Кун тартибига бир қанча қонун лойиҳалари киритилди
Халқ демократик партиясининг фракциясида аҳолининг оғирини енгил қилишга, ҳуқуқий давлатчилик асосларини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган муҳим қонун лойиҳалари муҳокама қилинди.
Шулардан бири, "Ер тўғрисидаги қонунчилик такомиллаштирилиши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартириш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида"ги қонун лойиҳаси эди.
Ушбу қонун Фуқаролик кодекси ва Ер кодекси сервитут шартномаси, сервитут иштирокчиларининг ҳуқуқ ва мажбуриятлари, сервитутни ўзгартириш, бекор қилиш, сервитут учун ҳақ тўлаш, оммавий сервитутни белгилашга оид қоидалар билан тўлдирилмоқда.
Маълумот учун, “сервитут” ҳуқуқи бу – ўзганинг кўчмас мулкидан чекланган тарзда фойдаланишдир.
Бундан ташқари, ижара муносабатларининг объектларига бўлган ҳуқуқ ва мажбуриятларни бошқа шахсга ўтказилиши (қайта ижарага берилиши) белгиланмоқда, ер участкаларини ижарага беришнинг тартиби ҳамда юридик ва жисмоний шахсларнинг хусусий мулки бўлган ер участкасига мулк ҳуқуқини бекор қилиш ҳоллари аниқлаштирилмоқда.
Қонун ижара муносабатлари янада кенгайишига, сервитут белгилаш билан боғлиқ муносабатлар ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солинишига, ер эгалари, ердан фойдаланувчилар, ер участкалари ижарачилари ва мулкдорлари ҳуқуқларини ҳимоя қилишга хизмат қилиши таъкидланди.
Йиғилишда “Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий суди тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақидаги қонуни лойиҳаси муҳокама қилинди.
Янги таҳрирдаги Конституцияда Ўзбекистон Республикасининг Конституциявий судига янги ваколатлар юклаш, унинг судьялари ваколат муддатларини белгилашга доир янги нормалар белгиланган. Қонун янги таҳрирдаги Ўзбекистон Республикаси Конституцияси ва қонунларнинг устунлиги сўзсиз тан олиниши, мамлакатнинг бутун ҳудудида олий юридик кучга эга бўлиши, тўғридан-тўғри амал қилишига ҳамда давлат органларининг фаолиятида конституциявий қонунийликни таъминлашга хизмат қилади.
Мазкур Қонунда Ўзбекистон Республикаси Конституциявий суди томонидан Ўзбекистон Республикаси референдумига чиқарилаётган масалаларнинг Ўзбекистон Республикаси Конституциясига мувофиқлиги тўғрисида хулоса берилишини, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Конституциявий судининг судьялари қайта сайланиш ҳуқуқисиз ўн йиллик муддатга сайланишини назарда тутувчи ўзгартиш ва қўшимчалар киритилмоқда.
Шу куни, ўлчаш воситаларини қиёслашдан ўтказиш соҳасига хусусий сектор жалб қилиниши муносабати билан “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартириш ва қўшимчалар киритишни назарда тутувчи қонун лойиҳаси ҳам муҳокама қилинди.
Маълумки, стандартлаштириш, метрология ва сертификатлаштириш тизимини такомиллаштириш, мазкур соҳаларда халқаро стандартларни тизимли равишда жорий этиш долзарб масала. Шунинг учун бу йўналишда катта ишлар қилинмоқда. Бажарилаётган ишларнинг ҳуқуқий асосини мустаҳкамлаш ҳам муҳим саналади.
Қонунда “Метрология тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўлчаш воситаларини қиёслаш хизматлари республика ижро этувчи ҳокимият органлари ва хўжалик бошқаруви органлари ҳисобланмайдиган юридик шахсларнинг метрология хизматлари томонидан кўрсатилишини, ўлчаш натижалари давлат аҳамиятига
эга бўлган ўлчаш воситалари туркумларининг рўйхати Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланишини, шунингдек, метрология текшируви ҳамда давлат метрология назорати функцияларининг ажратилиши назарда тутилмоқда.
Қонун метрология соҳасида хусусий тадбиркорликни ривожлантириш учун қулай шароитлар яратилишига ва фаол рақобат муҳити шакллантирилишига хизмат қилиши таъкидланди.

Several draft laws discussed
At a meeting of the faction of the People’s Democratic Party, important draft laws were considered to alleviate the burden of the population and strengthen the foundations of legal statehood.
Among them is the draft law “On introducing amendments and addenda to some legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with improving land legislation”.
The document introduces additions to the Civil and Land Codes regarding the easement agreement, the rights and obligations of easement participants, and the rules for changing the easement, canceling the easement, paying for the easement, and establishing a public easement.
For information, the easement is the right to limited use of other people’s property. In addition, the draft law establishes the procedure for transferring rights and obligations to another person to the object of lease relations (sublease), providing land plots for rent, and specifies the grounds for terminating the right of ownership of individuals and legal entities to land.
It was noted that the draft law would expand lease relations, legal regulation of concerns related to the establishment of servitude, and reliable protection of the rights of landowners, land users, tenants, and owners of land plots.
The draft law “On introducing amendments and addenda to the Constitutional Law of the Republic of Uzbekistan “On the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan” was also discussed.
The renewed Constitution defines new norms for the assignment of new powers to the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan and the determination of the term of office of its judges. The law unconditionally recognizes the supremacy of the Constitution of the Republic of Uzbekistan in the new edition and regulations, has the highest legal force throughout the country, direct action, and ensures constitutional legality in the activities of state bodies.
The document provides that the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan issues a conclusion on the compliance with the Constitution of the Republic of Uzbekistan of the issues submitted to the referendum of the Republic of Uzbekistan and also that the judges of the Constitutional Court of the Republic of Uzbekistan are elected for a ten-year term without the right to re-election.
On the same day, the draft law “On introducing amendments and addenda to the Law of the Republic of Uzbekistan “On Metrology” in connection with the involvement of the private sector in the verification of measuring instruments” was considered.
It is known that improving the standardization, metrology, and certification system and the systematic introduction of international standards in these areas is an urgent issue. Therefore, significant work is being carried out in this direction. In this, strengthening the legal base of the work is also essential.
This document introduces amendments and additions to the Law of the Republic of Uzbekistan “On Metrology”, providing for the provision of services for the verification of measuring instruments by metrological services of legal entities that are not republican executive authorities and economic management bodies, approval by the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan of a list of groups of measuring instruments, measurement results which are of national importance, as well as the separation of the functions of metrological control and state metrological supervision.
It was noted that the law creates favorable conditions for developing private entrepreneurship in metrology and an environment of active competition.