатчилик асосларини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган муҳим қонун лойиҳалари муҳокама қилинди.
Шулардан бири, "Ер тўғрисидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонун лойиҳаси эди.
Ушбу қонун Фуқаролик кодекси ва Ер кодекси сервитут шартномаси, сервитут иштирокчиларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, сервитутни ўзгартириш, бекор қилиш, сервитут учун ҳақ тўлаш, оммавий сервитутни белгилашга оид қоидалар билан тўлдирилмоқда.
Маълумот учун, “сервитут” ҳуқуқи бу – ўзганинг кўчмас мулкидан чекланган тарзда фойдаланишдир.
Бундан ташқари, ижара муносабатларининг объектларига бўлган ҳуқуқ ва мажбуриятларни бошқа шахсга ўтказилиши (қайта ижарага берилиши) белгиланмоқда, ер участкаларини ижарага беришнинг тартиби ҳамда юридик ва жисмоний шахсларнинг хусусий мулки бўлган ер участкасига мулк ҳуқуқини бекор қилиш ҳоллари аниқлаштирилмоқда.
Қонун ижара муносабатлари янада кенгайишига, сервитут белгилаш билан боғлиқ муносабатлар ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солинишига, ер эгалари, ердан фойдаланувчилар, ер участкалари ижарачилари ва мулкдорлари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга хизмат қилиши таъкидланди.
Йиғилишда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонуни лойиҳаси муҳокама қилинди.
Янги таҳрирдаги Конституцияда Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий судига янги ваколатлар юклаш, унинг судьялари ваколат муддатларини белгилашга доир янги нормалар белгиланган. Қонун янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунларнинг устунлиги сўзсиз тан олиниши, мамлакатнинг бутун ҳудудида олий юридик кучга эга бўлиши, тўғридан-тўғри амал қилишига ҳамда давлат органларининг фаолиятида конституциявий қонунийликни таъминлашга хизмат қилади.
Мазкур Қонунда Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди томонидан Ўзбекистон Республикаси референдумига чиқарилаётган масалаларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқлиги тўғрисида хулоса берилишини, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг судьялари қайта сайланиш ҳуқуқисиз ўн йиллик муддатга сайланишини назарда тутувчи ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Шу куни, ўлчаш воситаларини қиёслашдан ўтказиш соҳасига хусусий сектор жалб қилиниши муносабати билан “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Маълумки, стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш тизимини такомиллаштириш, мазкур соҳаларда халқаро стандартларни тизимли равишда жорий этиш долзарб масала. Шунинг учун бу йўналишда катта ишлар қилинмоқда. Бажарилаётган ишларнинг ҳуқуқий асосини мустаҳкамлаш ҳам муҳим саналади.
Қонунда “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўлчаш воситаларини қиёслаш хизматлари республика ижро этувчи ҳокимият органлари ва хўжалик бошқаруви органлари ҳисобланмайдиган юридик шахсларнинг метрология хизматлари томонидан кўрсатилишини, ўлчаш натижалари давлат аҳамиятига
эга бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланишини, шунингдек, метрология текшируви ҳамда давлат метрология назорати функцияларининг ажратилиши назарда тутилмоқда.
Қонун метрология соҳасида хусусий тадбиркорликни ривожлантириш учун қулай шароитлар яратилишига ва фаол рақобат муҳити шакллантирилишига хизмат қилиши таъкидланди.

На заседании фракции Народно-демократической партии рассмотрены важные законопроекты по облегчению бремени населения и укреплению основ правовой государственности.
Среди них проект закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием земельного законодательства».
Документом вносятся дополнения в Гражданский и Земельный кодексы, касающиеся договора сервитута, прав и обязанностей участников сервитута, правил изменения сервитута, отмены сервитута, платы за сервитут, установления публичного сервитута.
Для информации сервитут — право ограниченного пользования чужим имуществом Кроме того, проектом закона устанавливается порядок передачи другому лицу прав и обязанностей на объект арендных отношений (субаренда), предоставления земельных участков в аренду, уточняются основания для прекращения права собственности физических и юридических лиц на землю.
Отмечено, что проект закона послужит дальнейшему расширению арендных отношений, правовому урегулированию отношений, связанных с установлением сервитута, надежной защите прав землевладельцев, землепользователей, арендаторов и собственников земельных участков.
Также обсужден проект закона обсудили проект закона «О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон Республики Узбекистан «О Конституционном суде Республики Узбекистан».
В новой редакции Конституции определены новые нормы по возложению новых полномочий на Конституционный суд Республики Узбекистан и определения срока полномочий его судей. Закон служит безоговорочному признанию верховенства Конституции Республики Узбекистан в новой редакции и законов, имеет высшую юридическую силу на всей территории страны, прямое действие, обеспечивает конституционную законность в деятельности государственных органов.
Документом предусмотрено, что Конституционный суд Республики Узбекистан выносит заключение о соответствии с Конституцией Республики Узбекистан вопросов, выносимых на референдум Республики Узбекистан, а также, что судьи Конституционного суда Республики Узбекистан избираются на десятилетний срок без права на переизбрание.
В этот же день рассмотрен проект закона «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О метрологии» в связи с привлечением частного сектора в сферу проведения поверки средств измерений».
Известно, что совершенствование системы стандартизации, метрологии и сертификации, планомерное внедрение международных стандартов в этих областях является актуальным вопросом. Поэтому в данном направлении ведется весомая работа. В этом значимо и укрепление правовой базы проводимой работы.
Данным документом вносятся изменения и дополнения в Закон Республики Узбекистан «О метрологии», предусматривающие оказание услуг по поверке средств измерений метрологическими службами юридических лиц, не являющимися республиканскими органами исполнительной власти и органами хозяйственного управления, утверждение Кабинетом Министров Республики Узбекистан перечня групп средств измерений, результаты измерений которых имеют государственное значение, а также разделение функций метрологического контроля и государственного метрологического надзора.
Отмечено, что закон служит созданию благоприятных условий для развития частного предпринимательства в сфере метрологии и среды активной конкуренции.